Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξωτερική μεταλλική ενίσχυση σε υπάρχον κτίσμα.


 

Recommended Posts

Θεμα:

 

Υπαρχει μια αγροτικη κατασκευη χαρακτηρισμενη απο την πολεοδομικη αρχη ως:

"Παλιο διώροφο κτίσμα", το οποιο προυφίσταται του ετους 1955, η οποια κατασκευη δεν εχει θεμελιωση απλα "παταει" πανω σε μια επιπεδη επιφανεια απο οπλισμενο (?) μπετον.

 

Σε μερικα σημεια λογω καθιζησης του εδαφους εχουν δημιουργηθει καποιες ρωγμες στην τοιχοποιια, επειδη μαζι με το εδαφος υποχωρησε και μερος της επιπεδης "βασης".

 

Ερωτηση:

 

Μπορει να δωθει αδεια για εξωτερικη προσθηκη κοιλοδοκων ωστε να προστατεψουμε την υπαρχουσα κατασκευη;

 

Εχει καποιος κανει κατι αναλογο;

Edited by Dimitris_Ga
Link to comment
Share on other sites

....

Μπορει να δωθει αδεια για εξωτερικη προσθηκη κοιλοδοκων ωστε να προστατεψουμε την υπαρχουσα κατασκευη;

...

και βέβαια μπορεί να βγει άδεια για ενίσχυση ή αποκατάσταση ή ότι χρειαστεί από την μελέτη που θα γίνει από ΠΜ.

 

Το βασικό σ αυτή την διαδικασία δεν είναι η Άδεια Δόμησης αλλά η ουσιαστική στατική μελέτη που θα απαιτηθεί για το κτίσμα και την καλύτερη δυνατή προσομοίωση της υπάρχουσας κατάστασης του, ώστε να υπάρξει και η βέλτιστη λύση.

Edited by Didonis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

και βέβαια μπορεί να βγει άδεια για ενίσχυση ή αποκατάσταση ή ότι χρειαστεί από την μελέτη που θα γίνει από ΠΜ.

 

Το βασικό σ αυτή την διαδικασία δεν είναι η Άδεια Δόμησης αλλά η ουσιαστική στατική μελέτη που θα απαιτηθεί για το κτίσμα και την καλύτερη δυνατή προσομοίωση της υπάρχουσας κατάστασης του, ώστε να υπάρξει και η βέλτιστη λύση.

 

Σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

 

Δυστυχως ενας κυριος σημερα μου εκανε σαφες οτι, σε κτισματα προ του 1955 δεν μπορουμε να κανουμε καμμια εξωτερικη επεμβαση ( αποκαταστασης/ενισχυσης) παρα μονον εσωτερικα.

 

Μου φανηκε λιγο περιεργος περιορισμος και για αυτο πηρα το θαρρος και ρωτησα εδω.

Link to comment
Share on other sites

...... ενας κυριος σημερα μου εκανε σαφες οτι, σε κτισματα προ του 1955 δεν μπορουμε να κανουμε καμμια εξωτερικη

....

Οι παράγοντες αν θα είναι εξωτερική η εσωτερική θα επιλέγουν με βάση την μελέτη.

Επικουρικά όμως και καθαρά από πολεοδομική άποψη απαγόρευση σε προ 55 για εξωτερική επέμβαση δεν το έχω βρει ποτέ μπροστά μου.

Μόνο και βασικό παράγοντα για να το αποτρέψει αυτό (στον βαθμό που υπάρχει ο αναγκαίος χώρος για να γίνει) θα ήταν το ακίνητο προ 55 να έχει χαρακτηρισμό ως διατηρητέο.

 

Αν υπάρχει αυτός ο χαρακτηρισμός ή ενδέχεται να τον αποκτήσει για τα μορφολογικά ή άλλα χαρακτηριστικά του τότε θα πρέπει πριν οτιδήποτε άλλο να το ελέγξεις και αυτό με κάποιον ΑΜ κατά κανόνα.

 

Αν βάλεις κάποιες εικόνες του κτιρίου ή και θέση του μπορεί να βγει κάποια εντύπωση. Πρώτη και απλή εντύπωση όμως.

Διότι οι ιδιαιτερότητες και οι παράγοντες για χαρακτηρισμό ενός ακίνητου ως διατηρητέου δεν μπορούν να εξαντληθούν ούτε να αναλυθούν έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Οι παράγοντες αν θα είναι εξωτερική η εσωτερική θα επιλέγουν με βάση την μελέτη.

Επικουρικά όμως και καθαρά από πολεοδομική άποψη απαγόρευση σε προ 55 για εξωτερική επέμβαση δεν το έχω βρει ποτέ μπροστά μου.

Μόνο και βασικό παράγοντα για να το αποτρέψει αυτό (στον βαθμό που υπάρχει ο αναγκαίος χώρος για να γίνει) θα ήταν το ακίνητο προ 55 να έχει χαρακτηρισμό ως διατηρητέο.

 

Αν υπάρχει αυτός ο χαρακτηρισμός ή ενδέχεται να τον αποκτήσει για τα μορφολογικά ή άλλα χαρακτηριστικά του τότε θα πρέπει πριν οτιδήποτε άλλο να το ελέγξεις και αυτό με κάποιον ΑΜ κατά κανόνα.

 

Αν βάλεις κάποιες εικόνες του κτιρίου ή και θέση του μπορεί να βγει κάποια εντύπωση. Πρώτη και απλή εντύπωση όμως.

Διότι οι ιδιαιτερότητες και οι παράγοντες για χαρακτηρισμό ενός ακίνητου ως διατηρητέου δεν μπορούν να εξαντληθούν ούτε να αναλυθούν έτσι.

 

Οχι δεν τειθετε θεμα διατηρητεου κτισματος. Δεν υπαρχει αυτος ο χαρακτηρισμος στο εγγραφο του γραφειου ελεγχου κατσκευων της πολεοδομικης αρχης, που εχω μπροστα μου.

Δεν αποτελει καποια παραδοσιακη καλαισθητη κατασκευη αλλα μια απλη (και προχειρη) αγροτικη αποθηκη-αγροικια, η οποια εξυπηρετουσε τις αναγκες των εργαζομενων.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν τειθετε θεμα διατηρητεου κτισματος. Δεν υπαρχει αυτος ο χαρακτηρισμος στο εγγραφο του γραφειου ελεγχου κατσκευων της πολεοδομικης αρχης, που εχω μπροστα μου.

...

Δεν μπορώ να βοηθήσω περεταίρω, μπορεί άλλος συνάδελφος να ξέρει κάτι περισσότερο σχετικά μ αυτό.

 

Σου έχουν γράψει όμως με βάση ποια διάταξη ή κάτι άλλο το απαγορεύουν?

Link to comment
Share on other sites

Ο ΝΟΚ2012 - άρθρο 23, επιτρέπει να βγαίνει ο νέος σκελετός ενίσχυσης έξω από το κτίριο και μέσα στο οικόπεδο. Ενώ εκτός ρυμμοτομικής επιτρέπεται να βγει η ενίσχυση 30εκ.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην κανείς τίποτα παρά να ενισχύσεις τον σκελετό αν η παθογένεια σου οφείλεται σε καθίζηση. Αύξησε το εμβαδόν έδρασης των θεμελίων.

Edited by kostassid
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να βοηθήσω περεταίρω, μπορεί άλλος συνάδελφος να ξέρει κάτι περισσότερο σχετικά μ αυτό.

 

Σου έχουν γράψει όμως με βάση ποια διάταξη ή κάτι άλλο το απαγορεύουν?

 

Οχι προφορικα μου δωθηκε η απαντηση/απαγορευση, περι εξωτερικων "παρεμβασεων" επιδιορθωσης-ενισχυσης.

 

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

 

Θα παω ο ιδιος στην πολεοδομια να δω τι θα μου πουν και επανερχομε.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να μην κανείς τίποτα παρά να ενισχύσεις τον σκελετό αν η παθογένεια σου οφείλεται σε καθίζηση. Αύξησε το εμβαδόν έδρασης των θεμελίων. Οι ρωγμές αν είναι σημαντικές με ρητίνένεση

 

Δυστυχως δεν υπαρχουν θεμελια. Ολο το κατασκευασμα τουβλων υπαρχει και στεκεται πανω σε ενα τετραγωνο επιπεδο κομματι μπετου, ιδιου εμβαδου με το κτισμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.