Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κάρφωμα ηλεκτροδίου σε σκυρόδεμα-τσιμεντοκονίαμα


miltos

Recommended Posts

Ενδιαφέρων. Αν ακόμα σε ενδιαφέρει να χρησιμοποιήσεις καρβουνόσκονη, την αναμειγνύεις με κοσκινισμένο χώμα και τη βάζεις πριν το ηλεκτρόδιο. Δεν αναφέρει αναλογίες, φαντάζομαι πως θα πηγαίνει ανάλογα με την ειδική αντίσταση του εδάφους της περιοχής.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άρα ακόμα και να ήθελα να χρησιμοποιήσω καρβουνόσκονη θα χρειαζόμουν μεγάλη οπή στο σκυρόδεμα για να μπορέσει να μπηχτεί το ηλεκτρόδιο στο μίγμα.

Link to comment
Share on other sites

Καρβουνόσκονη και αλλάτι θα μειώσουν αρχικά την αντίσταση αλλά σε λίγους μήνες θα διαβρώσουν το ηλεκτρόδιο.Το βελτιωτικό γείωσης δεν είναι για μια φορά μόνο ,θέλει συντήρηση και επαναγέμισμα νομίζω μια φορά το χρόνο.Επίσης βελτιωτικά βγάζουν όλες οι εταιρίες που εμπορέυονται γειώσεις.

Να σε ρωτήσω έχεις μετρήσει την αντ'ισταση γείωσης και την έχεις βρει μεγ΄λύτερη από 10 Ωhm?Γιατί αν αναφέρεσαι σε εξωτερικό σύστημα αντικεραυνικής προστασίας θέλεις μικρότερη από 10...και ανάλογα με την στάθμη προστασίας του συστήματος πρέπει να επιλέξεις και την αντίστοιχη εσωτερική αντικεραυνική προστασία η οποία θα σου προστατεύσει τον ηλεκτρολογικό σου εξοπλισμό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

geomast84 +1 ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.

 

 

προφανώς δεν υπάρχουν μετρήσεις στο βάθος γείωσης. Προφανώς και εαν είσαι κάτω απο 5 ΚOhmcm θα αναγκαστείς να βάλεις ανόδιο θυσιασμού για να προστατεύσεις την γειωση. Προφανως αλλάζεις το backfill, προφανώς δεν βάζεις αλάτι, προφανώς πρέπει να διατηρείς την υγρασία του, κλπ.

 

Προφανώς εαν πάρεις ενα γειωσόμετρο και μετρήσεις την Ελλάδα δεν δουλευει καμία. :smile:

Edited by Ροδοπουλος
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτήσω έχεις μετρήσει την αντ'ισταση γείωσης και την έχεις βρει μεγαλύτερη από 10 Ωhm?

 

Δεν έχω μετρήσει, αφού δεν έχω κατασκευάσει ακόμα. Δες και εδώ

 

Γιατί αν αναφέρεσαι σε εξωτερικό σύστημα αντικεραυνικής προστασίας θέλεις μικρότερη από 10

 

Για να μη βρεθώ με αντίσταση >10Ω κατόπιν εορτής, θέλω να βάλω το βελτιωτικό στο πάνω μέρος του ηλεκτροδίου. Αν δεν πιάσω τα 10Ω πρέπει να έχω 2.5m ηλεκτρόδιο σε κάθε αγωγό καθόδου, δηλαδή θα αναγκαστώ να ματίσω ηλεκτρόδια για να αυξήσω το μήκος τους, που όπως έγραψα παραπάνω, είναι κάτι που θέλω να αποφύγω.

 

Προφανώς εαν πάρεις ενα γειωσόμετρο και μετρήσεις την Ελλάδα δεν δουλευει καμία. :smile:

 

Δεν ωφελεί να υπερβάλλουμε.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

υπερβολή είναι οτι ποτέ δεν συντηρούνται ή συντηρούνται απο ηλεκτρολόγους χωρίς γειωσόμετρο ή οτι έχουν σκουριάσει

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Όταν γενικεύουμε (δεν δουλεύει καμία γείωση) είναι υπερβολή και τα τρία.

 

Τα δύο πρώτα είναι ο κανόνας και το τρίτο πολύ συνηθισμένο. Εξαρτάται από τα υλικά που χρησιμοποιήθηκαν. Επίσης κατασκευάζονται θεμελιακές γειώσεις που δε διαβρώνονται για πλάκα.

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Μίλτο

 

δεν είναι μόνο τα υλικά, έχει να κάνει οτι πολύς κόσμος δεν ξέρει τι βάζει και πού. Δεν ξέρει πόσο θα αντέξει, δεν καταλαβαίνει οτι διαφορές αντίστασης ακόμα και ανα 20 εκ υπάρχουν στο χώμα κλπ. Αποτέλεσμα δεν έχω δει ακόμα στην Ελλάδα μελέτη που να λέει θα κρατήσει τόσο, θα χρειαστεί για συντήρηση αυτά κλπ.

 

Αφού δεν θες μάτιση γιατί δεν δοκιμάζεις πλάκες ανοδίων?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Μίλτο,είναι δύσκολο να μάθεις αν θα σου φτάσει ένα τρίγωνο γείωσης ακόμα και αν του βάλεις βελτιτικό.Πρέπει να γίνει μέτρηση της ειδικής αντίστασης του εδάφους και μετά βάσει υπολογισμών βρίσκεις πόσα ηλεκτρόδια και σε ποιά απόσταση ,διάταξη κα.. θα τοποθετηθούν.Αυτό μπορούν να στο υπολογίσουν αυτοί που πουλάνε αλεξικέραυνα αν τους πεις τιμή αντίστασης εδάφους και τους κάνεις και ένα σκαρίφημα του χώρου..

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση που ξέχασα:Εσωτερικό σύστημα αντικεραυνικής θα βάλετε?

 

Αν θες τη γνώμη μου πάντως κάνε το πρώτο τρίγωνο και μέτα μέτρα γείωση και αν δεν βγει εντός ορίων κάνε δεύτερο παράλληλα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.