Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα στο τζάκι


akoda

Recommended Posts

Χαιρετω όλους.

Πρόσφατα έβαλα ένα ενεργειακό τζάκι τύπου idro 100 το οποίο και σύνδεσα με το καλοριφερ. Από απόδοση είμαι απόλυτα ικανοποιημενος αφου ενα σπίτι 170τμ. το κάνει κυριολεκτικά ''φούρνο΄΄. Ομως υπαρχει ένα σοβαρό πρόβλημα. Μόλις το φουλάρω με ξύλα και μετά από λίγη ώρα (30 λεπτά περίπου) κλείσω την παροχη αέρα του τζακιού ,αρχιζει να βγάζει καπνό στο πάνω μέρος της γυψοσανίδας μέσα από τα σποτ. Δηλαδη βγάινει καπνος από το πανω μερος της γυψοσανίδας και συγκεκριμένα από τα τέσσερα σποτ που έχουμε βάλει!!!!

Τρελαθηκαμε.......δεν ξέραμε τι να κάνουμε. Μολις ανοίγουμε την παροχή του αέρα του τζακιού σταματά ο καπνός αλλά πλέον δεν τολμάμε να την κλείσουμε με αποτέλεσμα τα ξύλα να καίγονται πιο γρήγορα. Και κάτι ακόμα . Το ίδιο συμβαίνει μόλις ανοίξω και την θυρίδα πρόσβασης της γυψοσανίδας η οποια βρίσκεται στο πλάι και λίγο πιο ψηλά απο το τζάκι. Ο μάστορας που μου τοτοποθέτησε το τζάκι , μου πρότεινε να ανοιξουμε μια τρύπα εξωτερικά για να βγαίνει ο καπνός από εκεί.Ενα είδος εξάτμισης τζακιού!! Ρώτω λοιπον την γνώμη σας. Είναι φυσιολογικό να καπνίζει το τζακι μέσα στο χωρο της γυψοσανίδας ......και να βγαινει ο καπνός από τα σπότ!!!!! Τι προτείνετε ως λύση???

Σας ευχαριστώ και περιμένω τις απόψεις σας.

Edited by akoda
Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν μου φαινεται σοβαρη κουβεντα αυτο που σου ειπε ο τζακας σου, θα σου ελεγα να φωναξεις και δευτερο τζακα να σου πει τη γνωμη του...

Link to comment
Share on other sites

και καλα θα κανεις να εχεις ανοιχτα παραθυρα και εξοδους διαφυγεις. Μην σου πω να μην καθεσαι καθολου μεσα. Γιατι ο καπνος που λες μπορει οχι μονο να βρωμαει αλλα και να υπαρχει μονοξειδιο και να μην το παρεις χαμπαρι.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι σωστό να υπάρχουν διαρροές καυσαερίων... Συμβουλέψου κι έναν 2ο τζακά σίγουρα. Η καμινάδα τραβάει ικανοποιητικά; Ανοίγετε κάποιο παράθυρο για να μπορεί να τραβάει το τζάκι ή τα σφραγίζετε όλα και ανοίγετε και απορροφητήρες;

 

Σίγουρα πρέπει να σφραγιστεί η διαρροή.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι σωστό να υπάρχουν διαρροές καυσαερίων... Συμβουλέψου κι έναν 2ο τζακά σίγουρα. Η καμινάδα τραβάει ικανοποιητικά; Ανοίγετε κάποιο παράθυρο για να μπορεί να τραβάει το τζάκι ή τα σφραγίζετε όλα και ανοίγετε και απορροφητήρες;

 

Σίγουρα πρέπει να σφραγιστεί η διαρροή.

 

Σας ευχαριστώ για τις απαντησεις σας.

Ειναι πολυ δύσκολο να προσδιοριστει η διαρροή. Αφου υπάρχει πλέον επένδυση γυψοσανίδας και μαρμάρων . Αυτο μόνο το καλοκαίρι μπορεί να γίνει.Η καμιναδα τραβαγε κανονικα με τα κλασσικο τζακι . Τωρα βγαλαμε τον μυλο (ή μπάλα) που είχα πριν και βαλαμε πουλι για να μη τραβαει και την θερμότητα όπως μου είπανε. Αυτό που μου κάνει εντύπωσει είναι γιατί ο καπνός βγαίνει από ψηλά δηλαδη τα σπότ .Νομίζω ότι κατι πρέπει να συμβαίνει με την καμιναδα ....ώστε να έχουμε επιστροφες καυσαερίων που το πρώτο σημείο που θα βρουν κατεβαινοντας είναι τα σπότ. .....αλλά παλι δεν ξέρω...μπορεί καποιος να μου πει ένα τρόπο εντοπισμού τηε διαρροής?

Link to comment
Share on other sites

Όμοιο πρόβλημα είχα και εγώ σε διαμέρισμα που νοικιάζω με κλειστό τζάκι (όχι ενεργειακό)

Ο ενοικιαστής καθάρισε την καπνοδόχο και μετά από μερικές μέρες που το άναψε έβγαινε καπνός από τις περσίδες και από το πάνω μέρος που ενώνεται με την οροφή

Τελικά πήγα ο ίδιος και διαπίστωσα ότι το κλαπέτο (που βρίσκεται ακριβώς εκεί που συνδέεται το τζάκι με την καπνοδόχο) ήταν γεμάτο σκουπίδια από το καθάρισμα

Μόλις το γύρισα- το έστριψα έπεσαν όλα μέσα στην καμινάδα

 

Μετά το ανάψαμε και δεν διαπιστώσαμε κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

τον έχεις πληρώσει τον τζακά? Αν όχι μην του δώσεις μια μέχρι να το λύσει, και όχι με ελληνική πατέντα...

 

στο χωριό που μεγάλωσα ο τζακάς θα πρέπει σε τέτοιες περιπτώσεις να σου ξηλώσει τα πάντα να στο φτιάξει και μετά να αναλάβει τα έξοδα για την γυψοσανίδα...

και το θέμα είναι πως το κάνουν γιατί τρέμουν μην σκάσει κανεις σε νοσοκομείο η μη χειρότερο και του κάνουν μία μήνυση και πληρώνει για όλη του την ζωή....

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντησεις σας.

Ειναι πολυ δύσκολο να προσδιοριστει η διαρροή. Αφου υπάρχει πλέον επένδυση γυψοσανίδας και μαρμάρων . Αυτο μόνο το καλοκαίρι μπορεί να γίνει.Η καμιναδα τραβαγε κανονικα με τα κλασσικο τζακι . Τωρα βγαλαμε τον μυλο (ή μπάλα) που είχα πριν και βαλαμε πουλι για να μη τραβαει και την θερμότητα όπως μου είπανε. Αυτό που μου κάνει εντύπωσει είναι γιατί ο καπνός βγαίνει από ψηλά δηλαδη τα σπότ .Νομίζω ότι κατι πρέπει να συμβαίνει με την καμιναδα ....ώστε να έχουμε επιστροφες καυσαερίων που το πρώτο σημείο που θα βρουν κατεβαινοντας είναι τα σπότ. .....αλλά παλι δεν ξέρω...μπορεί καποιος να μου πει ένα τρόπο εντοπισμού τηε διαρροής?

Όταν μου λες ότι βγάλατε τη μπάλα που προκαλεί τεχνητό ελκυσμό και βάλατε κόκορα και τότε ξεκίνησαν οι διαρροές καπνού, εμένα το μυαλό μου πάει σε ανεπάρκεια αέρα. Πρέπει να το πάρετε από την αρχή το θέμα. Σιγουρευτείτε ότι η καμινάδα είναι καθαρή και τραβάει επαρκώς και στην ανάγκη δημιουργήστε πάλι τεχνητό ελκυσμό.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και νάχει φαίνεται οτι έχεις διαρροή λόγω ρωγμής σε κάποιο σημείο της καμινάδας. Όταν "φορτίζεται" πολύ τότε συνεπικορούμενο απο τον ελλειπή ελκυσμό (ίσως λόγω του πετεινού), γεμίζει καπνό και διαρρέει απο την ρωγμή στο χώρο σου. Προσοχή είναι επικίνδυνο αυτό που δεν μυρίζεις το μονοξείδιο. Άρα όσο το λειτουργείς να έχεις και παροχή φρέσκου αέρα με κάποιο τρόπο. Γνώμη μου ξήλωστο και φτιάξτο ΤΩΡΑ !!!

Link to comment
Share on other sites

νταξ πως κανετε ετσι. Τα θυματα θα ειναι αρκετα φετος απο λαθος επιλογες και χρήση εναλλακτικης θερμανσης ξυλειας.

Δειτε και αλλιως, η κρίση ή αλλιως η ύφεση εφερε "αυτοκτονημενους", πυροβολημενους, απολυμενους, ε θα εχουμε και μερικους καμμένους ή δηλητηριασμένους. Η αιτια ίδια, απλα η αφορμη-ο λογος- θα είναι διαφορετικος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.