Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργασίες σε γήπεδο που εντάσσεται στο Σ.Π.


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

έχω μια περίπτωση και θα ήθελα τη βοήθειά σας καθώς δεν έχω εμπερία με πράξεις εφαρμογής. Τμήμα γηπέδου για το οποίο είχε εκδοθεί οικοδομική άδεια το 2008 και η οποία είναι ακόμη σε ισχύ (γίνονται εργασίες) εντάχθηκε στο σχέδιο με φεκ.

 

Επηρεάζει τις εργασίες μου στο γήπεδο η ένταξη στο σχέδιο πόλης η μπορώ να συνεχίσω παρόλο που αυτές αφορούν και το τμήμα του γηπέδου που εντάσσεται στο Σ.Π. (περίφραξη). Λογικά η κύρωση της πράξης εφαρμογής θα αργήσει να γίνει. Αν θελήσω να βγάλω νέα άδεια ή να αναθεωρήσω την παλιά πριν γίνει η κύρωση της Π.Ε. θα πρέπει να πάρω βεβαίωση οικοδομησιμότητας? Επίσης οι εισφορές προκύπτουν με βάση ποια κριτήρια? Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.

Edited by Aenor
Link to comment
Share on other sites

Άλλο πράγμα η Πολεοδομική Μελέτη, άλλο η Πράξη Εφαρμογής.

(ένταξη στο σχέδιο πόλης = κύρωση πολεοδομικής μελέτης - ΦΕΚ, όπως λες - ρυμοτομικές / οικοδομικές / όροι δόμησης κλπ)

 

Συνεχίζεις κανονικά, ακόμα και αν όλο το γήπεδο εντάσσεται στο σχέδιο. Οι μελλοντικές άδειες θα βγουν με το νέο "καθεστώς".

 

Νέες άδειες βγαίνουν και πριν την κύρωση της πράξης εφαρμογής, με οικοδομησιμότητα.

 

Εισφορές σε γη & χρήμα όπως ορίζει ο Ν.1337/83.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.