Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ληξιπρόθεσμες οφειλές


SALINAKI

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα

 

Θέλω να σας ενημερώσω για την επιβάρυνση που είχα από την εξόφληση των εισφορών του 2012 (Α' και Β' εξάμηνο σύνολο 2015x2 =4030) στις 04.01.2013.

 

Το συνολικό ποσό τελικά ανήλθε στα 5336,60 euro. Η αύξηση αυτή οφείλεται στο γεγονός ότι οι εισφορές υπολογίσθηκαν με τα νέα τιμολόγια του ΤΣΜΕΔΕ για το 2013 + τους τόκους + 10x12=120 για τον ΟΑΕΔ.

 

Συνάδελφοι, όσοι έχετε ληξηπρόθεσμες οφειλές αρκετών εξαμήνων θα απογοητευτείται άσχημα. Αν είναι και άλλοι με την δική μου περίτωση πρέπει να αντιδράσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάτι που αφορά όλους, αφού όλοι θα κληθούμε να πληρώσουμε αναδρομικά τις αυξήσεις για το 2ο του 2011 και όλο το 2012.

Από ένα πρόχειρο υπολογισμό πλήρωσες 2x2500€ τις εισφορές, 120€ ΟΑΕΔ και 233,60€ τόκους.

Δε ξέρω άμα θα ήταν εφικτό να αποφύγεις τους τόκους (σε περιόδους ρυθμίσεων, γλυτώνεις αρκετά από αυτούς προπαντός άμα εξοφλήσεις εφάπαξ).

 

Γενικά θα πρέπει να ετοιμαστούμε για ειδοποιητήρια που θα μας καλούν να πληρώσουμε αναδρομικά.

Για να έχετε ένα μπούσουλα κάντε την εξής πράξη στο μυαλό σας: 3x(2500€-όσα πλήρωνα). Για όσους έχετε πάνω από 3ετία στον φορέα (ή πενταετία??? δε θυμάμαι τώρα).

Επίσης κρατάω μία μικρή επιφύλαξη για την ειδική προσαύξηση (το κατά πόσο είναι προαιρετική για τους κάτω από 35 ή 10ετία). Έχω την εντύπωση όμως ότι πλέον είναι υποχρεωτική σε όλους.

Ας μας διαφωτίσει κάποιος που το έχει σίγουρο.

Αν και εγώ πλέον μπήκα στην κατηγορία άνω των 35 και με 10 χρόνια... Οπότε...

Link to comment
Share on other sites

Το συνολικό ποσό τελικά ανήλθε στα 5336,60 euro. Η αύξηση αυτή οφείλεται στο γεγονός ότι οι εισφορές υπολογίσθηκαν με τα νέα τιμολόγια του ΤΣΜΕΔΕ για το 2013 + τους τόκους + 10x12=120 για τον ΟΑΕΔ.

 

Δεν είναι παράλογο να εισπράττουν τα ασφάλιστρα με τη νέα τιμή και να βάζουν και τόκους;

Το λογικό είναι η με παλιά τιμή συν τόκους ή νέα τιμή.

 

Αλλά τι λέω τώρα....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

εγώ πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ και μετά πηγα και στο ΤΕΕ για να διαγραφώ αφού μου είπαν τι αυξήσεις έχω. Οταν ασχολουμαι με αυτό το θέμα "σέρνομαι" από την κούραση.

By the way, οι υπάλληλοι στο ΤΣΜΕΔΕ είναι σαδιστάρες ή εγώ νιώθω τόσο απροστάτευτη όταν πατάω το πόδι μου εκεί μέσα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

παιδιά χρωστώ το Β΄' εξάμηνο 2013 (και φυσικά το 2014).Ηταν το ειδοποιητήριο 1576,32Ε.

Ξέρει κανείς πόσο έχει πάει με τίς προσαυξήσεις?

Αν το πληρώσω μετά τίς 30/4, π.χ αρχές Μαίου, ξέρει κανείς πόσα πρόσθετα θα πληρώσω , σε σχέση με το να το πλήρωνα πρίν τίς 30/4?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.