Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα στο Sap


kostassid

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Καλημερα...

Ως πρωτάρης στη χρήση του sap προσπαθώ να λύσω το παρακάτω παράδειγμα και να επιβεβαιώσω αποτελέσματα.

http://www.oasp.gr/u...radeigma_07.pdf

Εχω μερικές απορίες και παρακαλω για τη βοηθεια σας:

1)Η μπατική τοιχοποιια προσομοιάζεται απλά σαν ένα κατακόρυφο κατανεμημένο φορτιο; Δηλαδή 3.6 επι το ύψος καθε ορόφου; Και στο ισογειο τιποτα; Δε χρειάζεται να φτιάξω καποιο area section;

2)Το συνεργαζόμενο πλάτος πλακοδοκού πως προσομοιάζεται στο sap?

3)Πως μειώνουμε τις δυσκαμψιες και τις δυστρεψιες για να εφαρμόσουμε τη διαταξη του ΕΑΚ;

4)Για την κατανομη φορτίων πλακών λεει οτι εφαρμόζουμε τον κανονα 45 η 60 μοιρων. Αυτο δεν εφαρμόζεται αυτόματα από το πρόγραμμα; Δηλαδή εγω πρέπει να φτιάξω την πλακα σαν area section η να υπολογίσω με το χέρι τα φορτια που μεταφέρει στα δοκαρια και να τα βαλω σαν κατανεμημενα φορτια;

Ευχαριστώ εκ των προτερων και καλες γιορτες!

Link to comment
Share on other sites

1) Αυτή είναι η λογική αλλά το σωστό είναι όχι επί το ύψος ορόφου, αλλά επί το ύψος της τοιχοποιίας (υπάρχει και η κρέμαση του δοκαριού)

2) Φτιάχνεις δοκάρι διατομής Τ ή Γ με συνεργ. πλάτος από τον ΕΑΚ.

3) Στις ιδιότητες τις διατομής βάζεις modification factor (property modifier ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων, θα το βρεις στις ιδιότητες της διατομής)

4) Δεν είμαι σίγουρος, αλλά απ' όσο ξέρω αν πεις τα προσομοιώσεις τα δοκάρια με συν. πλάτος τότε για την πλάκα δεν θα βάλεις επιφ. στοιχεία, απλά ένα διάφραγμα. Αν πεις να βάλεις επιφανειακά για την πλάκα, τότε τα δοκάρια θα τα βάλεις με ορθογωνική διατομή όχι όμως διάφραγμα στην πλάκα.

Έχω κάτι παραδείγματα από τη σχολή μου, θα τα δω το βράδυ και θα σου πω περισσότερα.

Edited by kostaspde
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απάντηση και οποιαδηποτε αλλη βοηθεια θα μου ηταν χρησιμη... Οσον αφορά στην πλάκα, οι δυο μεθοδοι που ανέφερες είναι ισοδύναμες; Δηλαδη θα βγάλουν τα ίδια αποτελέσματα; Και εγω δεν ασχολούμαι καθόλου με την παραδοχή που γράφει για κανονα 45 η 60 μοιρων;

Link to comment
Share on other sites

Οι δύο μέθοδοι είναι διαφορετικές και δίνουν διαφορετικά αποτελέσματα.

Για τα φορτία που λες δεν ξέρω ακόμη. Δες όμως αυτό, ίσως σου φανεί χρήσιμο.

Edited by kostaspde
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@tomas90:Έχεις λυμένο το παράδειγμα,οπότε για να δεις γενικά αν έχεις κάνει σωστές παραδοχές και αν ακολούθησες σωστά όποια μέθοδο ακολουθήσεις,θα δεις τα αποτελέσματα που σου προκύπτουν λόγω των κατακόρυφων φορτίων,καθώς και τις ιδιοπεριόδους.Οι δύο μέθοδοι δε θα σου δώσουν πολύ διαφορετικά αποτελέσματα,όπως είναι λογικό.Πρόσεξε απλά να εφαρμόσεις όλες τις παραδοχές που κάνει ο Αβραμίδης (rigid offsets στους κόμβους για παραδειγμα).Διάφραγμα θα ορίσεις για κάθε όροφο και στις δυο μεθόδους,αλλιώς θα προκύψουν αξονικές στα δοκαρια.Για τις δυο μεθοδους εχει γινει αρκετη κουβεντα στο forum για το ποια ειναι η ορθότερη,ο Αβραμίδης πάντως ακολουθεί τον κανονισμό,δηλαδή πλακοδοκους και αναλυτική (τραπεζοειδη) φορτιση επι των δοκων.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση... Ωραια, θα προσπαθησω λοιπον να προσομοιωσω το πλαισιο με πλακοδοκους αν και δυσκολευομαι ιδιαιτερα να φτιαξω σωστα τα insertion points των πλακοδοκων. Ισως μου διαφευγει κατι...

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση... Ωραια, θα προσπαθησω λοιπον να προσομοιωσω το πλαισιο με πλακοδοκους αν και δυσκολευομαι ιδιαιτερα να φτιαξω σωστα τα insertion points των πλακοδοκων. Ισως μου διαφευγει κατι...

 

Για πιό γρήγορα μπρείς να πάς στο section designer, να δημιουργήσεις τίς πλακοδοκούς.Στο τέλος θα εξετάσεις εάν έχεις μεγάλη απόκλιση στη θέση του Κ.Β τής διατομής σε όλες.Αν δέν είναι θα κάνεις τη παραδοχή στη στήριξη με υποστυλώματα ώς rigid ,με end length i ή j εξαρτάται πώς τη σχεδίασες, ώς h/2.Οπου h το στατικό ύψος τής δοκού.Το ίδιο κάνει και ο Αβραμίδης.Στα δοκάρια θα δώσεις σε κάθε στήριξη ομοίως rigid lengths με rigid factor 1 ( ξέχασα να το γράψω πρίν), με μήκος Β/2 .Όπου Β/2 το πλάτος τού υποστυλώματος στη στήριξη με τη δοκό.

Edited by McRaster
Link to comment
Share on other sites

Επίσης,όταν θα έχεις σχεδιάσει τη διατομή στο section designer και θα πας να την τοποθετήσεις στο μοντέλο,πρόσεξε στις διατομές Γ τη φορά των τοπικών αξόνων της δοκού γιατί μπορεί να την τοποθετήσεις ανάποδα.Στις ρυθμίσεις View υπάρχει επιλογή να δεις τα στοιχεία σε πλήρη μορφή,οπότε καλύτερα να το ελέγξεις.Δεν θυμάμαι ακριβώς ποια επιλογή είναι και δε μπορώ να δω καθώς υπηρετώ την πατρίδα και δεν έχω υπολογιστή... ; )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.