Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχεδίαση μηχανών


Perifanos

Recommended Posts

Ένας άλλος τρόπος δοκιμαζόμενος για να μάθει ένας μηχανολόγος να σχεδιάζει μηχανές.

Τη έκανε ένας μηχανολόγος μηχανικός που στα 36-του βγήκε στη σύνταξη από μηχανικός υποβρυχίων.

1. Ήθελε πόλη να ασχοληθεί με τη σχεδίαση μηχανών.

2. Αποφάσισε να αλλάξει ρώτα να πέραση στη βιομηχανία τροφίμων επειδή νόμιζε που ότι και να συμβεί η βιομηχανία τροφίμων δεν σταματήσει να λειτούργει.

3. Βρήκε εργασία σαν μηχανικός παράγωγης σε ένα εργοστάσιο παράγωγης σοκολάτας και καραμελών.

4. Εργάζονταν στην παράγωγη έμαθε τα μηχανήματα παράγωγης και συσκευασίας των προϊόντων του συγκεκριμένου εργοστάσιου.

5. Αγόρασε ένα κομπιούτερ και βρήκε και ένα σχεδιαστικό πρόγραμμα.

6. Έμαθε τα βράδια μονός του το χειρισμό του κομπιούτερ και του σχεδιαστικού προγράμματος.

7. Άρχισε να σχεδιάσει τα μηχανήματα που χειρίζονται το πρωί στο εργοστάσιο.

8. Άρχισε μελετώντας τα μηχανήματα του να σχεδιάζει και να κάνει μετατροπές και βελτίωσης στα μηχανήματα.

9. Όταν δοκίμασε που μπορεί να σχεδιάζει άνετα μηχανήματα δήλωσε που είναι σχεδιαστής μηχανημάτων και μηχανών.

10. Ψάχνοντας από αγγελίες βρήκε εργασία σε εταιρία που κατασκευάζει μηχανήματα σαν σχεδιαστής μηχανημάτων. Και από τότε ασχολείτο με την ιδία εργασία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εδώ στο ΤΕΙ υπάρχουν δύο φοιτητές που κατασκευάζουν φόρμουλα χρησιμοποιώντας το Autodesk Inventor. Άμα τους βρώ θα τους ρωτήσω πως πάει το πρόγραμμα και θα μάθω γενικώς νέα. Πάντως την τελευταία φορά ήταν λίγο πρίν το μηχανουργείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Είμαι μηχανολόγος ΕΜΠ και σχεδιάζω μηχανήματα. Το τελευταίο μηχάνημα που έφτιαξα εδώ στην Ελλάδα ήταν ένα CNC 12 αξόνων. Για να φτάσει κανείς στο σημείο να μελετάει και να σχεδιάζει μηχανήματα θέλει πολλή μελέτη, διάβασμα και προπάντων εμπειρία. Το Πολυτεχνείο σου μαθαίνει ένα τρόπο σκέψης για να μπορείς να βρίσκεις αυτό που θα χρειαστείς.

Το κακό στην Ελλάδα είναι ότι δεν υπάρχει βιομηχανία ούτε και βιομηχανική παιδεία και δυστυχώς το να είσαι κομμωτής θεωρείται κοινωνικά πιο καταξιωμένο επάγγελμα από αυτό του μηχανικού. Ιδιαίτερα μάλιστα του Μηχανολόγου. (Συνήθως όταν αναφέρεις κάπου ότι είσαι μηχανικός αμέσως όλοι πιστεύουν ότι είσαι πολιτικός ή αρχιτέκτονας).

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχεις ή δουλεύεις σε μηχανουργείο. Σωστά;

Χαιρόμαστε που σε έχουμε στην παρέα μας και περιμένουμε σχόλια όπως

1. γιατί οι πελάτες έδωσαν σε σένα παραγγελία και δεν αγόρασαν κάτι έτοιμο;

2. βλέπεις μέλλον στην κατασκευή μηχανών στην Ελλάδα;

Link to comment
Share on other sites

Είμαι και εγώ μία περίπτωση παρόμοια με του κ. Καμπούρη. Τελείωσα το ΕΜΠ στον κατασκευαστικό τομέα και το μεράκι μου είναι να σχεδιάζω μηχανήματα. Συμφωνώ απόλυτα με τον προαναγραφόμενο. Εγώ σχεδιάζω βαριά μηχανήματα επεξεργασίας τροφίμων τα οποία καλύπτουν ένα πολύ μεγάλο μηχανολογικό πεδίο. Επίσης, σχεδιάζω κατά καιρούς κάποια συγκεκριμένα μηχανήματα επεξεργασίας μαρμάρου αλλά και μηχανήματα επιφανειακής επεξεργασίας μετάλλων και γυαλιού.

Σε απάντηση του CostasV έχω να πω το εξής :

1) Εγώ συνεργάζομαι με βιομηχανίες που τα κατασκευάζουν αυτά τα μηχανήματα. Συνεπώς, δεν έρχεται κάποιος ιδιώτης σε μένα για να μου αναθέσει σχεδιασμό, αλλά ελληνικά εργοστάσια και μάλιστα αρκετά ανταγωνιστικά των ξένων κατασκευαστικών οίκων. Αν ρωτάς τώρα γιατί οι ιδιώτες επιλέγουν ελληνικά εργοστάσια και όχι ξένα, εδώ η κουβέντα θα πάει αλλού. Θα το θίξουμε κάποια άλλη στιγμή σίγουρα.

2) Δυστυχώς, οι ελληνικές βιομηχανίες δεν ενισχύονται όπως θα έπρεπε από το κράτος. Οι κινήσεις του κράτους εδώ και χρόνια δείχνουν ότι θέλουν να εξοντώσουν τη βιομηχανία, παρόλο που αναπτύσσοντάς τη θα είχε η κοινωνία μας πολλά οφέλη (μείωση της ανεργίας, εισαγωγή ξένου συναλλάγματος κλπ). Αν και δε φταίει μόνο το κράτος αλλά και ο πέραν του δέοντος συνδικαλισμός, ο οποίος είναι κομματικός και όχι προς το συμφέρον των εργαζομένων όπως λειτουργεί σήμερα, κατά την άποψή μου πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Συνεργάζομαι συνήθως με μηχανουργεία που δεν μπορούν να διατηρούν μόνιμο R&D εσωτερικά. Στην Ελλάδα υπάρχουν οι τεχνικές δυνατότητες να φτιαχτούν πολύ καλά μηχανήματα αλλά δυστυχώς το κράτος όχι μόνο δεν βοηθά αλλά βάζει τροχοπέδες. Αυτή τη στιγμή δυστυχώς δεν έχω κάποιο Project και ψάχνομαι για κάτι καινούργιο αλλά η κατάσταση είναι σε μεγάλο βαθμό απογοητευτική.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Είμαι μηχανολόγος ΕΜΠ και σχεδιάζω μηχανήματα. Το τελευταίο μηχάνημα που έφτιαξα εδώ στην Ελλάδα ήταν ένα CNC 12 αξόνων. Για να φτάσει κανείς στο σημείο να μελετάει και να σχεδιάζει μηχανήματα θέλει πολλή μελέτη, διάβασμα και προπάντων εμπειρία. Το Πολυτεχνείο σου μαθαίνει ένα τρόπο σκέψης για να μπορείς να βρίσκεις αυτό που θα χρειαστείς.

Το κακό στην Ελλάδα είναι ότι δεν υπάρχει βιομηχανία ούτε και βιομηχανική παιδεία και δυστυχώς το να είσαι κομμωτής θεωρείται κοινωνικά πιο καταξιωμένο επάγγελμα από αυτό του μηχανικού. Ιδιαίτερα μάλιστα του Μηχανολόγου. (Συνήθως όταν αναφέρεις κάπου ότι είσαι μηχανικός αμέσως όλοι πιστεύουν ότι είσαι πολιτικός ή αρχιτέκτονας).

 

Συγνώμη, για να καταλάβω, κάθισες και έκανες μελέτη και σχεδιασμό για το κάθε εξάρτημα

της μηχανής? Επίσης έκανες και τον αυτόματο έλεγχο? Γενικά ήταν όλα δικιάς σου μελέτης?

Δεν χρησιμοποίησες τίποτα έτοιμο? Γιατί μου κάνει μεγάλη εντύπωση αυτό που λές.

Link to comment
Share on other sites

Το μηχάνημα σχεδιάστηκε μέχρι την τελευταία βίδα τρισδιάστατο σε Inventor. Από τα 3D μοντέλα προέκυψαν και τα κατασκευαστικά σχέδια. Φυσικά τα τυποποιημένα εξαρτήματα τα πήρα από βιβλιοθήκες. Δεν σχεδίασα μειωτήρες και ρουλεμάν. Η μελέτη-ανάπτυξη του αυτοματισμού (πίνακες, servo, drives, controller software) έγινε από μέλη της ομάδας, ηλεκτρολόγους μηχανικούς και προγραμματιστές.

Link to comment
Share on other sites

φαντάζομαι ο φίλος από πάνω δεν εννοούσε αν και που εκανες τη σχεδίαση, αλλά αν εκανες σχεδιασμό. φαντάζομαι ρωτάει (και επιμένω γιατί παρακολουθώ το τόπικ από την αρχή και μου είχε τραβήξει το ενδιαφέρον) αν κάθησες και υπολογισες με τον ορθό τρόπο τη διαστασιολόγηση κάθε εξαρτήματος της μηχανής, γεγονός το οποίο είναι πολύ σημαντικό, αλλά και πιασάρικο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.