Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τεχνητός φωτισμός και αερισμός χώρου


Recommended Posts

Για σας είμαι τεχνολόγος μηχανικός και ενδιαφέρομαι να βρω μια απόφαση νομάρχη για επάρκεια τεχνητού φωτισμού και αερισμού. Είναι η πρώτη φορά που κάνω την διαδικασία και δεν μπορώ να βρω πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Μιλάς για κτίριο ? Διότι απ όσο ξέρω (ίσως να κάνω και λάθος) οι επάρκεια φωτισμού, δηλαδή το επίπεδο φωτεινής εντάσεως στους διάφορους χώρους (γραφεία, διαδρόμους κλπ) καθορίζεται γενικώς από κάποια πρότυπα και όχι με αποφάσεις (εκτός αν χάνω κάτι). Ομοίως και οι αλλαγές αέρα στους διάφορους χώρους. Αν θες πες μας περι τινος πρόκειται.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα κατάστημα το οποίο δεν έχει παράθυρα. Και θα βάλω μόνο τεχνητό φωτισμό και αερισμό. Έμαθα από την πολεοδομία ότι η μελέτη φωτισμού και αερισμού του κτιρίου θα ελεγχθεί από μηχανολόγο της νομαρχίας και επειδή το κτίριο δεν έχει καθόλου φυσικό φωτισμό θα πρέπει ο νομάρχης να υπογράψει μια βεβαίωση επάρκειας. Θα ήθελα να βρω μια από κάποια άλλη άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι, απλά για το τυπικό, είσαι Πτυχιούχος Μηχανικός Τεχνολογικής Εκπαίδευσης. (ο όρος "Τεχνολόγος" δεν υφίσταται για τους πτυχιούχους μηχανικούς). Και εγώ απ'οτι γνωρίζω πρότυπα καθορίζουν τα μεγέθη τα οποία αναζητάς. Σε τεχνικά βιβλιοπωλεία θα βρεις αρκετά βιβλία για το θέμα που αναζητάς.

Link to comment
Share on other sites

Πτυχιούχος δομικών έργων είμαι. Να το πω αλλιώς σε ένα κτίριο που δεν έχει καθόλου φυσικό φωτισμό και αερισμό τι χαρτιά χρειάζονται για να βγάλεις μια οικοδομική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

έχει σημασία τι είδους κτίριο είναι

 

δες τον κτιριοδομικό

http://www.michanikos.gr/dload.php?action=file&file_id=395

http://www.michanikos.gr/dload.php?action=file&file_id=329

 

ΑΡΘΡΟΝ-11

ΦΥΣΙΚΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΕΡΙΣΜΟΣ.

1. Όλοι οι χώροι κύριας χρήσης των κτιρίων και δομικών έργων πρέπει να έχουν επαρκή φυσικό φωτισμό και αερισμό, άμεσο ή έμμεσο σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος άρθρου.

1.1. Επιτρέπεται οι χώροι κύριας χρήσης ειδικών κτιρίων και δομικών έργων να μην έχουν φυσικό φωτισμό, όταν ο φυσικός φωτισμός δεν εξυπηρετεί τη λειτουργία τους,όπως αυτό προκύ-πτει από βεβαίωση του φορέα που είναι αρμόδιος για τον έλεγχο της λειτουργικότητάς τους.

1.2. Επιτρέπεται οι χώροι κύριας χρήσης των ειδικών κτιρίων και δομικών έργων να μην έχουν φυ-σικό αερισμό,όταν έχουν τεχνητό αερισμό που είναι επαρκής,όπως αποδεικνύεται από πλήρη σχε-τική μελέτη και βεβαίωση του φορέα που είναι αρμόδιος για τον έλεγχο της λειτουργικότητάς τους

Link to comment
Share on other sites

έχει σημασία τι είδους κτίριο είναι

 

δες τον κτιριοδομικό

http://www.michanikos.gr/dload.php?action=file&file_id=395

http://www.michanikos.gr/dload.php?action=file&file_id=329

 

ΑΡΘΡΟΝ-11

ΦΥΣΙΚΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΑΕΡΙΣΜΟΣ.

1. Όλοι οι χώροι κύριας χρήσης των κτιρίων και δομικών έργων πρέπει να έχουν επαρκή φυσικό φωτισμό και αερισμό, άμεσο ή έμμεσο σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος άρθρου. [/b]

 

 

Πές μας κάτι βρε Myri μου, αναφέρετε πουθενά τι εννοεί "επαρκή φυσικό φωτισμό και αερισμό" ? Γιατί ειλικρινά εχω βαρεθεί με τις γενικότητες των διαφόρων πανεπιστημόνων. Η γενικότητα και η αοριστία στην Ελλάδα είναι απίστευτη. "ο φωτισμός να είναι στα κατάλληλα επίπεδα" , "...τα καλώδια θα πρέπει να είναι κατάλληλα για την εν λόγω εφαρμογή" , "...η εγκατάσταση να είναι σύμφωνη με τα πρότυπα ..." και συνήθως κανείς από αυτούς που τα γράφουν δεν έχει ιδέα ποιες είναι οι ενδεδειγμένες τιμές, οι τύποι, τα πρότυπα και τι λένε ...

Link to comment
Share on other sites

παιδί μου GeorgeS μας δουλεύεις!!!!!!!

 

όταν αρχίσω να νομοθετώ ρώταμε ότι θες για αυτά που θα γράφω

μέχρι τότε βοήθα μας μπας και βγάλουμε άκρη

Link to comment
Share on other sites

παιδί μου GeorgeS μας δουλεύεις!!!!!!!

 

όταν αρχίσω να νομοθετώ ρώταμε ότι θες για αυτά που θα γράφω

μέχρι τότε βοήθα μας μπας και βγάλουμε άκρη

 

sorry Myri με παρεξήγησες. Δεν το είπα προς εσένα, απλά ολιγον τι επηρεασμένος απο τη δουλειά όταν βλέπω διάφορες εγκυκλίους και τεχνικές προδιαγραφές που λένε αυτά τα γενικα "...κατάλληλης φωτεινότηας" εκνευρίζομαι :). Και όπως ειδα το άρθρο του κανονισμού λέω "αντε πάλι μια απο τα ίδια" . Δεν ήταν για σένα, αλλά για τον κανονισμό (αν φυσικά δεν διευκρινίζει παρακάτω) :).

 

Λοιπόν, για γραφεία ο προτεινόμενος φωτισμός πρέπει να είναι περί τα 400-500 lux στην επιφάνεια εργασίας (ήτοι 75-80cm απο το έδαφος). Κοινόχρηστοι διάδρομοι περί τα 150-200 lux. Εκτός αν πρόκειται για κατάστημα όπου εκτελούνται εργασίες μεγάλης λεπτομέρειας όπου εκεί οι απαιτήσεις αλλάζουν σε φωτισμό (περί τα 800 lux αν θυμαμαι). Τεχνητός αερισμός, πες μας είδος καταστήματος να σου πω προτεινόμενες αλλαγές αέρα/ώρα. Αυριο στο γραφείο θα δω τι λένε ακριβώς και τα πρότυπα. Η καλύτερη λύση που δεν μπορεί κανείς να σου πει τίποτα, είναι να κάνεις μια φωτοτεχνική μελέτη χρησιμοποιώντας και κάποιο λογισμικό για τους υπολογισμούς. Ομοίως και για τον αερισμό αν και εκεί μπορείς να τεκμηριώσεις πιο εύκολα τη μελέτη σου. Μην φανταστείς ότι ο μηχανολόγος που θα ελέγξει θα κάτσει να ψάξει και πολύ τις λεπτομέρειες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.