Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάταξη από ΑΤΕΙ σε κολλέγιο


giorgos_nt

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για Κύπρο δεν ξέρω τίποτα. Για να μάθεις αν κάποιο ελληνικό κολλέγιο ειναι συμβεβλημένο με ΑΕΙ εξωτερικού ένας τρόπος υπάρχει: e-mail με το ΑΕΙ του εξωτερικού.

 

Το 'καλή λύση' μόνον εσυ μπορείς να το κρίνεις.

Οσον αφορά σπουδές στο εξωτερικό για μένα καλή λύση είναι οτιδήποτε καταλήγει σε μονοψήφιο αριθμό μαθημάτων για αντιστοιχία με ελληνικό ΑΕΙ απο το ΔΟΑΤΑΠ ή άλλη υπηρεσία αναγνώρισης για επαγγελματικά πρσοσόντα κλπ. Τώρα για ποιά ΑΕΙ εξωτερικού ισχύει αυτό, ΟΥΔΕΙΣ γνωρίζει.

Οταν με το καλό επιστρέψεις εχε υπ'οψιν οτι το ΔΟΑΤΑΠ για να σε κρίνει μπορεί και να περάσουν και 2 χρόνια. Μετά για να περάσεις τα Χ μαθήματα που πιθανόν να σου φορτώσουν για την αντιστοιχία ή για αντισταθμιστικά μέτρα, θα το βρείς μόνος σου...

 

Δες και Βαλκανικές χώρες, πχ Βουλγαρία, κάπου είχα δει οτι το ιδιο course προσφέρεται σε Αγγλικά, Γαλλικά και Γερμανικά. Πολύ βολικό διότι κάποια απο αυτές θα ξέρεις.

 

Οι κατατακτήριες είναι καλή ιδέα αλλά με πολύ-πολύ ρίσκο. Αν δεν μπορείς να φύγεις εξωτερικό θα συμβούλευα δες και πανελλήνιες. Σε κάθε περίπτωση (εσωτερικό-εξωτερικό) χρειάζονται αρκετά χρήματα. Εύχομαι να περάσεις ελλάδα έστω και με την τρίτη προσπάθεια, πάλι κερδισμένος βγαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Για εξωτερικό, δες αυτές τις σχολές που είναι αναγνωρισμένες από ΔΟΑΤΑΠ, το ίδιο νομίζω ισχύει και για Κύπρο μην πας όπου να'ναι και βρεθείς προ εκπλήξεων μετά...

Link to comment
Share on other sites

πριν κανα 2 χρονια ειχα διαβασει(ισως κ σε αυτο το φορουμ δεν θυμαμαι) για καποιον που ειχε παρει μεταγραφη σε σχολη της ιταλιας , το θεμα ειναι οτι με τα μεν κολλεγια πας σε αγνωστα νερα μιας και αν δν κανω λαθος ενα χρονο εχει που ξεκινησαν να λειτουργουν οποτε ποιος ξερει τι γραφειοκρατικα θεματα υπαρχουν , με την δε μεταγραφη στο εξωτερικο μπλεκεις με δοαταπ και μην σου πουν μετα κατι του στυλ "πηρες μεταγραφη/εκανες λιγα χροναι εξω " και σε αφησουν ξεκρεμαστο

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε πάντα για εξολοκλήρου πρόγραμμα σπουδών πχ έξω...Αυτά τα σπαστά, 2 μέσα 2 έξω, μεταγραφές κτλ...μπλέκεις άσχημα και δεν σου αναγνωρίζεται τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα με τα "σπαστά" προγράμματα υπάρχουν μόνο στο ΔΟΑΤΑΠ. Στο ΣΑΕΠ δεν έχει σημασία που έχεις κάνει τις σπουδές. Αρκεί να έχεις πτυχίο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας

@stayros -- είναι 5ετές το πρόγραμμα (4 B.Sc+1 M.Sc)

@ikaros 13 -- Πέρισυ που το είχα ψάξει καλύτερα για Κύπρο, το Πανεπιστήμιο αναγνωρίζεται απο τον ΔΟΑΤΑΠ. Επίσης σύμφωνα με τα λεγομενά σου και εγώ θα μπλέξω που θα έχω εισαχθει με κατατάξη κ ουσιαστικά δεν θα παρακολουθήσω όλα τα μαθήματα. Μηπώς πρέπει να επικοινωνήσω και με τον ΔΟΑΤΑΠ?

@AMHxaNos -- Έχω μπερδευτεί τόσο πολύ, αφού όλες οι λύσεις καταλήγουν σε προβλήματα και αβεβαιότητες. Θα στείλω mail στο αντίστοιχο πανεπιστήμιο που συνεργάζεται το κολλέγιο για λεπτομέρειες και θα ενημερώσω. Θα αρχίσω να ψάχνω και για βαλκανικές χώρες.

Το πρόβλημα είναι οτι όλα τα πανεπιστημια του εξωτερικου λειτουργούν σαν επιχειρήσεις οπότε στα λένε όλα θετικά για να σε προσελκύσουν...

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, έχεις σκοπό να μείνεις Ελλάδα? Τότε μόνο σε συμφέρει να δώσεις κατατακτήριες (και πάλι να περιμένεις όπως είπαν τα παιδιά με τις αλλαγές που γίνονται). Από την άλλη, κάποια κολλέγια δίνουν πτυχία-Μαστερ που μπορεί να μην αναγνωρίζονται στην Ελλάδα, αναγνωρίζονται όμως έξω!

Είχα ψάξει πέρυσι για Μάστερ οφ Αρτς και όταν ρώτησα για αναγνώριση στην Ελλάδα μου τα μασούσαν, αλλά για αναγνώριση στο εξωτερικό ήταν κατηγορηματικοί. (Συνεργασία κολλεγίου με Αγγλικό πανεπιστήμιο).

Από την άλλη δυστυχώς ή ευτυχώς τα πράγματα έχουν αλλάξει πολύ. Πρέπει να κοιτάμε τι στόχο έχουμε στην ζωή μας και να επικεντρωθούμε σε αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Ο Γιάννης το θέτει πολύ σωστά το θέμα... Σκέψου πρώτα ποιος ακριβώς είναι ο στόχος σου. Με τι θέλεις να ασχοληθείς ακριβώς και σε ποιο μέρος. Αυτα θα καθορίσουν την απόφαση σου.

 

Σκέψου ακόμη και την πιθανότητα να δουλέψεις 1-2χρόνια και μετά να το ξαναδεις το θέμα. Μην ξεχνάς ότι ακόμη και δρ να κάνεις, τη στιγμή που θα αποφασίσεις να βγεις στην "πιάτσα" οι γνώσεις θα είναι άχρηστες. Θα χρειαστεί να δουλέψεις κάποιο σεβαστό διάστημα για να δεις τι γίνεται στην πράξη και να μπορέσεις να συνδέσεις τις γνώσεις με την πρακτική καθώς και να αξιοποιήσεις πρακτικά τον τρόπο σκέψης που αποκόμισες από τις σπουδές.

 

Ο στόχος θα σου τα καθορίσει όλα. Δες και τις διεξόδους που έχεις με βάση το πτυχίο που παίρνεις. Μπορεί το πτυχίο αυτό να σου δίνει πολύ λίγα ΕΔ (τουλάχιστο προς το παρόν) αλλά οι γνώσεις που πήρες είναι πολύ σημαντικές και ικανοποιητικού επιπέδου για να κάνεις πολλά πράγματα στο χώρο του Πολιτικού Μηχανικού. Μην αφήνεις κανέναν να σου κόβει τα φτερά σου.. Μελέτα, ερεύνησε, δούλεψε, μάζεψε εμπειρίες και μπορείς να κάνεις πάρα πολλά και μόνο με το πτυχίο σου.. αρκεί να έχεις στόχο

 

Αλλά αν είναι να δώσεις ένα σωρό χρήματα και 3 χρόνια από τη ζωή σου για να πάρεις ένα πτυχίο από κολλέγιο (που δε νομίζω ότι θα σου προσθέσει κάτι ιδιαίτερο σε γνώση) και μετά να ασχοληθείς με ότι ακριβώς θα έκανες και με το πτυχίο του ΑΤΕΙ... δεν το βρίσκω και πολύ καλή επένδυση...

Αν επενδύσεις τόσα πολλά.. δώστα σε κάτι που αξίζει!

 

Εγώ στο κολλέγιο θα πήγαινα μόνο αν στόχος μου ήταν να πουλώ την υπογραφή μου.. και μόνο αν μου την εξασφάλιζαν 100%

Edited by Allobar
Link to comment
Share on other sites

giorgos,

 

Δεν καταλήγουν όλες οι λύσεις σε προβλήματα και αβεβαιότητες.

Αν ΔΕΝ θες να πας εξωτερικό το καλύτερο που μπορείς είναι να δώσεις πανελλήνιες, ΙΜΟ.

 

Τα πανεπιστήμια του εξωτερικού ΕΙΝΑΙ επιχειρήσεις, αν αυτό είναι πρόβλημα δεν ξέρω.

 

Πρόσεχε λίγο οταν διαβάζεις την λέξη "αναγνωρισμένο", έχει χάσει την σημασία της. Συνήθως σημαίνει εξετάσεις σε 5-10 μαθήματα για να αναγνωρίσουν τα πτυχία του εξωτερικού. Αν θα περάσεις μια βόλτα απο ΔΟΑΤΑΠ ρώτα καλύτερα ποιά ΑΕΙ είναι και "αντιστοιχισμένα", δηλαδή αναγνωρίζονται τα πτυχία/διπλώματα που απονέμουν ΧΩΡΙΣ εξετάσεις σε ελληνικό ΑΕΙ. Πές μας και μας τι θα σου απαντήσουν, μπορεί να έχει ξεκαθαρίσει το τοπίο. (ενδιαφέρομαι)

 

Και πάλι λάβε σοβαρά υπ'οψιν τις πανελλήνιες. Οι σπουδές στην ελλάδα είναι οτι πιο βέβαιο και σίγουρο και σύντομο. Οτιδήποτε άλλο είναι αβέβαιο και το πιο πιθανό είναι να δίνεις εξετάσεις μέχρι να γεράσεις.

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.