Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη εγκατάστασης θερμαντικών σωμάτων


fotisnafplion

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

 

Μου ανατέθηκε στην εταιρία που εργάζομαι να κάνω μια μελέτη για την εγκατάσταση θερμαντικών σωμάτων σε μια μονοκατοικία. Δηλαδή θέλω να υπολογίσω τις θερμίδες του κάθε χώρου και να τοποθετήσω τα σώματα στο σωστό σημείο ώστε να έχω σε όλους τους χώρους την ίδια θερμοκρασία. Πρώτη φορά ασχολούμαι με το συγκεκριμένο θέμα και θα ήθελα τη βοήθειά σας.

 

Από όσο ξέρω υπάρχουν 2 τρόποι:

 

α) 4Μ ΚΕΝΑΚ για HVAC &

 

β) Ο παλιός τρόπος με τους τύπους.

 

 

Έχω το 4Μ ΚΕΝΑΚ για HVAC (Heating, Ventilating & Air-Conditioning) αλλά δεν ξέρω να το χειρίζομαι πολύ καλά ακόμα. Αν μπορείτε να μου προτείνετε κάποια tutorials για τη χρήση που το θέλω θα βοηθούσατε πολύ. Το μόνο που έχω μέχρι στιγμής είναι τα αρχιτεκτονικά σχέδια σε .dwg (αρχείο AutoCAD) και PDF.

 

Όσον αφορά στον παλιό τρόπο με τους τύπους, έχω βρεί κάποιους οδηγούς αλλά δεν έχω βγάλει άκρη ακόμα. Οπότε και εδώ οι συμβουλές σας θα πιάσουν τόπο!

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

 

Φώτης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το λογισμικο συνοδευεται απο οδηγιες χρησης τοσο σε εντυπη οσο και σε ηλεκτρονικη μορφη.

 

Επισης η 4Μ νομιζω οτι εχει μια σειρα βοηθηματων μεταξυ αλλω και για θερμανση.

Link to comment
Share on other sites

αν καταφέρεις την ίδια θερμοκρασία σε όλους τους χώρους εγω θα σου δώσω Nobel. Σε κάποιο χώρο δεν θα χωράει το σώμα , στον άλλο θα έχει ένα τοίχο χωρίς μόνωση ή με μόνωση 3εκ που μερικοί είναι και περήφανοι που την έχουν βάλει, στον άλλο θα έχει μικρό όγκο γιατί θα έχει πολλά έπιπλα.... κοινώς...

εγώ πάντως είμαι με το χεράκι... έχω φτιάξει και ένα εξελακι που βάζοντας τιμές και διαστάσεις κάνει θαύματα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι οι επιθυμητές θερμοκρασίες για τα διάφορα δωμάτια ενός σπιτιού διαφέρουν, δεν είναι ανάγκη να είναι ίδια η θερμοκρασία σε όλο το σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.