Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλίες θερμότητας Monoblock ή Split System?


ulysseus80

Recommended Posts

Καλησπερα, 

Έχω περάσει στο διαμέρισμα μου 4ου ορόφου ενδοδαπεδια και σκέφτομαι για αντλία θερμότητας. Πάνω από μενα υπάρχει ακόμη ένας όροφος. Μου πρότειναν για εξοικονόμηση χώρου να βάλω την Α.Θ. στην ταράτσα, αντί στο μπαλκόνι. Είναι καλή σαν επιλογή; ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, marina2024 said:

....Πάνω από μενα υπάρχει ακόμη ένας όροφος. Μου πρότειναν για εξοικονόμηση χώρου να βάλω την Α.Θ. στην ταράτσα,...

μία συμβουλή από μη ειδικό στον τομέα.

Τσεκ με τον "πάνω από εσένα" αν θα έχει αντίρρηση σε ενδεχόμενο έστω χαλαρό βόμβο ήχου που μπορεί να μεταφέρει η αντλία παρά τα ποδαράκια με "αμορτισέρ" που βάζουν...

Επικουρικά τσέκ και τον κανονισμό της πολυκατοικίας τι επιτρέπει ή όχι στο κοινόχρηστο δώμα να τοποθετηθεί.

 

Για μεγαλύτερη σιγουριά λειτουργίας της αντλίας και αποστάσεις και διαδρομές από την αντλία έως το διαμέρισμά σου κλπ μιλάς με Μηχανολόγο της επιλογής σου και όχι μόνο με την εμπορική εταιρία που σου πουλάει το όλο σύστημα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να αναφερθώ σε θέματα κανονισμού πολυκατοικίας, ενόχλησης γειτόνων κλπ, που αναφέρει ο συνάδελφος, η τοποθέτηση στην ταράτσα από πάνω δεν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα.

Στην όποια πιθανή ενόχληση, προσθέστε και την απαίτηση κοντινής αποχέτευσης, για τα συμπυκνώματα που βγάζει τον χειμώνα.

Ίσως, αν το μπαλκόνι είναι σε νότιο προσανατολισμό. να προστατεύει καλύτερα την ΑΘ από τον κρύο Βορηά, που ρίχνει την απόδοσή της.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.