Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μόνωση ταράτσας


georgekonto

Recommended Posts

Περιληπτικα καταλαβαινω:

 

 

- Πλακα ΩΣ

-Ρυσεις με ελαφρομπετο σε συγκεκριμενο παχος (με αριανι προσφυσης κτλ)

-Αρμους και γεμισμα αυτων με ελαστομερες

-Τσιμεντοειδες (το θεμα ειναι στις θεσεις των αρμων τι γινεται)

-Πλακακι με καταλληλη συγκολληση και περιμετρικο αρμο. (εδω τι γινεται που ελαστικη συγκολληση και αρμο χωρις ελαστικοτητα?)

 

 

Και ερωτω, τι λετε για τη διαταξη:

-Πλακα ΩΣ

-Γεωυφασμα

-Εξηλασμενη

-Γεωυφασμα

-Ελαφρομπετον (με αρμους)

-Πολυουρεθανικη υγρη μεμβρανη με πλεγμα

-Επιπαση Χαλαζια

-Πλακακι

 

(τα δυο τελευταια στρωματα, μονο αν θελουμε βατοτητα)

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς!!!! Εαν θέλεις είναι τα μόνα που μπορούν να μας δώσουν αυτό το δίδυμο. ΟΧΙ δεν χρειάζονται εξαεριστήρες διότι υπάρχει ομαλή διαπνοή χωρίς αναστροφές και διακυμάνσεις. Εαν δεις αυξάνουμε την διαπνοή όσο ανεβαίνουμε.

 

Οι θερμομονωτικές πλάκες θα πρέπει κάπως να κολληθούν. Πάλι έχουμε τα δικά τους τσιμεντοειδή που είναι σχεδιασμένα απο την μάνα τους να έχουν το ίδιο construction resistance. Το τρικ είναι να γίνει μετά το γέμισμα μια επίπαση με χαλαζιακή για να αυξήσουμε την πρόσφυση.

 

Προσοχή μιλάω για μόνωση κάποιας ποιότητας, χρονο-επάρκειας και κόστους. Ενδιάμεσες λύσεις υπάρχουν (εκτος τα ασφαλτόπανα) αλλά τις θεωρώ ενδιάμεσες λύσεις με περιορισμούς. Σαφώς και πολύς κόσμος δεν έχει τα χρήματα που απαιτούνται για μια σωστή μόνωση αλλα αυτό είναι άλλο πρόβλημα. Αυτό που προσπάθησα να εξηγήσω είναι τις βασικές αρχές. Ενα on-line λογισμικό που μας δείχνει την πιθανότητα του προβλήματος είναι αυτό εδω

 

http://www.dpcalc.org/

 

κοιτώντας το Preservation Evaluation που έχουμε τα ρίσκα. Επιπλέον να δώσω κάποια στοιχεία επειδή στην Ελλάδα έχουμε μάθει με τις τιμές μ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Doc1-mich.pdf

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Και ερωτω, τι λετε για τη διαταξη:

-Πλακα ΩΣ

-Γεωυφασμα

-Εξηλασμενη

-Γεωυφασμα

-Ελαφρομπετον (με αρμους)

-Πολυουρεθανικη υγρη μεμβρανη με πλεγμα

-Επιπαση Χαλαζια

-Πλακακι

 

(τα δυο τελευταια στρωματα, μονο αν θελουμε βατοτητα)

 

Βάλε μου δίπλα σε κάθε στρώμα το construction resistance και θα τα δούμε πάλι. Πάντως έχω την εντύπωση οτι η σειρά

 

Ελαφρομπετον (με αρμους)

Πολυουρεθανικη υγρη μεμβρανη με πλεγμα

 

θα σου κάνει αναστροφή!!!!!!!!! με αποτέλεσμα να υπάρχει διαφορική πίεση στην διεπιφάνεια. Δεν ξέρω βάλε μου τις τιμές για να το δούμε με νούμερα.  

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Γενικα τις πλακες της εξηλασμενης δεν τις κολλαω.

Χρησιμοποιω τα τσιμεντοειδη τους μονο αν εχω κακη επιφανεια στην πλακα ΩΣ και δεν πατανε καλα.

Το γεωυφασμα απο κατω, οσο αν ακουγεται κουφο, βοηθαει στο να παραλαβει μικροατελειες του σκυροδεματος και να πατησουν οι πλακες καλυτερα.

 

 

ΥΓ1. Δεν μου απαντησατε τι γινεται με το τσιμεντοειδες πανω σε ελαστικους αρμους (φυσικα ο αρμος εχει μεγαλυτερη ελαστικοτητα απο το τσιμεντοειδες)

 

ΥΓ2. Δεν μου απαντησατε τι γινεται με την ελαστικη συγκολληση στο πλακακι με αρμο ο οποιος δεν ειναι ελαστικος.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Γιατί βάζεις την εξηλασμένη πριν το γέμισμα?

 

 

Γενικα τις πλακες της εξηλασμενης δεν τις κολλαω.

Χρησιμοποιω τα τσιμεντοειδη τους μονο αν εχω κακη επιφανεια στην πλακα ΩΣ και δεν πατανε καλα.

Το γεωυφασμα απο κατω, οσο αν ακουγεται κουφο, βοηθαει στο να παραλαβει μικροατελειες του σκυροδεματος και να πατησουν οι πλακες καλυτερα.

 

 

ΥΓ1. Δεν μου απαντησατε τι γινεται με το τσιμεντοειδες πανω σε ελαστικους αρμους (φυσικα ο αρμος εχει μεγαλυτερη ελαστικοτητα απο το τσιμεντοειδες)

 

ΥΓ2. Δεν μου απαντησατε τι γινεται με την ελαστικη συγκολληση στο πλακακι με αρμο ο οποιος δεν ειναι ελαστικος.

 

 

ΥΓ1. Μιλάς για ελαστικό αρμό πλακιδίων?

ΥΓ2. Ο αρμός θα πρέπει πάντα να είναι S2.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Τη βαζω πριν το γεμισμα γιατι θελω να ειναι βατο το δωμα (πχ τοποθετηση πλακιδιων)

 

 

ΥΓ1. Μιλαγ για τους αρμους του ελαφρομπετου που θα γεμισουν με ελαστομερες και μετα πανω σε ολη την επιφανεια θα περαστει τσιμεντοειδες

 

ΥΓ2. Οκ για το S2, αλλα και παλι δεν ξερω αν μπορει να ακουλουθησει την ελαστικοτητα της συγκολλησης. Επισης S2 στοκο δεν ξερω ποσο ευκολο ειναι να βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Η εξηλασμένη μπορεί να πάρει φορτίο και άρα δεν βλέπω πάλι γιατί να μπει κάτω απο το γέμισμα. Επιπλέον το φορτίου εαν θέλεις μετά απο 20 χρόνια να την αντικαταστήσεις πως θα το κάνεις?

 

ΥΓ1. ΝΑΙ

 

ΥΓ2. Μέχρι και η Durostic έχει S2. Marmoline, SIKA, ISOMAT σχεδόν όλοι έχουν (Αλέξη please!!!!! έγραψα πολλές εταιρίες).

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα κολληθουν πχ τα πλακακια, πανω στην εξηλασμενη?

 

Δεν θελω να την αντικαταστησω μετα απο 20 χρονια.

 

 

ΥΓ1. Εχω ενα ελαστικο υλικο και πανω σε αυτο "κολλαω" (που δεν θα κολλησει) ενα λιγοτερο ελαστικο.

Link to comment
Share on other sites

Θα περάσει απο επάνω μια λεπτή στρώση τσιμεντοειδούς και θα κάνει επίπαση. Το γράφω άλλωστε και παραπάνω.

 

ΥΓ1. Μόνο οι αρμοί έχουν μέσα τους κατα το βάθος ελαστομερές!!!!!! δεν είναι σε όλο το γέμισμα.

Link to comment
Share on other sites

Και αυτο γινεται, αλλα δεν ειναι το καλυτερο και το ξερετε.

 

Εχει μια Α συμπιεστοτητα η πολυστερινη.

 

Περαν απο αυτο. Αντικατασταση σε αυτη την περιπτωση παλι αδυνατη ειναι.

 

 

ΥΓ1. Ασφαλως εχουν μονο η αρμοι, αλλα παλι βλεπω ενα λεπτο κρακ στο σημειο αυτο. Αν ειδικα μιλαμε για απλο τσιμεντοειδες, χωρις καποια ρητινη μεσα σιγουρα δεν αθ κολλησει. Αν παμε παλι σε επιπαση χαλαζια, μπλεκει το πραγμα και τρεχα γυρευε.

 

ΥΓ2. Για το ΥΓ1 μαλλον ειχα καταλαβει λαθος. Νομιζα οτι το τσιμεντοειδες μπαινει πανω στο ελαφρομπετον.

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.