Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή τζακιού


billys

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Μένω σε διαμέρισμα 2ου ορόφου σε τετραόροφη πολυκατοικία. Στο διαμέρισμα αυτό

θέλω να κατασκευάσω τζάκι στο χώρο του καθηστικού. Η θέση που έχω επιλέξει είναι

σε εσωτερικό τοίχο κι όχι σε εξωτερικό. Ο τοίχος αυτός συνορεύει με τον διάδρομο

της πολυκατοικίας και με φωταγωγό. Στον φωταγωγό αυτό εγώ δεν εχω άνοιγμα.

Μονο το διπλανό διαμέρισμα εχει ανοιγμα απο την κουζίνα του που βλέπει στον φωταγωγο

όπου καταλήγει και ο απορροφητηρας της κουζινας, όπως επίσης και ο διαδρομος της πολυκατοικιας,

Το ίδιο ισχύει σε όλους τους ορόφους. Το ερώτημα μου είναι το εξής:

Απαιτείται κανονική άδεια για την κατασκευή του τζακιού ή μικρής κλίμακας;

Μπορώ να περάσω την καμινάδα του τζακιού απο τον φωταγωγό;;;

Στην πολεοδομία ειναι η αλήθεια με μπέρδεψαν περισσότερο (σχετικά με την καμινάδα).

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

1.απαιτείται ή μάλλον γίνεται με μικρής κλίμακας

δες ΚΥΑ 5219/04 (ΦΕΚ 114 Δ’/17-2-04)

2.η καπνοδόχος βάσει της ΚΥΑ πρέπει να διέρχεται από κοιν/στους χώρους, αλλά μετά από συγκατάθεση συνιδιοκτητών την οποία χρειάζεται να καταθέσεις στην Υ.ΔΟΜ κατά την έκδοση άδειας μικρής κλίμακας

Link to comment
Share on other sites

Και ο φωταγωγός έχει στα εγκεκριμένα πολεοδομικά σχέδια συγκεκριμένες διαστάσεις. Κατασκευάζοντας το τζάκι τα καταπατάς. Οπότε θα είσαι πολεοδομικά off.

Πέραν του ότι οι συνιδιοκτήτες έχουν κάθε δικαίωμα να διαφωνήσουν αφού είναι κοινόχρηστη η λειτουργία του και επηρεάζει τις ιδιοκτησίες τους.

Link to comment
Share on other sites

Didonis

Καλά είναι να γνωρίζουν οι αναγνώστες ιδιώτες του φόρουμ και ο νέος ερωτών συνάδελφος και τα παρακάτω

(πιστεύω σαν αρχιτέκτονας ο ίδιος, να συμφωνείς)

 

1 ότι οι κοινόχρηστοι χώροι πρέπει να εξυπηρετούν τους συνιδιοκτήτες, χωρίς αυτό να σημαίνει "ντέ και καλά" όλους (και άρα αρκεί να συμφωνεί η πλειοψηφία και όχι οπωσδήποτε όλοι μέχρι και του τελευταίου των συν/τών)

2 ότι ο παλιός ΓΟΚ/73 επέτρεπε "ρητά" την διέλευση σωληνώσεων όπως είναι και αυτή της καπνοδόχου και αυτό ήταν λειτουργικά και αρχιτεκτονικά σωστό-από το να διέρχονται μέσα από ιδιόκτητους ή άλλους κοινούς χώρους

3. ότι ίσως και ο ΓΟΚ/85, αλλά δεν θυμάμαι-νομίζω επιτρέπει και φωταγωγούς 1,2χ1,2 χωρίς κουφώματα-αλλά αυτοί δημιουργούν δυσλειτουργίες στον έλεγχο των σωληνώσεων

4. ότι κοινόχρηστοι χώροι πολυκατοικιών είναι οι όψεις τα κλιμ/σια και οι φωταγωγοί που παρέχουν έμμεσο φωτισμό είτε αυτοί που λειτουργούν ως δομικοί αγωγοί διέλευσης σωληνώσεων

5. ότι τέτοιες κατασκευές όπως οι καπνοδόχοι είναι προτιμότερο για τους συνιδιοκτήτες να επιλέγεται να διέρχονται κατά σειρά προτίμησης α) είτε από φωταγωγούς β)είτε από κλιμ/σια γ) είτε από δευτερεύουσες όψεις και δ) ως τελευταία επιλογή τους από τις κύριες όψεις των πολυκατοικιών

6. ότι απ’ όπου και αν επιλεγεί να διέρχονται στην πράξη παραβιάζουν κατά το γράμμα τις πολεοδομικές διατάξεις (χωρίς αυτό να σημαίνει και οποιαδήποτε δυσλειτουργία των κοινοχρήστων)

7. ότι τα κοινά πράγματα πρέπει να συνενώνουν και όχι να διχάζουν τους ιδιοκτήτες με εγωιστικές επικλήσεις παραβίασης του γράμματος νόμων

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Σωστός ΚΑΝΑ.

Η πεμπτουσία ειδικά για συνιδιοκτησίες είναι να τα βρίσκουν μεταξύ τους.

Απλά η στατιστική λέει ότι αν πχ ο φωταγωγός είναι 1,20Χ1,20 και έχουν παράθυρα σ αυτόν κουζίνες αν του βάλει καμινάδα τζακιού που θα πρέπει να ανέβει 2 και κάτι ορόφους άρα διαστάσεις 40Χ40 και, οι πιθανότητες γκρίνιας είναι μεγάλες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.