Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λέβητας Pellet/ελαιοπυρήνα


Zisis001

Recommended Posts

Συνήθως οι λέβητες βιομαζας που καίνε τα πάντα, έχουν μειωμένη απόδοση στην καύση του πέλλετ.

 

Φίλος που έκαιγε ελαιοπυρήνα σε λέβητα-καυστήρα πέλλετ αγανάκτησε λίγο. Εκεί που καθάριζε το τασάκι μια φορά στη μια-δυο μέρες (καίγοντας πέλλετ), με τον πυρήνα τον καθάριζε τουλάχιστον τρεις φορές την ημέρα.

Συμβουλή: αν είναι να καις βιομάζα γενικότερα και πυρήνα ειδικότερα, αγόρασε καποιον καλό αυτόματο λέβητα, για να μην έχεις στο μυαλό σου στο καθάρισμα συνέχεια.

Και αν στην περιοχή σου υπάρχει πυρήνας, να κάψεις πυρήνα.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αντικατέστησα πρινλίγο το μειωτήρα απο το λέβητα πέλλετ που έχω και παρατήρησα οτι βγάζει λίγο καπνό απο το μειωτήρα....μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος απο που προέρχεται αυτός ο καπνός??(δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι σκόνη, καπνός απο φωτιά)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχεις αναφέρει κάτι παρόμοιο και σε άλλο φορουμ??

 

Μήπως στην επαφή του γωνιακού με τον τουμποσωλήνα του κοχλία είχε κάποια τσιμούχα για να στεγανοποιεί το σημείο επαφής και να μην παίρνει αέρα και δεν το πρόσεξες όταν έβαλες τον νέο.. Αν συμβαίνει αυτό είναι πολύ πιθανό να σου επιστρέφει καπνό λόγω της μη στεγανοποίησης....

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα την κατασκευη του καυστηρα ειναι πιθανο ο αερας του ανεμιστηρα να βρισκει διεξοδο μεσω του ελικα προωθησης υλικου προς τη σεσουλα που βαζεις υλικο προς καυση... το εχω δει σε ελληνικης κατασκευης καυστηρα. Ειδικα οταν η σεσουλα ειναι σχεδον αδεια και κοντευει να αποκαλυφθει ο κοχλιας το προβλημα γινεται εντονοτερο

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Φέτος εγκατέστησα καυστήρα στον ξυλολεβητα που ειχα τον συνδεσα με θερμοστάτη χώρου και τον έχω σταθερά στους 20 βαθμους καίω πυρηνοξυλο το οποίο το περνώ από το Σχηματάρι στα 120 ο τόνος σακιασμενο,τον άναψα 15 Νοέμβρη και δεν τον έχω σβήσει μέχρι σήμερα 11 Μαρτίου τον καίω ασταμάτητα και μέχρι στιγμής έχω κάψει 6 τόνους έχω ευχαριστηθεί ζεστή  φέτος σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια που έκαιγα ξυλο,υπολογιζω ότι θα χρειαστώ άλλο 1 τόνο μέχρι τέλος δλδ 7*120=840€.Το σπίτι είναι μεζονέτα 120τμ και μαζί έχω σύνδεση και τον ηλιακό 120l.Τον καθαρίζω κάθε 4 μέρες και δεν έχει την βρομα που λένε όλοι!πιο πολύ βρομα είχα από τα ξύλα που έκαιγα 2 χρόνια στον ξυλολεβητα και  τον καθάριζα κάθε 2 μέρες και δεν ζεστενομασαν για τι το βράδυ δεν μπορούσα να τον κρατήσω αναμενο,έσβηνε και το πρωί που σηκώνομουν το σπίτι είχε παγώσει 12-13 βαθμούς έλεγε ο θερμοστατης!Δεν συζητώ για πετρέλαιο που με πρόχειρους υπολογισμούς θέλω 3 τονους!!!!!δοκίμασα και πέλλετ αλλά δεν συμφέρει με τιποτα,280 ο τόνος το καλό,το μόνο καλό το πέλλετ που δεν έχει πολύ βρομα δλδ καθάριζα κάθε 8 μέρες ενώ πυρηνοξυλο κάθε 4,όσο για την μυρωδιά ποτέ κανένας δεν μου έχει κάνει παραπονα και μένω σε κεντρικό σημείο,πιο πολύ μυρηζουν τα τζάκια που καίνε οι γειτονοι μου ιδίως το βράδυ!ελπίζω να βοηθησα

 

 

Edited by Vlassis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.