Μετάβαση στο περιεχόμενο

AutoCad - 02. Για αρχάριους (Aν ανοίγεις το ACAD για πρώτη φορά ρώτα εδώ)


despoina

Recommended Posts

Κάτι άλλο που δε σε ρώτησα...Τυπώνεις σε ασπρόμαυρο?

 

Στην πρηγούμενη εικόνα που παρέθεσα πάνω δεξιά εκεί που λέει "none" πάτησε και διάλεξε το monochrome και κάνε μια εκτύπωση να δεις αν αλλάζει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

mkara, μια λύση είναι να μετατρέψεις τις line σε pline, να δώσεις στις pline από τα properties global width>0 και με τον εικονικό εκτυπωτή PDF reDirect που ανέφερε ο maik και τον ευχαριστώ γι'αυτό, να κάνεις μια δοκιμή, εγώ που το δοκίμασα έπιασε.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο που δε σε ρώτησα...Τυπώνεις σε ασπρόμαυρο?

 

Στην πρηγούμενη εικόνα που παρέθεσα πάνω δεξιά εκεί που λέει "none" πάτησε και διάλεξε το monochrome και κάνε μια εκτύπωση να δεις αν αλλάζει κάτι.

 

οχι τυπωνω κανονικα εγχρωμα pdf..

Link to comment
Share on other sites

το αρχείο το εφτιαξες εσύ ή σου το έστειλε καποιος συναδελφος σου?

Αν το δευτερο, ρωτησε τον πως το τυπωνει αυτός.....μηπως ξεχασε να σου δωσει το προσωπικο του ctb?????

Link to comment
Share on other sites

για να καταλαβω: θες να τυπωσεις σε pdf σχεδιο με χρωματα και διαφορετικα παχη γραμμών??

 

το θεμα εκτυπωση / παχη γραμμων εχει δυστυχως πολλες παραμετρους, και βεβαια

ο καθενας εχει τον προσωπικο του τροπο σχεδιασης και εκτυπωσης... εαν εχεις ορεξη

ανεβασε τμημα του dwg να κανουμε καμια δοκιμη...δεν ξερεις καμια φορα.....δεν χρειαζεται

ολοκληρο το σχεδιο, σβησε τον κυριο ογκο και ασε π.χ. μονο ενα δωματιο (αν ειναι κατοψη)

να υπαρχουν τουλαχιστον οι γραμμες που θες να εχουν διαφορετικο παχος.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα σε ολο το φορουμ.

 

 

Εχω την εξης απορια.

 

Αν εχω κανει ενα σχεδιο πατιτουρα, δηλαδη εχω το πρωτοτυπο κομματι, βαλω ενα χαρτονι πανω και το σχεδιασω, με τις ιδιες διαστασεις. Μπορω να το σκαναρω και να το περασω στο autocad. 

 

Να βγει σαν να το σχεδιασα εγω.

 

υ.γ. Σημερα σχεδιασα 6 βραχιονες για ενα συστημα που θα σηκωνει βαρελια, εκανα μαζι με μετρησεις και λοιπα 2 ωρες. Τα ειχα σε πατιτουρα.

 

Τα παω στο μηχανουργειο τελειωμενα, μου λεει τι χρωσταω, απανταω 35 ευρω και μου τσαμπουναει πολλα ειναι γιατι δεν τα σκαναρες να τελειωνεις σε 5 λεπτα. αλλη φορα δεν θα κατσω να παιδευτω, αν γνωριζεται το κολπακι θα σας ημουν εγνωμων. 25 ευρω με εδωσε, επειδή θα παω ξανα να του φτιαξω ακομα ενα πολυ απλο δωρεαν.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς να σκανάρεις μια εικόνα και να ζωγραφίσεις από πάνω της ώστε να προκύψει αρχείο dwg ναι γίνεται.

 

Με την εντολή insert εισάγεις εικόνες και μετά με την scale μπορεί να φέρεις το αποτέλεσμα στις διαστάσεις που θες.

 

Επίσης υπάρχει και το Raster Design που τρέχει μεσα στο Autocad και μπορεί να κάνει μετατροπή σχεδίων από εικόνα (raster) σε dwg.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την εικονα αλλα οι διαστασεις μου βγαινανε πιο μεγαλες..

 

Αν εισαγω την εικονα, με την εντολη raster dasign θα προκυψουν μονο γραμμες που θα μπορω να την επεξεργαστω?

 

πχ μια ευθεια απο 160 μου εβγαινε 350 κατι. Απο τι καταλαβα θα πρεπει να βρισκω την  καταλληλη κλιμακα σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες διευκρινήσεις πάνω σε αυτά που λες.

 

To Raster Design δεν είναι εντολή του Autocad είναι ξεχωριστή εφαρμογή που εγκαθίσταται πάνω στο Autocad.

 

Διαφορετικά υπάρχουν και άλλα λογισμικά για μετατροπή του σχεδίου σε γραμμές.

 

Για την κλίμακα που ρωτάς. Λογικό να μην ταιριάζει αλλά το πρόβλημα λύνεται με την εντολή scale kai επιπροσθέτως με την εντολή "reference".

 

Κοινώς δείχνεις μια γνωστή απόσταση πάνω στο σχέδιο, κάνεις scale με βάση αυτή και το σχέδιο έρχεται στην σωστή κλίμακα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.