Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχεδίαση μηχανών


Perifanos

Recommended Posts

Συνάδελφοι,

 

Θα ήθελα να απευθύνω στη παρούσα κοινότητα και με την ευκαιρία να εγκαινιάσω ένα νέο θέμα συζήτησης, όσων αφορά τη σχεδίαση μηχανών.

 

Η ερώτηση είναι απλή:

Πώς μπορεί κάποιος να μάθει να σχεδιάζει (μηχανολογικό σχέδιο) μηχανές, στην Ελλάδα.

Μή μου πείτε να πάει στο Πολυτεχνείο γιατι απο 'κεί έρχομαι.

Αν μου πείτε να δουλεψει σαν σχεδιαστής έχω να σας πώ 2 πράγματα:

1. Πώς θα δουλέψω σαν σχεδιαστής αν δεν ξέρω να σχεδιάζω;

2. Δεν θέλω να μάθω να σχεδιάζω σε δουλειά γιατί εμπεριέχει πολλά "αυτό δεν το ξέρω, αφήστε με να το ψάξω..." που γενικά δεν τα γουστάρω.

 

Υπάρχει καμμία άλλη εναλλακτική;

 

Ίσως να ξεκινήσει μόνος του και να ρωτά φίλους και γνωστούς, όπου κολλάει;

 

Υπάρχει κάποιο βιβλίο που να σε μαθαίνει; Όχι σχέδιο προσοχή! Σχεδίαση μηχανών;

 

Περιμένω τις απόψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στην Ελλάδα, σήμερα, δεν υπάρχει ανάγκη για να σχεδιάσει κανείς μηχανές. Αγοράζουμε ό,τι θέλουμε από το εξωτερικό.

 

Τα δε τριτοβάθμια εκπαιδευτικά ιδρύματα, με εξαίρεση ορισμένα παραδείγματα , (δυστυχώς) επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο βιβλίο που να σε μαθαίνει; Όχι σχέδιο προσοχή! Σχεδίαση μηχανών;

 

Αυτό που σε ενδιαφέρει δηλαδή είναι τα βιβλία και τα μαθήματα στοιχείων μηχανών. Νομίζω πως μόνος σου θα δυσκολευτείς πολύ. Θα βοηθούσε πολύ να παρακολουθήσεις κάποιο μάθημα. Αλήθεια από ποιο πολυτεχνείο έρχεσαι και από πιο τμήμα; Και για τι είδους μηχανές ενδιαφέρεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Π.Πατρών.

 

Οι μηχανές στις οποίες αναφέρομαι θα περιλαμβάνουν

1. Έμβολα (υδραυλικά/Πνευματικά)

2. Κινητήρες (ηλεκτρικούς/υδραυλικούς)

3. Ρουλεμάν/Κουζινέτα

4. Ηλεκτρικούς αυτοματισμούς ή/και πευματικούς αυτοματισμούς

5. Λοιπά κοινά στοιχεία μηχανών

Δηλαδή απλά πράγματα

 

 

Ασχετο

Έχω μεγάλο πρόβλημα με τα post μου. Το πρόγραμμα διαχείρησης αρνείται τις περισσότερες φορές να ανεβάσει τα post μου.

Link to comment
Share on other sites

Μηχανολόγος τελείωσες; Διότι οι μηχανολόγοι στον κατασκευαστικό τομέα ασχολούνται με τέτοια πράγματα. Εκτός από τα ηλεκτρικά

Link to comment
Share on other sites

α.. Να μή το ξεχάσω.

Δεν γίνεται να μάθεις σχεδιασμό απο τα βιβλία που αναφέρεται ο φίλος miltos.

Ναι θα δείς κάποια πράγματα αλλα με τα βιβλία στοιχείων που έχω δεί εγώ (Ρ. ΓΡΑΙΚΟΥΣΗΣ, G. NIEMAN κτλ) θα μάθεις για τη βίδα και το ελατήριο, αλλά όχι πώς να σχεδιάζεις μηχανές. Θα μάθεις για *κάποια* απο τα στοιχεία των μηχανών και πώς να τα υπολογίζεις. Αυτό δεν με ενδιαφέρει επι του παρόντος. Θέλω παραδείγματα σχεδιασμού πραγματικών μηχανών όπως πχ μια γωνιάστρα, μία πρέσσα ελασματων, ένα διαχωριστή εξαρτημάτων ή παρόμοια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μηχανολόγος.

Δεν ήμουν στον κατασκευαστικό τομέα, άν και επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω αν αυτοί που τελείωσαν καταασκευαστικό γνωρίζουν να σχεδιάζουν...

Εν'πάσει περιπτώσει δεν θέλω να μπώ σε αυτή τη κουβέντα.

Έχεις να προτείνεις τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μου ρχεται στο μυαλό για να σε βοηθήσει (τη στιγμή που δε θες δουλειά) είναι να παρακολουθήσεις κάποιο μάθημα... Όπως είπες από τα βιβλία δε θα μάθεις σχεδιασμό. Έχουν βέβαια και τομές από διατάξεις αλλά πρέπει να έχεις και κάποιον να σου εξηγεί αν δεν έχεις προηγούμενη επαφή. Έτσι πιστεύω εγώ τουλάχιστον

 

άν και επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω αν αυτοί που τελείωσαν καταασκευαστικό γνωρίζουν να σχεδιάζουν...

 

Υποτίθεται πως πρέπει να ξέρουν. Στη Θεσαλονίκη όπου ξέρω τι γίνεται το μάθημα είναι πολύ σοβαρό και οι εξετάσεις "μαραθώνιες". Θεωρία-υπολογισμοί-σχέδιο.

Link to comment
Share on other sites

Σχολή : Μηχανολόγοι, Πολυτεχνική ΑΠΘ

Μάθημα: Μηχανολογικός σχεδιασμός (όχι σχέδιο).

Περιεχόμενα (όσο θυμάμαι) : Αρχές λειτουργίας βασικών μηχανών. Ανάλυση και σύνθεση μηχανισμών.

Εργασία εξαμήνου (εν έτει 1988): σχεδιασμός τροφοδοτικού μηχανισμού μικροεπεξεργαστών σε ρομπότ για ενσωμάτωσή τους σε πλακέτα. Στο προηγούμενο έτος τους είχαν βάλει να σχεδιάσουν σύστημα παραγωγής ενέργειας από κύματα. Φυσικά η κάθε λύση βαθμολογούνταν με βάση την ρεαλιστικότητα, αλλά και τον τρόπο με το οποίο αναπτύχθηκε.

 

Γενική εντύπωση: Καλό, αλλά (όπως σχεδόν όλα τα μαθήματα) δεν μας έμαθε όσα ήθελα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.