Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέτρηση κατάστασης φόρτισης συσσωρευτών


lem-x24

Recommended Posts

παιδιά, έχετε να μου προτείνετε κάποιο καλό πολύμετρο που να εμπεριέχει και μέτρηση χωρητικότητας???

 

να το έχετε δοκιμάσει και να ξέρουμε ότι δείχνει καλές τιμές!!!

 

επιπλέον μια ακόμα ερώτηση: το καπασιτόμετρο μετρά χωρητικότητα μιας μπαταρίας ή μόνο πυκνωτών??? (εγώ για αυτή την εφαρμογή καίγομαι περισσότερο τη δεδομένη στιγμή)

Edited by lem-x24
Link to comment
Share on other sites

Τι budget έχεις για το καπασιτόμετρο? εννοείς capacitance meter ή μπαταριόμετρο?

Δες τι υπάρχει στα καταστήματα ηλεκτρονικών στο κέντρο.

 

Η χωρητικοτητα μπαταρίας ΔΕΝ ειναι δυνατόν να μετρηθει με όργανο,

αν εννοείς και το πυκνόμετρο αυτό δείχνει state of charge, όχι capacity.

BTW για τι μπαταρίες μιλάς?

 

Νομίζω οτι η χωρητικότητα μιας μπαταρίας μπορεί να βρεθεί ΜΟΝΟΝ

εαν την εκφορτίσεις με C/8, C/10, C/20 κλπ.

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

να σου δώσω πιο πολλές λεπτομέρειες: φορτίζω μια μπαταρία για το mp3 μου. ακούω τραγουδάκια όταν πάω στο γήπεδο για τρέξιμο και μετά το βάζω στο ντουλάπι.

 

μετά απο 3-4 μέρες ξαναπάω για τρέξιμο. θέλω να βλέπω αν έχει ακόμα ζωή- ψωμί η μπαταρία (ενέργεια δηλαδή) για να αντέξει για τη μία ώρα που θα είμαι στο γήπεδο.

 

έχω δει στο εμπόριο ότι υπάρχουν οργανάκια με 5 ευρώ τα οποία δείχνουν σε τι κατάσταση είναι η μπαταρία (testers).

 

ρωτάω τώρα: με ένα καπασιτόμετρο μπορώ να μετρήσω τη χωρητικότητα μιας μπαταρίας σε Farad?? ή μόνο χωρητικότητα ενός πυκνωτή μετρά αυτό το όργανο?? (το πως μετατρέπω τα Farad σε Αh το γνωρίζω)

 

εφόσον μου λες ότι δε μπορώ να μετρήσω τη χωρητικότητα μιας μπαταρίας με capacity meter τότε πως ξέρουμε ότι αυτό που αναγράφει μια μπαταρία επάνω στην ετικέτα είναι το σωστό??

 

BTW ένα οργανάκι που δείχνει σε τι κατάσταση είναι η μπαταρία μας τι ακριβώς μετρά??

 

σε ευχαριστώ πολύ πάντως για τις απαντήσεις!!!

Edited by lem-x24
Link to comment
Share on other sites

Τα mp3όφωνα συνήθως έχουν Li-ion επαναφορτιζόμενες και δεν είναι εύκολα προσπελάσιμες για να τις μετρήσουμε.

Εαν στο δικό σου mp3όφωνο είναι σε προσβάσιμο σημείο τότε με ένα απλό πολύμετρο μπορείς να πάρεις μια ένδειξη για την κατάσταση της μπαταρίας/συστοιχίας έχοντας σαν οδηγό το Figure 2 απο εδω:

http://batteryuniver...based_batteries

Να τονίσω οτι το State of charge(%) δεν ειναι remaining capacity, (ή runtime) δλδ 250 mAh ή 200 ή 150.

 

Φόρτισέ εαν η τάση είναι κάτω απο 3.5V/cell ή και παραπάνω αν δεν κραταει οσο θες. (trial and error)

 

Η χωρητικότητα μιας μπαταρίας συνήθως μετριέται σε mAh και αφορά εκφόρτιση σε συγκεκριμένο χρόνο, αν θυμάμαι καλά 5(?) ώρες για consumer μπαταρίες.

 

Τα οργανάκια των 5 ευρώ μετράνε την τάση της μπαταρίας υπο φορτίο και δείχνουν ανάλογα, καλή/εξαντλημένη, δεν εναι ακριβή ΙΜΗΟ αλλά πιο αξιόπιστα απο το να μετράμε την τάση εν κενώ.

 

Τα κάπως πιο ακριβά πολύμετρα (>25 ευρώ) μπορούν να μετράνε και capacitance πυκνωτών, nanoFarad, microFarad κλπ.

 

Είναι δυνατόν πυκνωτής να χρησιμοποιείται σαν πηγή ισχύος σε κύκλωμα, οπότε το capacitance πυκνωτή (mF, F) ίσως και να συσχετίζεται με χωρητικότητα μπαταρίας (mAh, Ah). Δεν ξέρω συσκευή που να έχει πυκνωτη αντι για μπαταρία.

 

Η χωρητικότητα της μπαταρίας είναι αυτή που γράφει η ετικέτα της οταν ειναι καινούρια και την βγάζουμε απο τον κουτί της. Ανάλογα με την χρήση της η χωρητικότητά της μειώνεται πολύ ή λίγο. Για τις συνήθεις μπαταρίες καταναλωτικών ηλεκτρονικών ισως και να χρειάζεται κάποια διαδικασία (ή κάποιος χρόνος) για να φθάσουν το 100% της ονομαστικής τους χωρητικότητας.

Link to comment
Share on other sites

Συσκευεs που εχουν πυκνωτη αντι μπαταριαs ειναι τα plc. φορανε uper capasitor και εχουν αυτονομια απο 80 ωρεs και πανω.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

τα supercap δεν χρησιμοποιούνται ως πηγή τροφοδοσίας στα plc αλλά ως πηγή εφεδρικής τροφοδοσίας μόνο για την μνήμη και το rtc στην περίπτωση διακοπής της τροφοδοσίας, δεν χρησιμοποιούν supercap όλα τα plc υπάρχουν και μπαταρίες

Προς το παρόν ελάχιστες φορητές συσκευές χρησιμοποιούν supercap λόγω αυξημένης τιμής και μειωμένης απόδοσης σε σχέση με τις μπαταρίες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.