Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έκδοση οικοδομικής άδειας


saggel

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατί φοβάμαι πως έχω μπερδευτεί.

Ήρθε ένας πελάτης με θέμα μια καθυστέρηση στην έκδοση άδειας (είμαι νέα δικηγόρος) και το πρόβλημά μου είναι το εξής:

 

ο μηχανικός πήρε αριθμό πρωτοκόλλου αίτησης έκδοσης άδειας 5-12-2011. Ήτοι το εννεάμηνο έληγε περί τον Αύγουστο του 2012. στο μεταξύ είχε δημοσιευθεί ο 4030/2011 (λίγες μέρες πριν την ημερομηνία πρωτοκόλλησης).

 

Αν αντιλαμβάνομαι σωστά εμπίπτει η συγκεκριμένη έκδοση άδειας στο αρθρ. 45 και στο εδάφιο που λέει Οικοδομικές άδειες για τις οποίες έχουν υποβληθεί πλήρεις φάκελοι στην αρμόδια πολεοδομική υπηρεσία μέχρι την έναρξη ισχύος του παρόντος, εκδίδονται σύμφωνα με τις προϊσχύουσες διατάξεις .

Συνεπώς δεν παίρνει ο συγκεκριμένος φάκελος την έξτρα διετία και εφόσον από τον Αύγουστο έχει λήξει το εννεάμηνο πρέπει να γίνει εκ νέου επανυποβολή φακέλου;;; Από την άλλη μου είπαν στην πολεοδομία πως έχουν πάρει την παράταση όλοι οι φάκελοι που κατατέθηκαν πριν την έναρξη ισχύος του 4030 και όχι μόνο οι κατατεθειμένοι προ της δημοσίευσης αυτού. Ισχύει κάτι τέτοιο διότι δεν το βρίσκω. Το μόνο που βρίσκω είναι ένα δελτίο τύπου 4-1-2013 για προώθηση παράτασης έκδοσης αδειών για πλήρεις φακέλους που κατατέθηκαν πριν την έναρξη του ΝΟΚ. Θα εμπίπτει η δική μας άδεια σε αυτή την μελλοντική διάταξη;;

 

Αν μπορεί κάποιος να με ξεμπερδέψει θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα!!

Link to comment
Share on other sites

Σου συνιστώ να μιλήσεις με τον μηχανικό του πελάτη σου για πληροφορίες.

 

Ειδικά στον βαθμό που ο πελάτης σας πιθανολογώ για να έρθει σε εσάς θα αναζητάτε κάποια σφάλματα (αν έχουν γίνει) για δικαστικές ενέργειες.

Link to comment
Share on other sites

μπα...συναινετικά θα λυθεί, έχω μιλήσει διεξοδικά και με τον μηχανικό αλλά μάλλον είναι πιο μπερδεμένος από εμένα. το ζήτημα είναι να εκδοθεί η άδεια το γρηγορότερο και με το λιγότερο δυνατό κόστος, συνεπώς θα βολέψει αν δεν χρειάζεται επανυποβολή, διότι έχει παρει όλες τις απαιτούμενες εγκρίσεις.οπότε κάποιος πρέπει να βγάλει το φίδι από την τρύπα. μην ανησυχείτε μια γνώμη επί του ερωτήματος θέλω, δεν θα εκθέσετε κανέναν συνάδελφο!! :)

Edited by saggel
Link to comment
Share on other sites

....

....οπότε κάποιος πρέπει να βγάλει το φίδι από την τρύπα.....

Θα πρέπει να το βγάλει ο μηχανικός το φίδι από την τρύπα (πολεοδομία) και όχι ο δικηγόρος. Ο καθείς στο είδος του που λένε.

 

Σαν να ρωτάτε εσείς εμένα πώς να πράξετε σε ένα πρωτοδικείο επειδή ο πρωτοδίκης και η γραμματέας κι εσείς μαζί έχετε μπερδευτεί…

Λέτε να ξεμπερδευτούμε έτσι?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει γιατί φοβάμαι πως έχω μπερδευτεί.

Ήρθε ένας πελάτης με θέμα μια καθυστέρηση στην έκδοση άδειας (είμαι νέα δικηγόρος) και το πρόβλημά μου είναι το εξής:

 

ο μηχανικός πήρε αριθμό πρωτοκόλλου αίτησης έκδοσης άδειας 5-12-2011. Ήτοι το εννεάμηνο έληγε περί τον Αύγουστο του 2012. στο μεταξύ είχε δημοσιευθεί ο 4030/2011 (λίγες μέρες πριν την ημερομηνία πρωτοκόλλησης).

 

Καλή σας μέρα .

 

Φρονώ πως η επικοινωνία με τον μηχανικό του πελάτη σας αποτελεί την προσφορότερη λύση .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να ρωτήσετε ελεύθερα όπου νομίζετε τζάμπα ή με πληρωμή. Εδώ όποιος θέλει απαντάει εθελοντικά. Αν η απάντηση "επικοινωνήστε με τον μηχανικό" που και για μένα είναι η πιο σωστή κίνηση, δεν σας καλύπτει, τότε ουδέν περαιτέρω σχόλιο και το θέμα κλειδώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.