Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχετικά με την βαθμολογία πτυχίου και την άδεια ασκήσεως


brikoudi

Recommended Posts

αν υπάρχει διαφορά στο επίπεδο γνώσεων, δεν ξέρω να σου πώ, όμως εάν μετφράσεις τις δύο σχολές Hochschule=ανώτατη σχολή και το Fachhoschule είναι ανώτατη σχολή ειδίκευσης .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Tα Faschochschule στην ουσία είναι τα πανεπιστήμια εφαρμοσμένων επιστημών,όσα έχουν μετονομαστεί. Επίσης, γιατί αν εχεις τελειώσει Hochschule σε ισοτιμούν με πτυχίο μηχανικού δομικών έργων και όχι με ισότιμο πολυτεχνείου ? Εγώ ήξερα ότι αδερφάκια είναι τα ΤΕΙ με τα Fachochschule και τα πανεπιστήμια εφαρμοσμένων επιστημών (γιατί απ όσο ξέρω μερικά FH και TH στη Γερμανία αποφάσησαν να κρατησουν τους γερμανικούς τίτλους). Τα Ηοchschule είναι και αυτά ισότιμα με τα ΤΕΙ ?

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πώ, εγώ είχα κάνει στο ΔΟΑΤΑΠ αίτηση για να μου αναγνωρισθεί ο τίτλος σπουδών ως ΑΕΙ και απορήφθικε, με παρεπεμψαν όμως στο β΄τμήμα που είναι για αναγνώριση ως ΤΕΙ

Link to comment
Share on other sites

τι να σου πώ, εγώ είχα κάνει στο ΔΟΑΤΑΠ αίτηση για να μου αναγνωρισθεί ο τίτλος σπουδών ως ΑΕΙ και απορήφθικε, με παρεπεμψαν όμως στο β΄τμήμα που είναι για αναγνώριση ως ΤΕΙ
Φίλε GeorgeS από πότε έγειναν τα (ορισμένα)FH πανεπιστήμία εφαρμοσμένων επιτημών;δεν το ήξερα! υπάρχει σχετική εγκύκλιος ή το είδες στο ΦΕΚ;
Link to comment
Share on other sites

για να καταλάβω δηλ. όταν ένας πτυχιούχος (FH) θέλει να αναγνωρίσει στην Ελλάδα το πτυχίο του ως τί θα αναγνωρισθεί οταν το πτυχίο γράφει πανεπιστήμιο εφαρμοσμένων επιστημών ;στην ελλάδα εφαρμόστηκε αυτή η μεταρύθμηση;

Link to comment
Share on other sites

Τα Fachοschule είναι ισότιμα με τα ΤΕΙ με απόφαση του ΥΠΕΠΘ.

 

Στην Ελλάδα όμως όπως θα γνωρίζεις, κι αν δεν τον γνωρίζεις ευκαιρεία να το μάθεις, υπάρχει το λεγόμενο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος (ΤΕΕ) το οποίο εμποδίζει ΚΑΘΕ τέτοια μεταρυθμιση. Δηλ. το να μετεξελιχθούν τα ΤΕΙ σε Πανεπιστήμια Εφαρμοσμένων επιστημών όπως έγινε στην Ευρώπη. Δυστυχώς επίσης, λόγω της ατολμίας των πολιτικών κυβερνήσεων οι οποίες υποκύπτουν στις πιέσεις του Τεχνικού Επιμελητηρίου, οι μηχανικοί δομικών έργων ΤΕΙ (και ισοτιμών σχολών), οι ηλεκτρολογοι, μηχανολογοι, ενεργειακοί μηχανικοι, μηχανικοί έργων υποδομής, τοπογράφοι κλπ ΔΕΝ έχουν ακόμα και σήμερα επαγγελματικά δικαιώματα. Έχε υπόψη σου ότι όταν με το καλό θα αναγνωρίσεις το πτυχίο σου ως μηχανικός δομικών έργων ΔΕΝ θα έχεις σοβαρά επ. δικαιώματα καθώτι μετά απο προσφυγή του ΤΕΕ το σχετικό Π.Δ. ακυρώθηκε (η παράγραφος των επ. δικαιωμάτων). Επίσης, πάλι λόγω πιέσεων του ΤΕΕ, δεν υπογράφεται από το ΥΠΕΧΩΔΕ το νέο Π.Δ. που λύνει σε σημαντικό βαθμό το πρόβλημα της σχολή σας.

 

Εμείς οι ηλεκτρομηχανολογοι περιμένουμε υπομονετικά τη Δευτέρα Παρουσία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.