Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόστιμο ΚΑΔ


Recommended Posts

Ειμαι μηχανικος Η/Υ και εχω μπλοκακι ΑΠΥ. Εχω κανει εναρξη με ΚΑΔ "Υπηρεσιες Σχεδιασης τεχνολογιων της πληροφοριας". Θελω να διδαξω μαθηματα πληροφορικης σε φροντιστηριο, στο οποίο θα κοβω ΑΠΥ.

 

α) Εχουν ΦΠΑ τα μαθηματα? Νομιζω οχι... Αν οχι, αφηνω κενο, βαζω 0%, πάυλα, τι απ' όλα??

β) Μπορω να κοβω ΑΠΥ με το υπαρχον ΚΑΔ? Ειναι υποχρεωτικη η επεκταση σε κατι αλλο? π.χ. να κανω επεκταση δραστηριοτητας για "υπηρεσιες εκπαιδευσης" ή κατι παρομοιο?

γ) Αν ΔΕΝ κανω επεκταση (γιατι εχει τερααααστια διαδικασια....ΤΕΒΕ..απαλλαγη...κτλ κτλ) και κοψω τελικα ΑΠΥ στο φροντιστηριο, τοτε ειμαι παρανομος? (Ξερω θα πειτε "χαζος" ειμαι που δεν τα παιρνω μαυρα...) Αν παρανομω, τι προστιμο πιθανον θα μου επιβληθει?

δ) Ακουγεται τιποτε να παψουν να ισχυουν αυτες οι βλακειες του ΚΒΣ με το νεο φορολογικο? Δηλαδη, θελουμε να ειμαστε νομιμοι και δεν μπορουμε!

 

ε) (Ασχετο ερωτημα). Τελειωνουν τα φυλλα απο μπλοκακι. Τι χρειαζομαι για θεωρηση νεου?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι ισχύει για την εκπαίδευση, πάντως όσες φορές έχω προσθέσει ΚΑΔ απλά το δήλωσα στην εφορία και στο επιμελλητήριο. Δεν μου ζητήθηκε ποτέ κάτι το ιδιαίτερο.

 

Η διαδικασία είναι σύντομη (αρκεί να μην έχει ουρά η εφορία).

 

Αν πληρώνεις ΤΣΜΕΔΕ παίρνεις απαλλαγή από άλλο ασφαλιστικό φορέα.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι μηχανικος Η/Υ και εχω μπλοκακι ΑΠΥ. Εχω κανει εναρξη με ΚΑΔ "Υπηρεσιες Σχεδιασης τεχνολογιων της πληροφοριας". Θελω να διδαξω μαθηματα πληροφορικης σε φροντιστηριο, στο οποίο θα κοβω ΑΠΥ.

 

α) Εχουν ΦΠΑ τα μαθηματα? Νομιζω οχι... Αν οχι, αφηνω κενο, βαζω 0%, πάυλα, τι απ' όλα??

β) Μπορω να κοβω ΑΠΥ με το υπαρχον ΚΑΔ? Ειναι υποχρεωτικη η επεκταση σε κατι αλλο? π.χ. να κανω επεκταση δραστηριοτητας για "υπηρεσιες εκπαιδευσης" ή κατι παρομοιο?

γ) Αν ΔΕΝ κανω επεκταση (γιατι εχει τερααααστια διαδικασια....ΤΕΒΕ..απαλλαγη...κτλ κτλ) και κοψω τελικα ΑΠΥ στο φροντιστηριο, τοτε ειμαι παρανομος? (Ξερω θα πειτε "χαζος" ειμαι που δεν τα παιρνω μαυρα...) Αν παρανομω, τι προστιμο πιθανον θα μου επιβληθει?

δ) Ακουγεται τιποτε να παψουν να ισχυουν αυτες οι βλακειες του ΚΒΣ με το νεο φορολογικο? Δηλαδη, θελουμε να ειμαστε νομιμοι και δεν μπορουμε!

 

ε) (Ασχετο ερωτημα). Τελειωνουν τα φυλλα απο μπλοκακι. Τι χρειαζομαι για θεωρηση νεου?

 

 

Αυτό που χρειάζεσθε είναι 1) Να απαυθεθνθείτε σε κάποιον επαγγελματία προκειμένου να σας συμβουλέυσει και να σας καθοδηγήσει είτε 2) εαν έχετε επειλέξει "τη μοναχική πορεία" να σχοληθείτε σοβαρότερα με την μελέτη των φορολογικών νόμων.

Link to comment
Share on other sites

α) Όχι δεν έχει ΦΠΑ

β) Κανονικά πρέπει να κάνεις επέκταση κ σε άλλη δραστηριότητα εκπαίδευσης. ( Όντως είναι μανούρα κ χρειάζεται απαλλακτικό από το ΤΕΒΕ, το οποίο κ σου ζητάει πρώτα να κάνεις εγγραφή). Αν είσαι τυχερός μπορεί ο εφοριακός να μη σου ζητήσει το απαλλακτικό και να σου προσθέσει απλά τον ΚΑΔ.

γ) Κανονικά πρέπει να τον προσθέσεις ιδιαίτερα δε αν είναι μεγάλο το ποσό που θα κόβεις σε σχέση με το υπόλοιπο εισοδημά σου. Εμένα λογιστής μου είχε πει ότι αν είναι ένα παραστατικό δεν πειράζει και άλλος ότι πειράζει.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα και λογιστη.

α) Δεν εχει ΦΠΑ

β) Πρεπει κανονικα να κανω επεκταση. Σε αλλες ΔΟΥ ζητανε ΤΕΒΕ (μαλλον ειναι στο 1980 ακομη...) και σε αλλες οχι. Τυχαινει και ειμαι σε αυτες που ζητανε... Σωτηρη ξερεις αν μπορω να κανω επεκταση σε αλλη ΔΟυ περα απο αυτη που υπαγομαι? Το ΤΕΒΕ εχει μανουρα οπως λεει και η ολγα...

γ) Σωτηρη τι προστιμο παιζει? Να τα βαλω μαυρα να γλιτωσω? χαχα

δ) Υπαρχει περιπτωση να αλλαξει ο ΚΒΣ με το νεο φορολογικο μηπως και εκσυγχρονιστουμε επιτελους?

 

ε) Για νεο μπλοκ, θελω και βεβαιωση ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ, η οποιαδήποτε μεταβολή θα γίνει στην ΔΟΥ που είσαι φορολούμενος. Ασφαλιστικό οργανισμό ζητάνε , η διάταξη είναι πρόσφατη και όχι από το 1980.

Από την άλλη πλευρά όμως και επέκταση δραστηριότητας να μην κάνεις μπορείς να ασκήσεις την δραστηριότητα αυτή.

 

Από όσο καταλαβαίνω , με βάση τον νέο ΚΦΑΣ, θα εκδόσεις προς το φροντηστήριο αθεώρητο τιμολόγιο.

 

Για την απαλλαγή από τον ΦΠΑ, αντί να ρωτάς δεξιά και αριστερά διάβασε στο Ν 2859/2000, το άρθρο 22.

 

Εγώ στη θέση σου δεν θα ήμουν τόσο απόλυτος στην κρίση μου για την ύπαρξη ή την απαλλαγή του ΦΠΑ στην περίπτωσή σου.

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ, η οποιαδήποτε μεταβολή θα γίνει στην ΔΟΥ που είσαι φορολούμενος. Ασφαλιστικό οργανισμό ζητάνε , η διάταξη είναι πρόσφατη και όχι από το 1980.

Από την άλλη πλευρά όμως και επέκταση δραστηριότητας να μην κάνεις μπορείς να ασκήσεις την δραστηριότητα αυτή.

Ασφαλιστικο οργανισμο εχω το ΤΣΜΕΔΕ και δεν το δεχονται. Τους εχω παει τη βεβαιωση του ΤΣΜΕΔΕ οτι "απαλλασσομαι απο το ΤΕΒΕ" και δε τη δεχονται. Θελουν τη βεβαιωση οτι "απλλασσομαι απο το ΤΕΒΕ" να εχει εκδοθει απο το ΤΕΒΕ! (Κατι που σημαινει οτι πρεπει να γραφτω ΤΕΒΕ πρωτα...)

 

Από όσο καταλαβαίνω , με βάση τον νέο ΚΦΑΣ, θα εκδόσεις προς το φροντηστήριο αθεώρητο τιμολόγιο.

Θεωρημενο ΑΠΥ θα εκδοσω, απλα χωρις το ΦΠΑ. Το ιδιο μπλοκ που εχω και ειναι και θεωρημενο με σφραγιδα "Μηχανικος Η/Υ".

 

Για την απαλλαγή από τον ΦΠΑ, αντί να ρωτάς δεξιά και αριστερά διάβασε στο Ν 2859/2000, το άρθρο 22.

Εγώ στη θέση σου δεν θα ήμουν τόσο απόλυτος στην κρίση μου για την ύπαρξη ή την απαλλαγή του ΦΠΑ στην περίπτωσή σου.

Θα το δω. Ειναι γνωστο οτι οι υπηρεσιες εκπαιδευσης δεν εχουν ΦΠΑ. Θα το κοιταξω ομως.

Edited by eng11
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι γνωστό ότι οι υπηρεσίες εκπαίδευσης δεν έχουν ΦΠΑ, αλλά αυτό δεν ισχύι έτσι γενικά και αόριστα. Υπάρχουν προυποθέσεις και περιοριμοί οι οποίοι περιορσμοί αναφέρονται ρητά στην σχετική διάταξη του νόμου , δηλαδή στο άρθρο 22 παρ. ιβ στο Ν 2859/2000. Σχετικά θα βρεις και στην ΠΟΛ 1282/1992.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να είναι γνωστό ότι οι υπηρεσίες εκπαίδευσης δεν έχουν ΦΠΑ, αλλά αυτό δεν ισχύι έτσι γενικά και αόριστα. Υπάρχουν προυποθέσεις και περιορισμοί οι οποίοι περιορσμοί αναφέρονται ρητά στην σχετική διάταξη του νόμου , δηλαδή στο άρθρο 22 παρ. ιβ στο Ν 2859/2000. Σχετικά θα βρεις και στην ΠΟΛ 1282/1992.

Link to comment
Share on other sites

Πηγές στην εφορία είπες ότι είσαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ και ζήτησαν απαλλαγή από ΤΕΒΕ ?

Εγώ ξέρω είτε πάω να θεωρήσω βιβλία είτε όποτε έκανα κάποια τροποποίηση όσες φόρες μου ζήτησαν ασφαλιστικό φορέα τους πήγα ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΤΣΜΕΔΕ

Μάλλον κάπου κάνεις λάθος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.