Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάταξη από ΑΤΕΙ σε κολλέγιο


giorgos_nt

Recommended Posts

Πάντως 3 χρόνια για να πάρεις και το MSc δεν είναι άσχημα. Αν παίρνεις όντως πτυχίο από αναγνωρισμένο πανεπιστήμιο της Ε.Ε με accredited course. είναι καλή λύση. Ο μόνος περιορισμός της επιλογής αναγνώρισης μέσω ΣΑΕΠ θα είναι ότι δε θα μπορείς να γίνεις καθηγητής σε πανεπιστήμια/τει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με τα μέχρι στιγμής δεδομένα πρέπε να αποφασίσεις από τα εξης.

Παίρνεις το πτυχίο σου και δουλεύεις με αυτό...Μια χαρά πτυχίο είναι και πάρα πολλοί έχουν πετύχει με αυτό και σταδιοδρομία έκαναν και απ'όλα....

Δίνεις πανελλήνιες (κατατακτήριες δεν ξέρω τι παίζει) και σπουδάζεις για άλλα 5 χρόνια και γίνεσαι διπλ. Πολιτικός μηχανκός...(Τα πρώτα 4 ψιλοχαμένα..)

Πας στο εξωτερικό για εξολοκλήρου σπουδές από την αρχή, 4 χρόνια (θα κάνεις και MSc) βάλε και 1-2 να περάσεις την διαδικασία αναγνώρισης και είσαι πάλι διπλ. Πολιτικός μηχανκός....(πάλι τα 4 πρώτα ψιλοχαμένα..)

Εγώ πριν πολλά χρόνια έκανα το τρίτο....μαθητής του 15 μαξ, δεν με έπαιρνε Ελλάδα, έκανα 4 χρόνια Αγγλία (Beng + MSc) + 1 Ελλάδα (5 μαθήματα στο ΕΜΠ από ΔΙΚΑΤΣΑ) και τώρα είμαι διπλ.Μηχανολόγος.

Μου είχαν προτείνει κολλέγιο με 2 μέσα 2 έξω και ευτυχώς δεν το επέλεξα...Οσοι πήγαν έκαναν μία τρύπα στο νερό...

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια, σαν στόχο έχω την απόκτηση γνώσεων και ΕΔ.

Επίσης έχω πολύ όρεξη για διάβασμα και έρευνα, προσπάθω όμως να βρώ το καλύτερο που θα μπορούσα να κάνω τώρα που τελειώνω..

 

Ίσως είναι λίγο εκτός θέματος το παρακάτω...έχει κανείς παρακολουθήση ή υπάρχει κάποια γνώμη-πληροφορία σχετικά με το ΠΜΣ του ΔΠΘ ''Νέα υλικά και τεχνολογίες από οπλισμένο σκυρόδεμα''?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδιά συγνώμη αν σας φαίνεται "κάπως" αυτό που θα πω,αλλά τόσο απογοητευμένοι είστε με τις σπουδές σας οι Τ.Ε. που σας φαίνεται ως αξιόλογη διέξοδος το να σας "κατατάξουν" σ'ένα Ελληνικό Κολέγιο της πλάκας για να πάρετε 3ετές πτυχίο Bachelor (ισότιμο μ'αυτό που ήδη έχετε και μάλιστα ελλιπέστερο από ακαδημαϊκής και εκπαιδευτικής άποψης) από Αγγλικό πανεπιστήμιο επίσης της πλάκας και μάλιστα να πληρώσετε αδρά γι'αυτό;

 

Τόσο πια αξία έχει η εγγραφή στο Τ.Ε.Ε. (που ούτε καν εξασφαλίζεται για την ώρα κάτι τέτοιο έτσι,αλλά λέμε τώρα) που είστε διατεθειμένοι να πετάξετε την αξιοπρέπειά σας στα σκουπίδια και να ταλαιπωρηθείτε,φθείροντας παράλληλα την όποια καριέρα είχατε μέχρι σήμερα για να κάνετε τα κέφια του κάθε καραγκιόζη που σας θεωρεί "κατώτερους";

Υπάρχουν δηλαδή δουλειές στην Ελλάδα που δεν μπορείτε να προσεγγίσετε με το πτυχίο που έχετε τώρα και θα της πάρετε τελειώνοντας το Κολέγιο;!

Έχετε σκεφτεί ότι αν δώσετε το βιογραφικό σας σε μια σοβαρή εταιρία και δουν δύο ίδια πτυχία (από Τ.Ε.Ι. και Κολέγιο) το πιθανότερο είναι αυτός που το διαβάσει να πει "τι άχρηστος είναι αυτός που έκανε αυτό το πράγμα";

 

Προσωπικά και μόνο στην ιδέα του να πάω σε Κολέγιο αύριο μεθαύριο και να μου πει ο Κολεγιάρχης ότι "έλα και θα σε βάλω στο τελευταίο έτος απ'τα 3" με ύφος σα να λέει "χάρη σου κάνω" μου έρχεται εμετός!

 

Γιατί δεν πάτε απλά να κάνετε ένα ενιαίο 4ετές MEng σε ένα καλό Αγγλικό πανεπιστήμιο;Έτσι και στα μισά χρόνια απ'τα 4 θα το πάρετε (θα σας αναγνωρίσουν ένα κάρο μαθήματα) και την ακαδημαϊκή σας αναβάθμιση πετυχαίνετε (από Bachelor σε Master) και η προοπτική της καριέρας στο Εξωτερικό σας ανοίγετε (το σημαντικότερο κατά την άποψή μου) και ΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ επιστρέψετε στην Ψωροκώσταινα θα μπορείτε να κουνάτε τα καμπανέλια σας και στο Τ.Ε.Ε. και στο Δ.Ο.Α.Τ.Α.Π. και σ'όποιον άλλο γουστάρετε!

Edited by Jack of Spades
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Είσαι φοιτητής ακόμα και δεν καταλαβαίνεις. Όταν βγεις έξω για δουλειά θα δεις τι θα πει να μην έχεις επαγγελματικά δικαιώματα. Επίσης όσοι είμαστε 30+ δεν μπορούμε να βάλουμε τη ζωή μας στο pause και να φύγουμε Αγγλία για ένα MEng.

 

Τέλος μιας και μιλάς για αξιοπρέπεια, όταν ήμουν εγω φοιτητής δεν υπήρχε internet να ενημερωθώ το μπάχαλο με τα επαγγελματικά δικαιώματα και τις συντεχνειακές πρακτικές του ΤΕΕ. Εσείς που είστε ΤΩΡΑ φοιτητές που όλες οι πληροφορίες είναι στην οθόνη σας γιατί δεν κάνετε κάτι; Γιατί δε βάζετε στο ΤΕΙ ένα λουκέτο διαρκείας μέχρι να βγουν επαγγελματικά δικαιώματα; Για να πάρετε μία ώρα αρχύτερα ένα πτυχίο που δεν αξίζει ούτε το χαρτί που το τυπώσανε; Ή είναι βαρύς ο φραπές και σας κουράζει;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εχει δίκιο ο Stayros παιδιά. Δεν υπήρχε κάποτε η πληροφόρηση που υπάρχει σήμερα, οπότε τουλάχιστον για την γενιά των 30+ δεν μπορείς να τους κατηγορήσεις....

Πχ στην εποχή μου (άσχετα αν ακολούθησα διαφορετική πορεία), δεν υπήρχε ίντερνετ. Με Amiga500, τελείωσα το λύκειο. Σπούδασα Αγγλία και δεν ήξερα καν ότι αργότερα θα έμπαινα στην διαδικασία ΔΙΚΑΤΣΑ για μαθήματα...

Ούτε μπορείς να πεις σήμερα σε άνθρωπο 30-35 πήγαινε σπούδασε....Και αν αφήσουμε τις οικονομικές συγκιρίες γιατί δεν μπορούν όλοι να παν έξω, ή να φοιτήσουν σε κολλέγιο, πότε ρε παιδιά θα σταθεί επαγγελματικά αυτός ο άνθρωπος? Στα 40 του? Μα δεν θα τον παίρνει κανείς δε πα να έχει και 5 πτυχία....

Κάτι πρέπει να γίνει με τα ΕΔ των ΤΕΙ, γιατί δεν μπορείς να πετάς έτσι στα σκουπίδια γενιές ανθρώπων. Στην τελική αυτοί που ημιούργησαν τα ΤΕΙ ας τους δώσουν και τους ανάλογους επαγγελματικούς ορίζοντες.

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είσαι φοιτητής ακόμα και δεν καταλαβαίνεις. Όταν βγεις έξω για δουλειά θα δεις τι θα πει να μην έχεις επαγγελματικά δικαιώματα. Επίσης όσοι είμαστε 30+ δεν μπορούμε να βάλουμε τη ζωή μας στο pause και να φύγουμε Αγγλία για ένα MEng.

 

Τέλος μιας και μιλάς για αξιοπρέπεια, όταν ήμουν εγω φοιτητής δεν υπήρχε internet να ενημερωθώ το μπάχαλο με τα επαγγελματικά δικαιώματα και τις συντεχνειακές πρακτικές του ΤΕΕ. Εσείς που είστε ΤΩΡΑ φοιτητές που όλες οι πληροφορίες είναι στην οθόνη σας γιατί δεν κάνετε κάτι; Γιατί δε βάζετε στο ΤΕΙ ένα λουκέτο διαρκείας μέχρι να βγουν επαγγελματικά δικαιώματα; Για να πάρετε μία ώρα αρχύτερα ένα πτυχίο που δεν αξίζει ούτε το χαρτί που το τυπώσανε; Ή είναι βαρύς ο φραπές και σας κουράζει;

 

Με συγχωρείς συνάδελφε αλλά αυτά τα "όταν θα βγεις στην αγορά εργασίας" κ.λπ. παρεμφερή πες τα σε κάναν άλλο!Αν κάτι μ' εκνευρίζει αφάνταστα είναι συνάδελφοι σαν εσένα που έχετε την εντύπωση ότι οι φοιτητές δεν είμαστε εργαζόμενοι ή/και ελεύθεροι επαγγελματίες,δεν είμαστε ενημερωμένοι κι απευθύνεστε σε τίποτα ηλίθιους!

Κάνα συγγενή δεν έχεις να σου υπογράφει τις δουλειές;Όχι;Πρέπει να είσαι ο μόνος στην Ελλάδα! :smile:

Το πρόβλημα των επαγγελματικών δικαιωμάτων (που στο άλλο forum ακόμη πιπιλίζετε) δε θα λυθεί ΠΟΤΕ όσο η Ελλάδα στη σημερινή της μορφή στέκεται ακόμη όρθια (τρόπος του λέγειν) και με το να κλείσουμε τα Τ.Ε.Ι. απλά κάνουμε χάρη σ'όλους όσους μας πολεμούν!Οπότε άσε την καραμέλα...

 

Μια χαρά αξίζει το χαρτί του Τ.Ε.Ι. αναλογικά με τον κόπο με τον οποίο αποκτάται!

Και δουλειές (όχι μια και δύο) με περιμένουν παρά την κρίση και στο Ε.Κ.Ε.Τ.Α. τσίμπησα υποτροφία για πτυχιακή και με καλό βαθμό τελειώνω οπότε σε συνδυασμό με το προηγούμενο πάω για μεταπτυχιακοδιδακτορικά όπου γουστάρω και στο Ε.Ν. μπορώ να πάω αν δω τα ζόρια και στο Εξωτερικό όπου γουστάρω πάω για δουλειά κ.α. πολλά!

Έχετε σκεφτεί ότι ίσως φταίει κάτι άλλο που δεν έχετε εισπράξει τα αναμενόμενα απ'την καριέρα σας;

Έχετε σκεφτεί ότι ίσως η νοοτροπία του "να μπω στο Τ.Ε.Ε. με κάθε κόστος για να μη με κοροϊδεύουν στα forum" ή του "να μπω στο Τ.Ε.Ε. για να έχω να λέω ότι μπήκα κι ας πληρώνω ΤΣΜΕΔομαμησιάτικα κι από κοκο ντιπ" σας έχουν πάει πίσω;

Τι έχετε ρε την εντύπωση ότι θα σας δώσει να φάτε η εγγραφή σας στο ριμαδοΤ.Ε.Ε.;!

 

Από το να πηγαίνεις λοιπόν το θέμα αλλού (σε φραπέδες κ.α. συναφείς εξυπνάδες της γενιάς σου) απάντησέ μου συγκεκριμένα ποιες ακριβώς "πόρτες" είναι αυτές που σου κλείνει το πτυχίο που πήρες απ'το Τ.Ε.Ι. στη μνημονιακή Ελλάδα του 2013,καθώς επίσης και ποια θα είναι η "λύση" που θα σου προσφέρει το franchise πτυχίο απ'το πρώην Αγγλικό polytechnic!Θα σε σέβονται οι εργοδότες περισσότερο;Θα σου ανοίξει τις πύλες για οποιαδήποτε επαγγελματική δραστηριότητα (γελάω);Θα σου ανοίξει τις πύλες το Τ.Ε.Ε. διάπλατα;

Κάθε άλλο,μπορώ να σου βρω κι απ'τη σκοπιά του εργοδότη χίλιους δυο λόγους για τους οποίους αν δω απόφοιτο Τ.Ε.Ι. που συνέχισε τις σπουδές του σε Κολέγιο θα κάνω το CV του χαρτοπόλεμο!

 

"Pause" δε μπορείτε να βάλετε στη ζωή σας όπως λες,λεφτά και χρόνο για πέταμα στα Κολέγια για μια τρύπα στο νερό έχετε όμως!Μαγκιά σας δε λέω,αλλά μην έχετε την απαίτηση να σας πούμε "καλή επιλογή συνάδελφε" ή να επικροτήσουμε αυτή την ξεφτίλα!

 

Σοβαρευτείτε και προσαρμοστείτε στα δεδομένα,ολόκληροι επιστήμονες είστε αν περιμένετε τη σφραγίδα του Τ.Ε.Ε. για να ζήσετε είστε σε πάααααρα πολύ κακό δρόμο!

Θα έλεγα και κάτι ακόμη,αλλά εκτός του ότι θα φάω πιθανότατα ban γιατί ο χαρακτηρισμός αυτός θα ξεπεράσει τα όρια,τις καλές συμβουλές τις κρατώ μόνο για τους εκλεκτούς συναδέλφους!

 

Υ.Γ. Αφού σας τρέχουν τόσο τα σάλια στην ιδέα του να γίνεται μέλη Τ.Ε.Ε.,σας έχω καλύτερη λύση:

Μαζέψτε υπογραφές καμιά 100 πτυχιούχοι Τ.Ε. πηγαίνετε Βουλγαρία και πάτε στο τμήμα που σας ενδιαφέρει και πείτε "ορίστε,100 νέοι πελάτες,κάντε μας μια καλή τιμή αντιστοιχίστε όλα μας τα περασμένα μαθήματα και στείλτε το δίπλωμα στην τάδε διεύθυνση"...άντε σας έσωσα μπαγάσικα! 8-)

Πάντως 3 χρόνια για να πάρεις και το MSc δεν είναι άσχημα. Αν παίρνεις όντως πτυχίο από αναγνωρισμένο πανεπιστήμιο της Ε.Ε με accredited course. είναι καλή λύση. Ο μόνος περιορισμός της επιλογής αναγνώρισης μέσω ΣΑΕΠ θα είναι ότι δε θα μπορείς να γίνεις καθηγητής σε πανεπιστήμια/τει.

Εδώ πάντως άλλα λες!

Κατά την άποψή σου λοιπόν,τα ενδεχόμενα 1-2 χρόνια παρακολούθησης MEng σε top-20 Αγγλικό πανεπιστήμιο είναι "pause" ενώ τα 3 χρόνια σε Κολέγιο της Τσιμισκή με απόκτηση BEng+MSc από πρώην polytechnic της σειράς είναι "καλή λύση"!

Μάλιστα! :grin:

Μάλλον επειδή στη μια περίπτωση παίρνεις ένα πτυχίο ενώ στη δεύτερη 2+τις βεβαιώσεις του Κολεγίου,για να έχεις περισσότερα κάδρα κρεμασμένα στους τοίχους του σπιτιού σου!

Edited by Jack of Spades
  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Jack of Spades, μυρίζεις ακόμα baby powder ρε φίλε. Δεν έχεις ιδέα τι σε περιμένει εκεί έξω και πουλάς πνεύμα από τώρα. Ίσως έχεις μπάρμπα στη Κορώνη και μαγκιά σου. Δεν έχουμε όμως όλοι βλέπεις και προσπαθούμε να βγάλουμε πέρα μόνοι μας. Πάντως θέλω να δω τι θα κάνεις όταν παρεις μεταπτυχιακά, διδακτορικό και της παναγιάς τα μάτια, και δε σου αναγνωρίζεται τίποτα. Άντε να καλύψεις με τη κορνίζα καμιά τρύπα στο τοίχο και τέλος. Όσο για το ότι το πτυχίο του ΤΕΙ αξίζει για τις σπουδές του, αυτό και μόνο δείχνει πόσο άσχετος είσαι καθώς δεν δίνει επαγγελματικά δικαιώματα. Άρα τι θες να μου πεις; Πως δε σπούδασες καν;

 

Κατά τα άλλα μην κλείνετε το ΤΕΙ. Ο φραπές να είναι χτυπημένος καλά και στο τάβλι εξάρες...

 

Όσο για τη συμβούλη που έδωσα ήταν σε άτομο που μόλις τώρα παίρνει πτυχίο. Δεν είναι 30+ με οικογένεια.

 

ΥΓ +1 ikare

Edited by stayros
Link to comment
Share on other sites

Υπεκφυγές,υπεκφυγές...και υπεκφυγές! :grin:

Με συγχωρείς αν σε στρίμωξα λίγο παραπάνω,δεν είχα τέτοια πρόθεση...καταλαβαίνω ότι θα ήθελες να ήμουν κάνας άσχετος για να αραδιάσεις ελεύθερα τις θέσεις σου,αλλά ατύχησες!

 

Καμία λοιπόν ουσιαστική ανταπάντηση,κανένα επιχείρημα μόνο κόμπλεξ κι επιθέσεις...εύγε πάντως και για τους τρόπους σου συνάδελφε!

Συνέχισε λοιπόν να μιλάς για "pause" στο MEng της Αγγλίας τη στιγμή που θεωρείς τα 3 χρόνια σε Κολέγιο "καλή λύση",απλά εκτίθεσαι ακόμη περισσότερο στα μάτια όλων μας...

Jack of Spades, μυρίζεις ακόμα baby powder ρε φίλε. Δεν έχεις ιδέα τι σε περιμένει εκεί έξω και πουλάς πνεύμα από τώρα.

Κατά τα άλλα μην κλείνετε το ΤΕΙ. Ο φραπές να είναι χτυπημένος καλά και στο τάβλι εξάρες...

Αλήθεια,αν εγώ μυρίζω baby powder εσύ τι ακριβώς κάνεις που έχεις την εντύπωση ότι με μια κατάληψη θα λυθεί το πρόβλημα;Σαν τα παιδάκια που κάνουν τις Γ.Σ. εδώ στο Τ.Ε.Ι. και νομίζουν ότι με τις καταλήψεις θα πάρουν πίσω το σχέδιο Αθηνά!

Πάντως πρόσφατα μπήκα στο engineertech και βλέπω ότι δεν έχει αλλάξει καθόλου από τότε που το άφησα,τις ίδιες μπουρούχες για καταλήψεις κ.λπ. εξακολουθείτε να πιπιλίζετε!Η γραφικότητα σε όλο της το μεγαλείο...

Όσο για το ότι το πτυχίο του ΤΕΙ αξίζει για τις σπουδές του, αυτό και μόνο δείχνει πόσο άσχετος είσαι καθώς δεν δίνει επαγγελματικά δικαιώματα. Άρα τι θες να μου πεις; Πως δε σπούδασες καν;

Το ότι περιμένεις τα Ε.Δ. (ένα Π.Δ. δηλαδή) για να σε ταΐσουν,δείχνει απλούστατα τη νοοτροπία που διακατέχει εσένα και όσους σκέφτονται με αυτό τον τρόπο...είμαι σίγουρος ότι threads σαν αυτά τα διαβάζουν συνάδελφοι CEng στο UK και αλλού και τους πιάνει κλαυσίγελος!

Φυσικά και αξίζει για τις σπουδές του,τη στιγμή που είναι τσάμπα και οι εξετάσεις των μαθημάτων είναι πανεύκολες και έτσι κάθε πικραμένος έχει τη δυνατότητα να βγει μηχανικός από εκεί μέσα αντί να τυλίγει σουβλάκια!

 

Υ.Γ. Και μια που ενδιαφέρεσαι και για τη σταδιοδρομία μου...όταν όπως λες θα τα πάρω όλα αυτά,θα λείπω στο εξωτερικό οπότε παίζει και να έχω λίγο γραμμένη στα κρεμαστάρια μου την Ψωροκώσταινα!Βλέπεις όλα αυτά τα χρόνια φρόντισα να μορφωθώ και να αποκτήσω γνώσεις αντί να κωλοβαράω περιμένοντας το κράτος να μου δώσει δουλειά,γι'αυτό και το ερευνητικό θα μου τα σκάσει από Μάρτιο για την πτυχιακή...

Εσύ κάνα διορισμό περιμένεις;

Edited by Jack of Spades
  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.