Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλεγχος από εφορία


varxo

Recommended Posts

Έχει υποψιν του κανείς τι συμβαίνει σε περίπτωση έλεγχου δεν προσκομίσεις τα φορολογικά στοιχειά των χρήσεων που έχεις κάνει περαίωση .

Link to comment
Share on other sites

σε μια κουβέντα που είχα με κάποιον μου είπε ότι δεν προσκόμισε τα φορολογικά στοιχειά και είπε ότι καταστράφηκαν και το πρόστιμο είναι 300 ευρώ δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό

Link to comment
Share on other sites

Έχει υποψιν του κανείς τι συμβαίνει σε περίπτωση έλεγχου δεν προσκομίσεις τα φορολογικά στοιχειά των χρήσεων που έχεις κάνει περαίωση .

 

 

Γιατί τα θέλουν ?

Ασχετα από την περαίωση εχεις υποχρέωση διαφύλαξης των βιβλίων και των στοιχείων για όσο χρονικό διάστημα ορίζει ο νόμος.

Σε περίπτωση περάιωσης και υπο την προυπόθεση ότι εχει εξοφληθεί το σχετικό ποσό μπορούν να καταστραφούν μόνο τα στοιχεία έως και τη χρήση 2005..

Link to comment
Share on other sites

σε μια κουβέντα που είχα με κάποιον μου είπε ότι δεν προσκόμισε τα φορολογικά στοιχειά και είπε ότι καταστράφηκαν και το πρόστιμο είναι 300 ευρώ δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό

Λογιστής φίλου με ΕΠΕ του εχει πεί : πάρε ολα τα βιβλία σου, πετα τα στο υπόγειο με λίγο τυράκι και ασε τα ποντίκια να τα περιποιηθούν. Οταν ερθουν για ελεγχο δείξτους τα και ασε να βάλουν τα χέρια τους αυτοί εκεί μέσα, χαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Λογιστής φίλου με ΕΠΕ του εχει πεί : πάρε ολα τα βιβλία σου, πετα τα στο υπόγειο με λίγο τυράκι και ασε τα ποντίκια να τα περιποιηθούν. Οταν ερθουν για ελεγχο δείξτους τα και ασε να βάλουν τα χέρια τους αυτοί εκεί μέσα, χαχαχα!

 

Θα σας ελεγα απλά να είστε προσεκτικός γιατί γελά καλύτερα όποιος γελά τελευταίος (και πιστεψέ με το λέω αυτό μετά λόγου γνώσεως ).

Link to comment
Share on other sites

σε περίπτωση που τους λες κατά τον έλεγχο δεν γνώριζα και επειδή περαίωσα ( έχεις εξόφληση την περαίωση ) τα κατέστρεψα ή τα έχω χάσει ποιο είναι το πρόστιμο και τι μπορούν να σε κάνουν ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.