Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθωτός με ΙΚΑ και ΑΠΥ


Recommended Posts

Θέλω να ρωτήσω με τη σειρά μου για ένα θέμα που προέκυψε τελευταία...

Η αδελφή μου εργάζεται σαν μισθωτή με ΙΚΑ σε διαφημιστική εταιρεία...Παράλληλα θέλει να αναλάβει κάποια αντίστοιχα project εκτός δουλειάς με διάφορους πελάτες. Πως θα πληρώνεται? Θα πρέπει λογικά να έχει ΑΠΥ έτσι δεν είναι?? Γίνεται αυτό, και αν ναι τι ενέργειες πρέπει να κάνει?

Η μία περίπτωση είναι να τα παίρνει μαύρα...αλλά μιλάμε για νόμιμη οδο...

Εγώ σαν μηχανικός μπορώ να κόβω για λογαριασμό της?, φυσικά θα παίρνω αυτά που μου αντιστοιχούν..Αν προσθέσω ΚΑΔ, δεν ξέρω αν γίνεται βέβαια..

Κάποια βοήθεια παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αν θέλεις να εμπλακείς, μπορείς να δηλώσεις νέο ΚΑΔ, αλλά επειδή προφανώς δεν θα έχει σχέση με το επάγγελμα του Μηχανολόγου, στην Εφορία θα σου ζητήσουν να εγγραφείς στον ΟΑΕΕ (πρώην ΤΕΒΕ). Αυτό θα σου στοιχίζει περίπου 200-300 Ευρώ το μήνα, ανάλογα με την κατηγορία σου.

 

Ακόμη, θα πρέπει να βγάλεις καινούργια σφραγίδα με την νέα δραστηριότητα και ίσως νέο μπλοκ (Τιμολόγιο τώρα πια με το νέο νόμο), αλλά αυτό είναι το λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να γραφτώ στον ΟΑΕΕ αφού είμαι ΤΣΜΕΔΕ.....Από ότι μέχρι στιγμής μου είπε, ένας πελάτης της έκδοσε παραστατικό πληρωμής? κάτι τέτοιο...δεν κατάλαβα και εγώ...κάποιος άλλος "μαύρα"..

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει να είναι πλήρως νόμιμη υπάρχουν ΔΥΟ τρόποι:

 

1. Mπορεί να κάνει έναρξη σαν ελεύθερος επαγγελματίας παράλληλα με τη μισθωτή της εργασία . Θα κάνει αναγγελία (εγγραφή) στον ΟΑΕΕ αλλά για όσο διάστημα έχει παράλληλα πλήρη απασχόληση (όχι μερική) και ασφάλιση στο ΙΚΑ στη μόνιμη μισθωτή εργασία της, απαλάσσεται από τις εισφορές στον ΟΑΕΕ.

 

2. Με απόδειξη δαπανών για συνολικό μικτό ποσό έως 5.000 ευρώ ετησίως (από το οποίο παρακρατείται 20% προκαταβολή φόρου και χαρτόσημο και αποδίδεται από τον πελάτη-εργοδότη στο κράτος). Οι 5.000 ευρώ αναφέρονται στο ποσό για το οποίο ΑΘΡΟΙΣΤΙΚΑ μπορεί να παρέχει υπηρεσίες κάποιος με τη λεγόμενη Απόδειξη Δαπανών (και σε περισσότερους του ενός εργοδότες) μέσα στο χρόνο και ΟΧΙ ανά εργοδότη.

 

 

Από την άλλη....

ΑΝ θέλεις εσύ να κόβεις, και με δεδομένο ότι είσαι ΝΕΟΣ ασφαλισμένος (μετά την 1/1/1993), επίσης έχεις απαλλαγή εισφορών στον ΟΑΕΕ (η αναγγελία - εγγραφή σου γίνεται κανονικά, αλλά ΔΕΝ πληρώνεις εισφορές). Εννοείται ότι για την περίπτωσή σου θα πρέπει να προσθέσεις το ανάλογο ΚΑΔ.

 

 

 

Αν θέλεις να εμπλακείς, μπορείς να δηλώσεις νέο ΚΑΔ, αλλά επειδή προφανώς δεν θα έχει σχέση με το επάγγελμα του Μηχανολόγου, στην Εφορία θα σου ζητήσουν να εγγραφείς στον ΟΑΕΕ (πρώην ΤΕΒΕ). Αυτό θα σου στοιχίζει περίπου 200-300 Ευρώ το μήνα, ανάλογα με την κατηγορία σου.

 

Αυτό που λες ισχύει για τους παλαιούς ασφαλισμένους (προ της 1/1/1993), οι οποίοι παίρνουν απαλλαγή ΜΟΝΟ για τις εισφορές του Κλάδου Υγείας του ΟΑΕΕ.

 

Οι ΝΕΟΙ ασφαλισμένοι (μετά την 1/1/1993) έχουν ΠΛΗΡΗ απαλλαγή από τις εισφορές στον ΟΑΕΕ (αν και εγγράφονται σε αυτόν κανονικά).

Edited by Kapa
Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι ΤΣΜΕΔΕ μετά το '93 (νομίζω) τη γλυτώνεις,

Αν είσαι πριν πρέπει.

Υ.Γ. Γράφαμε μαζί με kapa

Link to comment
Share on other sites

Μετά του 93' είμαι και η αδελφή μου είναι μισθωτή πλήρης απασχόλησης με ΙΚΑ.

Νάτο απόδειξη δαπανών είναι αυτό που της έδωσε ένας... Θα δούμε πως θα το κάνουμε τελικά. Οτι συμφέρει και τους 2 μας...

Αν έχω κάτι νεότερο θα σας πω..

Ευχαριστώ πολύ παιδιά.. :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.