Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Επιτρεπόμενες κατασκευές στο δώμα


General lee

Recommended Posts

Ο μονος τροπος να το τσεκαρεις ειναι να κατσεις μαζι με ενα φιλο σου πολιτικο μηχανικο ή αρχιτεκτονα και να διαβασετε οτι νομο υπαρχει.Αυτα εχω καταλαβει εγω απο την αναγνωση των νομων και ετσι πορευομαι εως τωρα.

Τη ΔΕΗ δεν την ενδιαφερει τιποτα πολεοδομικο.Εσυ αναλαμβανεις ευθυνη υπογραφοντας μια υπευθυνη δηλωση οτι ολα γινονται νομιμα αλλα μετα την εγκατασταση που θα κανεις ο καθε ιδιωτης ΙΣΩΣ κανει αλλαγες(ετσι εισαι καλλυμενος θεωρητικα απο παρανομιες,αν με καταλαβαινεις τι εννοω)

Ιδεατο στερεο θα μαθεις αν ρωτησεις καποιο π.μ. ή αρχ.

Εννοειται οτι μπορει να εχει το ιδιο υψος με την αποληξη του κλιμακοστασιου/ανελκυστηρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ok ευχαριστω.

 

εχω βρει αυτο

 

"Η τοποθέτηση φωτοβολταϊκών συστημάτων ανεξαρτήτως ισχύος και ηλιακών συστημάτων ψύξης και θέρμανσης χώρου πάνω σε κτίρια, όπως αυτά ορίζονται στο άρθρο 2 παρ. 17 του ν.1577/1985, επιτρέπεται εφόσον γίνεται επάνω στο δώμα ή τη στέγη νομίμως υφιστάμενου κτιρίου, συμπεριλαμβανομένων στεγάστρων βεραντών, προσόψεων και σκιάστρων, όπως αυτά ορίζονται στη διάταξη της παραγράφου 6 του άρθρου 11 του ν.1577/85, όπως ισχύει, σύμφωνα με την παρ. 1α΄ του άρθρου 16 του ίδιου νόμου, όπου αυτό εφαρμόζεται και ισχύει"

 

ψαχνω τους νομους αλλα ακρη δεν βρισκω.

 

παντως ευχαριστω ξανα

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον σε πέργολα απαγορεύεται.

2oν καμία κατασκευή επι κτιρίου δεν επιτρέπεται να ξεπερνάει το 1,5 m.

Αυτό ρωτήστε το στην πολεοδομία.

 

http://www.dei.gr/De...44&nt=18&lang=1

 

 

 

 

πάντως το ύψος του κλιμακοστασίου επιτρέπεται να είναι μέχρι 2,4μ και η τοποθέτηση των φβ δεν επιτρέπεται σε καμία περίπτωση να ξεπερνάει το ύψος του κλιμακοστασίου.Αλλιώς πάς με το "να είσαι εντος του ιδεατού στερεού" αν δεν υπάρχει κλιμακοστάσιο

Αυτό λέει μέσα ο κανονισμός.Δεν έχω διαβάσει πουθενά για 1,5μ

Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι, το 1,5μ παίζει στα εκτός σχεδίου... Βασικά, επειδή αναφέρετε και τη πολεοδομία, ο περιορισμός είναι να μη δημιουργείται χώρος είτε βχ είτε κ.χ. άρα max το 2.20m και προφανώς ισχύει ο περιορισμός του ιδεατού στερεού

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω

 

το 2,20 ειναι αυστηρο ή μπορει να ειναι ισο με το υψος του κλιμακοστασιου το οποιο στην περιπτωση μου ειναι 3 μετρα αλλα σε πιο χαμηλο επιπεδο απο την ταρατσα?

Link to comment
Share on other sites

νομιζω! απλως η ταρατσα ειναι πιο ψηλα απο το πατωμα του κλιμακοστασιου οποτε μπορει να ειναι και οκ.

 

αν μπουν οι βασεις για τα φ/β στα 2,2-2,4 μ στο τμημα αποκλειστικης χρησης μπορω μετα να το κλεισω καπως (τζαμια κτλ) και να το κανω π.χ. αποθηκη?

 

ειναι νομιμο? και αν οχι νομιμοποιειται?

Link to comment
Share on other sites

Ετσι μπράβο συνάδελφε... τώρα μιλάς σωστά...

Φτιάχνεις μεταλλική κατασκευή για ΦΒ, την κάνεις 3μ οπότε έχεις κανονικά από κάτω δωμάτιο... Τί αποθήκη μου λές! Το ρετιρέ με τη θέα θα το κάνεις αποθήκη! Το κλείνεις γύρω-γύρω, το φτιάχνεις με τζαμαρία, φωτισμό περίεργο και ντεκόρ ύποπτο...και το δηλώνεις μετά με ν4014... Με παίρνεις τηλέφωνο... σου κάνω τη τακτοποίηση... κι έτσι ΟΛΟΙ είμαστε χαρούμενοι! :) :) :o

Edited by JTB
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.