Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προστιμο απο πολεοδομια και ενταξη στην ρυθμ. αιθαιρέτων


bnpwn

Recommended Posts

Δεκτά τα παραπάνω ''αιχμηρά'' σχόλια.

Νομίζω πλέον ότι στην Ελλάδα πρέπει να έχει πάντα δίπλα σου έναν δικηγόρο, έναλ λογιστή και έναν μηχανικό και προπάντων να μην επιστεύεσε κανέναν!!!

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο.

 

Το ισόγειο κατάστημα ανήκει

 

50% στον εκμισθωτή Α

25% στον εκμισθωτή Β

25% στον εκμισθωτή Γ

 

Ο πρώτος όροφος, που είναι το αυθαίρετο κτίσμα, ανήκει

 

50% στον εκμισθωτή Β

50% στον εκμισθωτή Γ

 

Πως θα είναι η αναλογία που ο κάθε εκμισθωτής θα πρέπει να πληρώσει το παράβολο και το κόστος τακτοποίησης?

 

Αναφέρω ότι μαζί με το αυθαίρετο κτίσμα στον πρώτο όροφο υπάρχει και εσωτερική αυθαίρετη σκάλα που συνδέει το ισόγειο με τον πρώτο όροφο.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

.....Μήπως με την υπαγωγή μου στον νόμο 4014 διαγράφεται το πρόστιμο?

Σας παρακλώ για την έγκυρη απάντηση σας γιατί έχω τρελαθεί!!!Ευχαριστώ

Λοιπον οσον αφορα το προβλημα σου καλα σου τα ειπαν οι συναδρφοι. Την ιδια περιπτωση αντιμετωπισα και εγω με ενα πελατη μου.

Αυτο που πρεπει να γινει ειναι να μπει στην τακτοποιηση του υθαιρετου. Το α μπορει να βγει οικοδομικη αδεια ή το αν το θελεις εσυ ειναι θεμα δικο σαο και του μηχανικου σου.

Μολις μπεις στην ρυθμιση υπαρχει περιπτωσει να εχει ενημερωθει το ΙΚΑ και ισως η εφορια και να σου στειλουν προστιμα (σου τα λεω χοντρικα γιατι η λεπτομερειες ειναι πολλες). Μην ανησυχεις και ας σου πιστωθουν προστιμα. Απο την στιγμη που μπηκες στην ρυθμιση αργα ή γρηγορα θα τελειωσεις.

Η εγκυκλιος ειναι η 17 (που ανεφεραν οι συναδερφοι).

Link to comment
Share on other sites

bnpwn, μην παίρνεις τα σχόλια προσωπικά. Αν νομίζεις ότι, είναι η πρώτη μας φορά που ακούμε τέτοια περίπτωση... λανθάνεις!!!

Κι όσο αφορά στον Πίνακα Αναλογισμού για το πρόστιμο, τα ποσοστά τα έδωσες μόνος σου. Έχεις 1 πρόστιμο για την σκάλα κι ένα για το κτίσμα.

Το μοιράζεις όπως είναι μοιρασμένη κι η εκμετάλλευση.

 

Αν πάντως καταφέρεις και πάρεις χρήματα από τους ενοικιαστές...... πες το μας......

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι σήμερα το ποσό του ενοίκιο είναι 50% στον Α και από 25% στους Β και Γ.

 

Δηλαδή μου λες οτι ετσι θα πρεπει να επιμεριστούν τα συνολικά έξοδα της νομιμοποιησης?

 

Ή θα πρέπει το ποσό της νομιμοποιησης να είναι 50% για τον Α και απο 75% (25% +50%) για τους Β και Γ.

 

Ρωτάω επειδή μετά την νομοιμοποιηση του οροφου η άδεια θα είναι στα ονόματα των Β και Γ και όχι του Α ο οποιος θα εχει ήδη πληρώσει μέρος της νομιμοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ είπες πως θες να μοιράσεις το πρόστιμο στους ενοικιαστές, όχι εγώ!!!!

Εγώ προτίνω ο καθένας να χρεωθεί το ποσοστό της εκμίσθωσης.

 

Η Οικοδομική Άδεια θα βγει στο όνομά σου. Το ¨κράτος¨ (το βάζω σε εισαγωγικά γιατί απλά δεν υπάρχει) δεν τον ενδιαφέρει αν εσύ το ενοικιάζεις ή όχι.

Όπως σου είπε κι ο yian, το κόστος είναι όλο ... δικό σου. Τώρα αν θέλεις και καταφέρεις να εισπράξεις από τον κάθε ενοικιαστεί αυτό που εσύ θεωρείς ότι τους αναλογεί....... τυχερός θα είσαι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά και εγώ δεν κατάλαβα τι εννοούσε γιαυτό έκανα edit την απάντησή μου παραπάνω.

 

- Εάν θέλει να μοιράσει το κόστος στους συνιδιοκτήτες (αφού πάρει την απαραίτητη συναίνεσή τους για τη νομιμοποίηση), έχει καλώς. Εν μέρει στέκει.

- Εάν θέλει να μοιράσει το κόστος στους ενοικιαστές, καλή υπομονή με τους δικηγόρους. Μιας και τα πρόστιμα είναι καταλογισμένα στα ονόματα των ιδιοκτητών και προφανώς οι ενοικιαστές μπορούν να αρνηθούν τα πάντα. Και μέχρι να βγει άκρη με τους νομικούς, όλο το κόστος θα το πληρώσουν υποχρεωτικά οι ιδιοκτήτες.

Link to comment
Share on other sites

δεν αναφέρομαι στους ενοικιαστές, αυτοί φυσικά και δεν θα πληρώσουν.

Αναφέρομαι στους συνιδιοκτήτες του ακινήτου. Αν κατάλαβα καλά πρέπει να καταναμειθούν όλα τα έξοδα νομιμοποίησης βάσει του ποσοστού συνιδιοκτησίας του κάθε ιδιοκτήτη.

 

Δηλαδή αν το συνολικό κόστος τακτοποίησης είναι 10,000€ και το εμβαδό του ισογείου είναι 160 τ.μ. και του αυθαιρέτου 120 τ.μ. θα πρέπει οι συνιοιδιοκτήτες να πληρώσουν

 

 

Άρα

 

για ισόγειο κατάστημα ανήκει

 

50% στον εκμισθωτή Α 2,857€

25% στον εκμισθωτή Β 1,428€

25% στον εκμισθωτή Γ 1,428€

 

Ο πρώτος όροφος, που είναι το αυθαίρετο κτίσμα, ανήκει

 

50% στον εκμισθωτή Β 2,142€

50% στον εκμισθωτή Γ 2,142€

Link to comment
Share on other sites

Για να μην κουραζόμαστε και το κουράζουμε, ο μηχανικός σας θα σας πει καλύτερα από τον καθένα.

Εκείνος υποχρεούται να ψάξει τι ανήκει στο καθένα, κατά ποιό ποσοστό, πόσες ρυθμίσεις πρέπει να γίνουν βάσει συμβολαίων και πολλά ακόμα εξειδικευμένα.

Γιαυτό και θα τον πληρώσετε αδρά, για να κάνει τους υπολογισμούς και άλλα πολλά ακόμα, που άδικα προσπαθείτε εσείς να ξεμπλέξετε.

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Το πρόστιμο βαρύνει το κάθε συνιδιοκτήτη ανάλογα με το ποσοστό του συνιδιοκτησίας.

Τα αυθαίρετα με συνιδιοκτήτες είναι δύσκολη υπόθεση.

 

Καλό θα είναι να συμβουλευτείς μηχανικό. Καλές οι ιδέες που παίρνεις από το forum αλλά πρέπει να μιλήσεις με μηχανικό από κοντά...

Link to comment
Share on other sites

@yannisk72: Γιατί το πρόστιμο βαρύνει τους συνιδιοκτήτες; Σαφώς και έτσι θα έπρεπε να είναι αλλά έχω την εντύπωση ότι ο κάθε συνιδιοκτήτης μπορεί να μην συναινέσει.. οπότε υπάρχουν ζητήματα...

 

π.χ. Αν σε κτίριο με 3 ιδιοκτήτες χωρίς Ο.Ι. ο ένας από αυτους δεν το χρησιμοποιεί και δεν έχει να πληρώσει... τότε, αν δεν συναινεί στη τακτοποίηση, μπορεί να αρνηθεί τη συμμετοχή με τη λογική ότι

1. Δεν γνώριζε για την αυθαιρεσία γιατί πράγματι μπορεί να έγινε εν΄αγνοία του

2. Του έρχεται πιο φτηνά να γκρεμίσει την αυθαιρεσία (είτε νόμιμα είτε στα κρυφά)

 

Ξέρεις τέτοιες περιπτώσεις;

 

Ξέρει κάποιος σε παρόμοιες περιπτώσεις αν μπορεί εξώδικα ή με άλλο τρόπο να υπάρξει εξαναγκασμός;

 

(Δεν είναι off topic γιατί δεν ξέρουμε, ίσως τύχει και στον bnpwn)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.