Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τακτοποίηση Ν4014/11 και αλλαγή χρήσης


Recommended Posts

Καλήμερα σας

Σε ακίνητο εκτός σχεδίου εντός ΖΟΕ με στοιχείο Γ4 και σε απόσταση μικρότερη του 1 χιλιόμετρου από την θάλασσα και σε οικοδομική άδεια σε ισχύ έχω τακτοποιήσει ήδη ένα τμήμα της οικοδομής Ε=16 τμ

που είχε χρήση γκαράζ και τώρα έχει χρήση κατοικία καθ υπέρβαση του συντελεστή δόμησης άρα έχω ήδη κατασκευάσει 216 τμ. Καθ υπέρβαση των 200 τμ. ορίου της ΖΟΕ

Τώρα θέλω να κάνω αλλαγή χρήσης της κατοικίας μου σε τουριστική εγκατάσταση

επιπλωμένων διαμερισμάτων.

Μπορώ να εντάξω κανονικά τον ήδη τακτοποιημένο χώρο στην νέα χρήση?

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Επίσης προσέχετε να αναρτάτε τα θέματα και τα ερωτήματά σας, στη σωστή θεματική κατηγορία.

Επειδή είστε νέος στο φόρουμ έγινε διόρθωση απο την ομάδα συντονισμού.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Gousgounis

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

Μόνο εάν νομιμοποιούνται οι κατασκευές επιτρέπεται η αλλαγή χρήσης και αφού πληρωθεί και το ΙΚΑ. Δηλαδή πρώτα νομιμοποίηση και μετά αλλαγή χρήσης. Που σημαίνει να υπάρχει υπόλοιπο ΣΔ, ΣΟ, αποστάσεις από τα όρια και μόνο για το νόμιμο περίγραμμα. Φυσικά να επιτρέπεται και από τις χρήσεις γης στην περιοχή. Δώρο άδωρον εφόσον ήταν έτσι θα πήγαινες με το άρθρο 26 του 4014/2011. Γενικά με 4014/2011 πρακτικά δεν μπορείς, δεν συμφέρει να κάνεις αλλαγή χρήσης

Edited by jja
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.