Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανανέωση προσωρινών αδειών Ενεργειακών Επιθεωρητών


ΚΩΝ/ΝΟΣ

Recommended Posts

Μου ανατέθηκε (μετά από πολύ καιρό) η έκδοση ενός ενεργειακού πιστοποιητικού και μπαίνοντας από χθές στο σύστημα για προετοιμασία, αντίκρυσα ενα μύνημα πως η προσωρινή μου άδεια έχει λήξει, θα πρέπει να πληρώσω 100ευρώ κλπ. κλπ. Επειδή κάτι μου έλεγε πως δεν θα ξεμπέρδευα έτσι απλά με αυτήν την υπόθεση, έτρεξα πρωί -πρωί στην ΔΟΥ για να το πληρώσω (το ότι δεν μπορείς να πληρώσεις μεσω e banking για μια υπηρεσία που λειτουργεί 100% ηλεκτρονικά οπως το buildingcert, είναι τραγικό, αλλά αυτό περνά σε δεύτερη μοίρα). Σκαναρα μετά το διπλότυπο και το ανέβασα σύμφωνα με τις οδηγίες.

Οι φόβοι όμως επαληθεύτηκαν!

Πιστοποιητικό δεν μπορώ να εκδόσω, πρέπει να στείλω και το διπλότυπο στην ΕΥΕΠΕΝ, και όταν αυτοί αποφασίσουν, θα ξεμπλοκάρουν το σύστημα!!! Στην τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με το Buildingcert, μου ειπαν πως στην κεντρική σελίδα υπάρχει η ανακοίνωση και θα μπορούσα έγκαιρα να διεκπεραιώσω αυτή την διαδικασία(!!!!). [σαν καθώς πρέπει ενεργειακός επιθεωρητής πρέπει μια φορά την ημέρα να μπαίνεις στο Buildingcert...] Βέβαια το mail που ενημερώνει για το θεμα αυτό εγω προσωπικά δεν το έλαβα ποτέ.

Με την ΕΥΕΠΕΝ όπου με παρέπεμψαν απο το Buildingcert δεν καταφερα να επικοινωνήσω.

Δεν ξέρω πότε θα μου ξαναεπιτραπεί η είσοδος στο Buildingcert, αλλά κάτι μου λέει ότι τον πελάτη μάλλον θα τον χάσω...

Ο τρόπος λειτουργίας του υπουργείου είναι άκρως αντιεπαγγελματικός.

Μετά θα ζητήσουν να τους πληρώσω και φόρους απο τεκμήρια, διότι εισοδήματα δεν θα έχω.

***********

 

Ψυχραιμία συνάδελφε, ψυχραιμία

 

hkamp

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη συνάδελφε αλλά εδώ φταίς και λίγο εσύ καταλαβαίνες πιστεύω... Το ότι η διαδικασία περνάει από 40 κύματα είναι γεγονός.

Link to comment
Share on other sites

Οχι γιατί ήξερες ότι κάποτε θα έληγε η άδεια και τι χρειαζόταν για να την παρατείνεις.... Είχαν γίνει και άπειρες συζητήσεις εδώ μέσα τότε που η προθεσμία προσωρινών ήταν προς το τέλος...

Link to comment
Share on other sites

Μου ανατέθηκε (μετά από πολύ καιρό) η έκδοση ενός ενεργειακού πιστοποιητικού και μπαίνοντας από χθές στο σύστημα για προετοιμασία, αντίκρυσα ενα μύνημα πως η προσωρινή μου άδεια έχει λήξει, θα πρέπει να πληρώσω 100ευρώ κλπ. κλπ.

 

Συνάδελφε καταλαβαίνω την αγανάκτηση και έχεις δίκιο με την όλη διαδικασία

 

Αλλα και μεις απο την άλλη, ας φροντίζουμε να είμαστε συνεπείς με τις υποχρεώσεις τουλάχιστον με τα εργαλεία της δουλειάς μας .....

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς ρε συνάδελφε που δεν μελέτησα αρκετά το michanikos όπως και δεν προέβλεψα ότι κάποια στιγμή θα έληγε η άδεια, έτσι απροειδοποίητα!

Ξεκινάω κιόλας το διάβασμα...

  • Upvote 2
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν μη μου ζητάς συγνώμη γιατί δεν είμε παπάς να σε συγχωρέσω

 

και κατα δεύτερον, δεν είσαι υποχρεωμένος να διαβάσεις όλο το michanikos για να δεις οτι κάποτε η άδεια χρήσης του εν. επιθεωρητή λήγει, απλά θα μπορούσες να δώσεις λίγο περισσότερο σημασία στις αναρτήσεις του ΥΠΕΚΑ μεσα στο buildingcert, τόσο απλά ....

 

Μην τα ρίχνουμε όλα στο κράτος ************** που έχουμε !!!!!!!!!!!

 

Είπαμε ψυχραιμία.

hkamp

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς ρε συνάδελφε που δεν μελέτησα αρκετά το michanikos όπως και δεν προέβλεψα ότι κάποια στιγμή θα έληγε η άδεια, έτσι απροειδοποίητα!

Ξεκινάω κιόλας το διάβασμα...

Τραγικος....

Η ειρωνια απεναντι σε συναδελφους που το μονο που προσπαθουν -αποδεδειγμενα εδω και καιρο- ειναι να βοηθησουν με το πνευμα συναδελφικοτητας που τους διεπει, ειναι το χειροτερο εργαλειο που θα μπορουσες να χρησιμοποιησεις, αντι απλώς να αποδεχθεις κι εσυ το μεριδιο ευθυνης που σου αναλογει....

-1 απο μενα

Link to comment
Share on other sites

Με συγχωρείς ρε συνάδελφε που δεν μελέτησα αρκετά το michanikos όπως και δεν προέβλεψα ότι κάποια στιγμή θα έληγε η άδεια, έτσι απροειδοποίητα!

Ξεκινάω κιόλας το διάβασμα...

 

Ναι αλλά έγραψες στο michanikos το παράπονό σου....Εμείς πως μπορούμε να βοηθήσουμε?

 

Απαντάω μόνος μου...Στην Αθήνα τουλάχιστον, αν πας το διπλότυπο πληρωμένο ο ίδιος στο ΥΠΕΚΑ στον ενεργοποιούν μπροστά σου....Στην περίπτωσή σου δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να γίνει...

Και στο ξαναλέω είναι δικό σου λάθος....

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα ikaros, είναι τελείως μπάχαλο και τα ΕΛΤΑ και η ΕΥΠΕΝ. Προσωπικά ο φάκελος (συστημένο πάντα) για την απόσταση Ζωγράφου - Μεσογείων 119, έκανε 7 (επτά) ημέρες να φτάσει. Πως το ξέρω; Αφού είχαν περάσει δώδεκα μέρες από την πληρωμή στη ΔΟΥ και την ίδια μέρα αποστολή και ανέβασμα στο buildingcert) και δεν έβλεπα να έχει γίνει η ταμειακή ενημέρωση, άρχισα να το ψάχνω στα ΕΛΤΑ. Μετά από κάμποσα τηλέφωνα κατάφερα να μάθω από την αρμόδια υπηρεσία που διανέμει την αλληλογραφία σε δημόσιους φορείς, πως ο φάκελος είχε παραδοθεί την τάδε ημερομηνία (7 μέρες μετά την ταχυδρόμησή του). Πρόλαβα στο κλείσιμο το μεσημέρι της ίδιας μέρας και μου απάντησαν από το αρμόδιο τμήμα της ΕΥΕΠΕΝ, μου είπαν πως δεν έχουν παραλάβει τίποτα, τους απάντησα πως από τα ΕΛΤΑ μου είπαν πως τους παραδόθηκε πέντε μέρες πριν, έπεσα σε καλόβολο τύπο, κάτι έψαξε φαίνεται και βρήκε και μου είπε "λοιπόν σου κάνω αυτή τη στιγμή την ταμειακή ενημέρωση". Και όντως το έκανε. Προφανώς κάπου τους είχε παραπέσει. Και είπαμε, Ζωγράφου-Μεσογείων 119.....

Κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να παρακολουθεί ούτε το buildingcert, ούτε το ΤΕΕ ή οτιδήποτε άλλο. Εφόσον έχουν τα email μας, ΑΥΤΟΙ είναι υποχρεωμένοι να μας ειδοποιούν-ενημερώνουν για τις όποιες εξελίξεις, ανακοινώσεις, αλλαγές ή θέματα που μας αφορούν ατομικά. Ένας από τους λόγους που πληρώνονται, είναι και αυτός.

Όσο βέβαια μας ενημέρωνε και το ΤΕΕ για τις αλλαγές στο λογισμικό του ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.