Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 02. Για αρχάριους (Aν ανοίγεις το ACAD για πρώτη φορά ρώτα εδώ)


despoina

Recommended Posts

Τι εννοεις λεγοντας οτι το ''copy paste δεν δούλεψε''? Η γραμμη εντολων οταν κανεις copy και paste τι σου δειχνει?

Link to comment
Share on other sites

Κάνω clipboard copy μετά paste στο σχέδιο που έχω τα layers αλλά μου το βγάζει κάπου που δεν μπορώ να το δω. ίσως επειδή τα δύο σχέδια έχουν διαφορετικές συντ/νες και είναι εγσα? Με zoom extents μου βάζει σε μια γωνία το υπάρχον και αυτό που επικολλάται δεν το βλέπω πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Παμε βημα-βημα γιατι δεν σε ''πιανω''.....εαν δεν σε ενδιαφερει το σημειο επικολλησης (οι συντεταγμενες εγσα δηλ) κανε το εξης:

ανοιξε το πρωτο σχεδιο, επελεξε τα αντικειμενα , με δεξι κλικ κανε copy with base point και ''τσιμπα'' ενα τυχαιο σημειο (το basepoint) 

μεσα στα αντκειμενα....... μετα πας στο αλλο σχεδιο, κανε ζουμ στο περιπου εκει που θελεις να επικολλησεις κ με δεξι κλικ κανε paste...τωρα πρεπει να βλεπεις το αντεγραμμενο αντικειμενο να κινειται μαζι με τον δεικτη του ποντικιου.......κανε κλικ εκει που θες να αντιγραφει....

 

--->τσεκαρε τα layers απο το δευτερο σχεδιο να ειναι ολα ''ανοικτα''....πιθανως το αντικειμενο να ειναι εκει κ απλα να μην φαινεται!

Edited by lou
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Με ενδιαφέρουν οι συντεταγμένες εγσα του επικολλημένου. Αλλά και αυτό που μου είπες έκανα και είναι σαν να το στέλνει στις συντ/νες που έχει οι οποίες είναι μακρυά απο τις συντ/νες του τοπογραφικού που ήδη υπάρχει και όταν κάνω zoom το πρ'ωτο σχέδιο δεν το βλέπω. 

Link to comment
Share on other sites

Για να ''κρατησει'' τις αρχικες συντ\μενες εγσα το πρωτο
σχεδιο πρεπει οταν πας να το επικολλησεις να κανεις  
paste to original coordinates και οχι ''απλο'' paste...

Tσεκαρε καποια πραγματακια:
-Ειναι και τα δυο σχεδια σε ΕΓΣΑ? Εαν οχι ειναι λογικο να
υπαρχει τεραστιο χασμα μεταξυ τους..(βεβαια σε αυτη την

περιπτωση παμε αλλου, δεν ειναι θεμα autocad)
-Τα δυο τοπογραφικα στην πραξη (στο εδαφος δηλ) απεχουν
πολυ μεταξυ τους ή θα επρεπε π.χ. να ειναι ομορα? Εαν
το ενα απεχει απο το αλλο π.χ. 5 χιλιομετρα λογικο ειναι
παλι οταν κανεις zoom extents να τα βλεπεις σαν κουκιδες....
- Οταν κανεις zoom extents στο σχεδιο με τα layers που θες να

κρατησεις, πριν επικολλησεις οτιδηποτε - στο αρχικο δηλαδη, τι βλεπεις?

Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο...μαλλον κατι δεν κανεις σωστα...

ξεκαθαρισε τι θες να κανεις και για πιο λογο και τα ξαναλεμε...

Υ.Γ: και κρατα back up τα αρχικα αρχεια πριν σωσεις οτιδηποτε!

Edited by lou
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς σ ευχαριστώ για τη βοήθεια σου!

Απλά να πάρω ένα σχέδιο που δεν το έχω διαμορφώσει ακόμη και να το βάλω σε ένα άλλο που είναι διαμορφωμένο για να διευκολυνθώ με το match properties. Δεν ξέρω γιατί μου έκανα νερά και τα δύο τοπογραφικά είναι μετρημένα και περασμένα στο autocad με τον ίδιο τρόπο. Τελικά μου το έκανε... Τώρα προσπαθώ να κάνω polyline μια σειρά από lines και ή μου κάνει την πρώτη και τις υπόλοιπες τπτ ή μου βγάζει ένα μήνυμα "i was not parallel to ucs". Την εντολή pedit την έχω ξαναχρησιμοποιήσει, τι γίνετε?

Link to comment
Share on other sites

Καποια line μαλλον έχει υψομετρο, δεν ειναι στο z=0 ή στο ιδιο z με τις αλλες
κ δεν σε αφηνει να κανεις polyline...
Δυστυχως δεν ξερω πολλα απο τρισδιαστατο και την pedit δεν την χρησιμοποιω....
Γκουγκλαρε το... ξεκινα απο εδω:
http://www.cadtutor.net/forum/showthread.php?9680-pedit-and-arc-The-object-is-not-parallel-to-the-UCS.
 

Μαλλον κατι εχεις πειραξει κατα λαθος στα settings του αρχειου...τα 3d views ισως...δεν ξερω...
Το copy-paste πιο πριν εισαι σιγουρη οτι εγινε σωστα? Ισως το προβλημα ξεκιναει απο εκει...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχεις δίκιο δεν έχουν το ίδιο υψόμετρο όλα τα σημεία...άρα γι αυτο...Οπότε σχεδίασα καινούργια polyline... 

Σε ευχαριστώ κ πάλι για το χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Σε ένα σχέδιο βάζω διασταση γραμμής και  γράφει 0.81 οταν την επιλέγω στις ιδιότητες γράφει 1.05! Γιατί?? Στις υπόλοιπες γραμμές που το τσεκαρα δεν μου το κάνει αυτό.

Edited by βασιλική
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.