Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eπαγγελματικά δικαιώματα! Εξωτερικό Vs Eλλάδα!


thanoss

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

Κατ'αρχήν συγχαρητήρια για για το πτυχίο/διπλωμά σου, καλή σταδιοδρομία σε οτι διαλέξεις.

 

Γιατί ειναι αδικαιολόγητη-απαράδεκτη η διαδικασία του Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. ?

6 μήνες? μόνο? είσαι τυχερός...

Το δοατάπ δεν θα καταργηθεί.

 

Οπως θα δεις και σε άλλα thread ουδείς γνωρίζει τι γίνεται με τις αποφάσεις του δοατάπ, ούτε το δοατάπ το ίδιο, ΙΜΗΟ. Ισως κάποιος να το έχει ψάξει περισσότερο το θέμα, ας μας φωτίσει. Γενικά μιλώντας και απ'ότι έχω καταλάβει προσπαθούν να μειώσουν τον αριθμό των αποφοίτων ΑΕΙ εξωτερικού που μπαίνουν στην ελληνική αγορά εργασίας.

 

Το πιο πιθανό να συμβεί είναι να σου φορτώσουν 5-10 μαθήματα για να σου δώσουν την αντιστοιχία. Προσοχή: ΔΕΝ είμαι κατάλληλος για να κρίνω τις σπουδές σου, ΔΕΝ έχω επάρκεια, εμπειρία και γνώσεις, οπότε το παραπάνω μην το λαμβάνεις τοις μετρητοίς. Μακάρι να σου δώσουν αντιστοιχία αμέσως και αύριο το πρωϊ.

 

Καλύτερα φύγε για εξωτερικό.

 

Οταν φεύγεις για σπουδές στο εξωτερικό λαμβάνεις υπ'όψιν 2+ χρόνια τουλάχιστον για αναγνώριση τίτλων σπουδών/πτυχίου κλπ.

 

Σε άλλα thread γίνεται λόγος για αναγνώριση επαγγελματικών προσόντων και ΕΔ χωρίς δοαταπ με ΣΑΕΠ και αντισταθμιστικα ή εμπειρια κλπ.

Ψάξε τι ισχύει για σένα.

 

Καλή τύχη.

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Απλά για πληροφόρηση...

1) θεωρώ απίθανο να σε χρεώσουν πάνω από 5 μαθήματα

2) Τους Ιατρικής εξωτερικού.....τους σκίζει το ΔΟΑΤΑΠ....Ατελέιωτα μαθήματα...εκεί να δεις....Αμα είσαι από Βαλκάνια δε είναι σαν να ξαναφοιτείς ιατρική

Link to comment
Share on other sites

Κάτω από άλλες συνθήκες δεν θα με πείραζε αν έδινα 2 μαθήματα και παράλληλα δούλευα (π.χ. 600-700 Ε) έκανα και μια πρακτική!

Θα ήμουν ΩΡΑΙΟΣ !!!

Τώρα ΟΥΤΕ πρακτική μπορώ να κάνω ! (γιατί απλά κάποιοι μου το είπαν καθαρά <Θες να έρχεσαι να παίζουμε τάβλι> ???

ΟΥΤΕ να δουλέψω οπουδήποτε να βγάλω έστω 600 Ε (που παλιά για πλάκα έβρισκες) !!!!

 

Το Εξωτερικό το σκέφτομαι ΣΥΝΕΧΕΙΑ απλα με φοβίζει οτι Αν αύριο μεθαύριο επιστρέψω (και δεν έχει καταργηθεί το ΔΟΑΤΑΠ) οτι θα μπλοκάρω και ΑΝΤΕ τρέχα σε μεγάλη ηλικία να δίνεις ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ !!!!

 

 

AMHxaNos

 

thx !!

Το θεματάκι το άνοιξα για ανταλλαγή απόψεων ! Αλλιώς δεν θα το συζητούσαμε καθόλου!

Ο καθένας λέει την άποψη του με βάση τα δικά του κριτήρια-πιστεύω-δεδομένα!!

Link to comment
Share on other sites

O ΔΟΑΤΑΠ καταργείται και αρμόδιο όργανο (αρμόδιο και καλά..) θα είναι το ΣΑΕΠ. Πολύ λάθος κατάλαβες AMHxaΝos. Το ανάποδο προσπαθούν να κάνουνε. Όχι απλά να μην μειώσουν τους αποφοίτους εξωτερικού, αλλά να σπρώξουν τους έχοντες και κατέχοντες σε ιδιωτικές σχολές που θα δίνουν πτυχία πανεπιστημίου στην Ελλάδα. Κολέγια τα λένε, και δεν είναι νέα μόδα.. 20 χρόνια πάει αυτή η ιστορία, και να που έφτασε η ώρα.. Και όλο αυτό για να εξαφανίσουν τα δημόσια ΑΕΙ, να χαλαρώσουν το budget της παιδείας, και να θησαυρίσουν μερικοί μερικοί κ.κ. businessmen με γραβατιές, πρώην πρυτάνεις και καθηγηταράδες.

Edited by Earl
Link to comment
Share on other sites

Απλά για πληροφόρηση...

1) θεωρώ απίθανο να σε χρεώσουν πάνω από 5 μαθήματα

2) Τους Ιατρικής εξωτερικού.....τους σκίζει το ΔΟΑΤΑΠ....Ατελέιωτα μαθήματα...εκεί να δεις....Αμα είσαι από Βαλκάνια δε είναι σαν να ξαναφοιτείς ιατρική

ΠΑΝΝΩ σ'αυτο θα διαφωνήσω 1000% !! αυτό γινόταν παλιά!!! όπου η Ιατρική είχε 4 μαθήματα και η Οδοντιατρική 8 !!! Στην αρχή είχαν ερωτήσεις ανάπτυξης και μετά άλλαξαν το σύστημα σε ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΡΩΤΗΣΕΩΝ!!!

 

ΠΛΕΟΝ....τα πτυχία τους πέρα από την μετάφραση-επικύρωση + σφραγίδες ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΝΟΜΑΡΧΙΑΚΗ ΤΟΠΙΚΗ ΑΡΧΗ !!!!!!

Απλά δεν ΕΧΟΥΝ ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΗ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ !!!!

δλδ με άλλα λόγια ενα γιατρός που δεν έχει σκοπό να ακολουθήσει πανεπιστημιακή καριέρα και απλά κάνει Αγροτικό-Ειδικότητα κλπ κάνει την διαδικασία που είπα παραπάνω και είναι ΚΟΜΠΛΕ!!

και το ίδιο ισχύει και για την ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗ-ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ !!!!

 

(το κάναν 2-3 γνωστοί μέχρι στιγμής )

Edited by thanoss
Link to comment
Share on other sites

O ΔΟΑΤΑΠ καταργείται και αρμόδιο όργανο (αρμόδιο και καλά..) θα είναι το ΣΑΕΠ. Πολύ λάθος κατάλαβες AMHxaΝos. Το ανάποδο προσπαθούν να κάνουνε. Όχι απλά να μην μειώσουν τους αποφοίτους εξωτερικού, αλλά να σπρώξουν τους έχοντες και κατέχοντες σε ιδιωτικές σχολές που θα δίνουν πτυχία πανεπιστημίου στην Ελλάδα. Κολέγια τα λένε, και δεν είναι νέα μόδα.. 20 χρόνια πάει αυτή η ιστορία, και να που έφτασε η ώρα.. Και όλο αυτό για να εξαφανίσουν τα δημόσια ΑΕΙ, να χαλαρώσουν το budget της παιδείας, και να θησαυρίσουν μερικοί μερικοί κ.κ. businessmen με γραβατιές, πρώην πρυτάνεις και καθηγηταράδες.

 

Ολόκληρη Μαφία !!!

Πιστεύω πως αν συζητήσουμε το θέμα της παιδείας άκρη δεν θα βγάλουμε......ΕΔΩ δεν βγάζουν τα λαμόγια στην βουλή τόσα χρόνια , θα βγάλουμε ΕΜΕΙΣ???

Link to comment
Share on other sites

για αυτό σου λέω τι μου θύμησες :) reference το thread που διάβασες lazarosk που να είναι αυτή η ψυχή?? σε κάτι τέτοια ήταν γνωστης !!!xexe

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, στη θέση σου θα έφευγα εξωτερικό αν μου προσεφεραν εργασία. Και να σου πω με ποιό σκεπτικό! Στην αγορά εργασίας (για εξωτερικό μιλάμε και θέσεις που ανταποκρίνονται στην ειδικότητά σου) θα αποκτήσεις εμπειρία (σημαντικό για τον μηχανικό) και θα κερδίζεις έναν αξιοπρεπή μισθό (αυτό δεν είναι άλλωστε και το ζητούμενο ;). Δεν ζω στην Ελλάδα εδώ και 10 χρόνια και δεν γνωρίζω από πρώτο χέρι τι συμβαίνει στα εργασιακά. Αλλά έχω την εντύπωση ότι προκοπή δεν υπάρχει κι ούτε θα υπάρξει για νέους πτυχιούχους.

Μετά απόμερικά χρόνια εργασίας σε απαιτητικές θέσεις μάλλον δεν θα θέλεις να επιστρέψεις Ελλάδα. Αλλά ακόμη κι αν δεν είναι έτσι, ίσως να καλύπτεσαι αλλιώς για τα επαγγελματικά δικαιώματα στην Ελλάδα, πχ αποκτώντας τίτλο CEng. ( Τολέω με επιφύλαξη αυτόκαθόσον δεν γνωρίζω.... από τα λίγα που διάβασα μόνο φευγαλέα σ αυτό το φόρουμ).

Συμβουλή δικιά μου και γενικό συμπέρασμα: φεύγα και άσε την ΔΑΠ με τον πρόεδρό της και την ΔΟΑΤΑΠ να κουρεύονται.

Φιλικά

Edited by Pavlos
Link to comment
Share on other sites

Earl,

 

OK, μπορεί και να κάνω και λάθος, τελευταία δεν παρακολουθώ τα της παιδείας, αντιστοιχίες κλπ. Εσυ μπορεί να είσαι πιο ενημερωμένος και επικαιροποιημένος.

 

Μέχρι στιγμής με τα κολλεγιοπανεπιστήμια μειώνεται η πίεση στα ΑΕΙ για αύξηση του αριθμου των εισακτέων. Μετα οι απόφοιτοι κολλεγίων αντιμετωπίζουν τα όποια δικατσα-δοατάπ με ότι συνεπάγεται.

Το τελικό αποτέλεσμα είναι κάτι σαν να αυξάνεται ο αριθμός των εισακτέων σε ΑΕΙ (κρατικα+ιδιωτικά) ΧΩΡΙΣ να αυξάνεται (πολύ) ο αριθμός των αποφοίτων... έξυπνο, IMO. Το πόσο αποτελεσματικό ή αναποτελεσματικό "φίλτρο" ειναι το δοατάπ δεν ξέρω, πάντως φαινεται να πιάνει αρκετούς...

 

Πιθανόν το δοαταπ να καταργηθεί(?) η να μην έχει σημασία και το ΣΑΕΠ να αναλάβει, ομως περίμενε να

δούμε εκείνα τα "μέτρα" και την "εμπειρία".

 

Θα δούμε.

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.