Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός κατανάλωσης νερού


Oblis

Recommended Posts

Γεια σας,

 

Ήθελα να ρωτήσω μια πληροφορία μιας και έχω αναστατωθεί πάρα πολύ με το παρακάτω θεμα.

 

Πριν 6 μήνες μετακόμισα σε δικό μου διαμέρισμα 31 τμ σε πολυκατοικία 5 ορόφων με 25 διαμερίσματα συνολικά.

 

Ο λογαριασμός του νερού είναι κοινός (για όλη την πολυκατοικία), και κάθε 4 μήνες που έρχεται, ο διαχειριστής βγάζει ένα ποσό για τον καθένα μας, βάση της κατανάλωσης. Εγω καταναλώνω περίπου 22 κυβικά νερό το τετράμηνο. Τις δυο φορές που έχω πληρώσει τον λογαριασμό σε αυτό το διαμέρισμα, πλήρωσα γύρω στα 70 ευρώ την φορά (για 22 κυβικά).

 

Στο προηγούμενο σπίτι που κατοικούσα (50τμ) πλήρωνα για τα ίδια κυβικά μονό 25 ευρώ (περίπου). Εκεί λάμβανα ατομικό λογαριασμό. Δηλαδή ενω τώρα καταναλώνω τα ίδια κυβικά νερού, πληρώνω τριπλάσια χρήματα!

Κάτι δεν μου πάει καλά.

 

Ρώτησα τον διαχειριστή πως βγάζει το ποσό που ο καθένας πληρώνει για το νερό.

 

Αρχικά παίρνει το καθαρό νερό (χωρίς τους φόρους και το ΦΠΑ) και το μοιράζει αναλόγως των κυβικών σε κάθε διαμέρισμα. Μέχρι εδω όλα καλά...

 

Στην συνέχεια μοιράζει το υπόλοιπο ποσό βάση των κυβικών (Αποχέτευση, Πάγιο, Φόρους, ΦΠΑ) μόνο δια των διαμερισμάτων που κατοικούνται.

 

Πχ εδώ μόνο τα 17 διαμερίσματα είναι γεμάτα, οπότε διαιρεί το ποσό /17 και όχι /25.

 

Μου φαίνεται περίεργο διότι οι φόροι βγαίνουν από την ΔΕΥΑΗ βάση των διαμερισμάτων σωστά? Γιατί εγώ πρέπει να πληρώνω το πάγιο, τον φόρο και το ΦΠΑ ενός ιδιοκτήτη με 4 κλειστά διαμερίσματα, ή των ακατοίκητων διαμερισμάτων γενικα, και αυτοί να μην δίνουν τίποτα? Πληρώνω πιο πολλά σε νερό παρά σε ρεύμα!!!

 

Εν κατακλείδι θέλω να ρωτήσω τα εξής:

 

1. Στέκει όπως βγάζει ο διαχειριστής μου τον λογαριασμό του νερού?

2. Υπάρχει νόμος για τον υπολογισμό του νερού τους να ρίξω μια ματιά?

3. Πρέπει να γίνει σύσταση ώστε να αλλάξει ο τρόπος υπολογισμού?

4. Συμφέρει αν βάλω δικό μου ρολόι για να παίρνω ατομικό λογαριασμό?

 

Συγνώμη αν κούρασα,

Με έχουν ξετινάξει πραγματικά με το νερό! 3 φορές πάνω από όσο έδινα στο παλιό μου σπίτι.

 

Ευχαριστώ! Oblisgr Δημοσιεύσεις: 2 Εγγραφή: Παρ Νοέμ 02, 2012 8:41 pm

Edited by Oblis
Link to comment
Share on other sites

Κάθε διαμέρισμα πρέπει να έχει δικό του μετρητή, και γιατί έτσι είναι νόμιμο αλλά κυρίως γιατί έτσι συμφέρει όλους.

Οι χρεώσεις της ΕΥΔΑΠ όπως και της ΔΕΗ είναι κλιμακωτές.

Αν δηλαδή ο καθένας μόνος του ξοδεύει 22 κυβικά θα πληρώνει 25€, ενώ όλοι μαζί θα ξοδεύουν 22 x 25=550 κυβικά θα πληρώνουν περισσότερα από 25 x 25=625€ γιατί ανεβαίνουν σε άλλη κλίμακα.

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται όμως σε πολυκατοικία του 79 να μπορούν ρολόγια πλέων. Βασικά παρατήρησα οτι ο λογαριασμός έρχεται για 470 κυβικά ενω ο διαχειριστής μετράει στις μετρήσεις μόνο 200 κυβικά Τα υπόλοιπα 200 κυβικά που πάνε? Μήπως εν τέλη είναι θέμα κακό-διαχείρισης και ειναι απλήρωτοι λογαριασμοί...?

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί να είναι θέμα κακοδιαχείρισης. Εμείς με μονοκατοικία και μόνο το καλοκαίρι φτάνουμε περίπου 50ευρώ το δίμηνο γιατί έχουμε κήπους και ποτίζουμε.. Τα 70 είναι πολλά για 31τ.μ. ότι χρέωση και να έχει ο δήμος σου. Επίσης, τι σόι πολυκατοικία είναι αυτή με ένα κοινό ρολόι? Όλη αυθαίρετη είναι?? Μήπως να εξετάσεις πιο σοβαρά θέματα στην οικοδομή που κατοικείς, όπως η στατικότητα?

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ενα κεντρικό ρολόι που βάζει νερό στην δεξαμενή. Από την δεξαμενή ο καθένας έχει δικό του ρολόι για να μετράει την κατανάλωση. Ο λογαριασμός βγαίνει βάση του κεντρικού ρολογιού (πριν την δεξαμενή). Απο εκεί και περα ο διαχειριστής παίρνει τις μετρήσεις και βγάζει του καθενός την χρέωση βάση των συνολικών κυβικών που μέτρησε σε αναλογία. Λογικό μου φαίνεται απλά δεν μπορώ να καταλάβω που πανε 200 κυβικά νερό!

 

Η πολυκατοικία είναι νόμιμη!

Edited by Oblis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.