Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 02. Για αρχάριους (Aν ανοίγεις το ACAD για πρώτη φορά ρώτα εδώ)


despoina

Recommended Posts

slalom δεν εννουσα το παραθυρο...αυτο μου ανοιγει αλλα δεν μου δειχνει την αναλυτικη μπαρα απλα μου εχει ενα κενο και λεει no selection και δε μπορω να εργαστω στο σχεδιο που μου έχουν στείλει....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Για tutorials υπό μορφή video, κοιτάξτε εδώ . Δεν είναι πλήρης σειρά , θα σας κατατοπίσουν αρκετά όμως. Τα πλήρη απαιτούν χρόνο και οργάνωση και φυσικά κοστίζουν. Για κλασσικά tutorials , διαβάστε εδώ.

 

Κάποιες εισαγωγικές σημειώσεις μπορείτε να βρείτε εδώ. Άλλη πρόταση για σημειώσεις , υπάρχει εδώ. Δεν είναι βιβλία , πρόκειται για κατευθυντήριες οδηγίες και βασικές αρχές για το ξεκίνημα.

 

Καλή μελέτη ;)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

κάθε φορά που προσπαθώ να βάλω διαστάσεις, βάζει τις standar, φτιάχνω νέο στυλ διαστάσεων, αλλά όταν ξεκινάω νέο αρχείο πρέπει να φτιάξω το στυλ από την αρχή.

Πώς μπορώ να φτιάξω ένα dim style και να το χρησιμοποιώ για κάθε αρχείο από την αρχή;

 

Πώς εισάγω έναν πίνακα excel στο autocad;

Link to comment
Share on other sites

1. κανε copy το dim style που εφτιαξες και επικολλησε το σε ενα κενο σχέδιο, μετα σβησε το αντικειμενο

και σωσε το αρχειο σαν autocad template (.dwt). Καθε φορα που θα ανογεις αυτο το dwt θα εχει

ενσωματομενο το dim style.

2. Στο ecxel επιλεγεις το κελια που σε ενδιαφερουν, κανεις copy και πας στο autocad και κανεις

paste special -> φυλλο εργασιας του microsoft excel.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Παιδες εχω μια ευθεια με κλιση 32 μοιρων και θελω απο αυτην την ευθεια να τραβηξω μια αλλη 12 μοιρων πως θα το κανω..δεν εννοω να ειναι η συνεχεια της αλλα απο πανω απο την 32..

 

Α το aytocad συνεργαζετι με το Librecad??

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.