Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μηχανές Πακεταρίσματος


Antonis Tr

Recommended Posts

post-53563-0-92501800-1356378060_thumb.jpgpost-53563-0-48630600-1356378100_thumb.jpgpost-53563-0-36127200-1356378142_thumb.jpg

 

Γεία σας , θέλω να φτίαξω ένα μηχάνημα που να πακετάρει σε 10άδες το αντικείμενο που σας έχω επισυνάψει.

το προβλημά μου είναι οτι δεν ξέρω πως να τα βάλω σε σειρά για να μπορέσω να τα μετρήσω. ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η πιο ευέλικτη λύση για εφαρμογές pick&place είναι το ρομποτικό σύστημα. Δες τα flexpicker robots: http://www.youtube.com/watch?v=xHuDvVa7mkw

Link to comment
Share on other sites

Προς Antonis Tr:

Λύσεις pick&place με εξειδικευμένα μηχανήματα υπάρχουν πολλές. Το κύριο μειονέκτημά τους σε σχέση με τα ρομποτικά συστήματα είναι η μειωμένη ευελιξία: μπορεί να κάνει μερικές συγκεκριμένες κινήσεις και αυτό δεν αλλάζει. Το ρομπότ κάνει ότι θέλεις, με μια αλλαγή προγράμματος, πχ τώρα φόρτωνε ΑντικείμενοΑ, τώρα φόρτωνε ΑντικείμενοΒ. Σε πιο δύσκολες περιπτώσεις, αλλάζεις gripper και χειρίζεσαι πολύ διαφορετικά αντικείμενα. Σε κάθε περίπτωση, πρέπει να μετρήσεις για τί pick rate / min πρόκειται, κλπ και από κει θα κρίνεις αν συμφέρει. Πάντως μη νομίζεις πως μια εξειδικευμένη μηχανή είναι πολύ φθηνότερη.

 

Προς Didonis:

Για τα συγκεκριμένα μηχανήματα το λογισμικό προγραμματισμού περιλαμβάνεται. Ο χρήστης πρέπει να στήσει μόνο το πρόγραμμα που θα υλοποιεί την εφαρμογή. Σήμερα μαλιστα ο προγραμματισμός αυτός έχει γίνει αρκετά εύκολος.

Link to comment
Share on other sites

Skarlet h ποσότητα ανα λεπτό είναι περίπου στα 100 τεμ. δεν θέλω να κάνει δεύτερη δουλειά είναι για μία γραμμή παραγωγής και το μονο προβλημά μου είναι πως θα μπορέσω να τα βάλω σε σειρά για να μετράω την ποσότητα που θέλω να βάζω στα κουτιά.

Link to comment
Share on other sites

To διευκρινίζεις λίγο το "να τα βάζω σε σειρά"? Σε τι κατάσταση τα έχεις τα αντικείμενα πριν την τακτοποίηση? Το πρόβλημα σου είναι μόνο η τακτοποίηση ή και η μέτρηση? Ψάχνεις κάτι έτοιμο ή θα κάνεις εσύ την κατασκευή?

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

To διευκρινίζεις λίγο το "να τα βάζω σε σειρά"? Σε τι κατάσταση τα έχεις τα αντικείμενα πριν την τακτοποίηση? Το πρόβλημα σου είναι μόνο η τακτοποίηση ή και η μέτρηση? Ψάχνεις κάτι έτοιμο ή θα κάνεις εσύ την κατασκευή?

 

Εγώ θα κάνω την κατασκευή και το πρόβλημα μου έιναι αυτό που ακιβώς που είπες. Το αντικείμενο έρχετε απο το εξωτερικό σε κουτιά.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω να προτείνω λύση. Αν θες να περιγράψεις πως το σκέφτεσαι ώστε να ακούσεις καμιά γνώμη και μέσω της συζήτησης να προκύψει κάτι, εδώ είμαστε.

 

Την ποσότητα κάθε συσκευασίας σκέφτεσαι να την καθορίσεις με μέτρηση τμχ ή με ζύγιση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.