Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνένωση αγροτεμαχίων και πλάγιες αποστάσεις


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα όποιος μπορεί ας βοηθήσει,

ευχαριστώ προκαταβολικά.

Έχουμε ένα αγροτεμάχιο έκτος σχεδίου άρτιο κατά παρέκκλιση ως προς το εμβαδόν (3600m²).

Βγάζει οικοδομική άδεια το 1980 και τοποθετεί το κτήριο σε θέση με πλάγια απόσταση κατά παρέκκλιση 7,50m (σε μία πλευρά μονό).

To 2011 συνενώνει με όμορο αγροτεμάχιο εμβαδού 2000m² και δημιουργεί ένα άρτιο κατά κανόνα (5600m²).

Πάω εγώ τώρα να κάνω μία προσθήκη σε κατ'επέκταση σε πλευρά του κτηρίου με τρόπο τέτοιον ώστε το κτήριο εκεί να έχει από το (καινούργιο πλέον πλάγιο όριο 15m) απόσταση και στην ΥΔΟΜ μου λένε ότι επειδή το κτίριο με την συνένωση έχασε την παρέκκλιση των πλαγίων ορίων είναι αυθαίρετο.

Εγώ πατώντας στο άρθρο 23 Γ.Ο.Κ. θεωρώ πως το κτήριο είναι νομίμως υφιστάμενο και είναι δυνατή μία προσθήκη η οποία δεν αντιβαίνει τους ισχύοντες όρους και περιορισμούς του αγροτεμαχίου.

ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΩΣΤΕ ΑΝ ΕΧΩ ΑΔΙΚΟ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΦΩΝΩ ΤΣΑΜΠΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στο βιβλίο του Ανδρέα Ρωμαλιάδη για τα εκτός σχεδίου θέματα, παρεκκλίσεις κλπ. Λέει γι αυτές τις περιπτώσεις, ότι με την συνένωση επέρχεται βελτίωση του νομικού καθεστώτος δόμησης των κατά παρέκκλιση γηπέδων και δεν χάνουν τα όποια προνόμια δόμησης είχαν-έχουν. Δεν τα έχω πρόχειρα τα βιβλία του για να σε καθοδηγήσω περισσότερο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Κάντους την παρακάτω ερώτηση.Σε παραθαλάσσιο γήπεδο εκδίδεται άδεια και κατασκευάζεται οικοδομή ακριβώς στα 30μ από τη γραμμή αιγιαλού.Στη συνέχεια ψηφίζεται ΣΧΟΟΑΠ που ορίζει την απόσταση οικοδόμησης από τη γραμμή αιγιαλού στα 50μ Το υπάρχων σπίτι είναι αυθαίρετο?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις παιδιά.

SIRADRAP: Βρήκα τις εκδόσεις του Ρωμαλιάδη στον Παπασωτηρίου πρέπει τώρα να βρω ποιον τόμο να πρέπει πάρω μεταξύ των Η1, Η2, Η3.

Manolis gon: Αυτό είναι και το δικό μου σκεπτικό αφού το Άρθρο 23 δεν το εντάσσει σε αυθαίρετο το κτήριο.

Edited by kapnicious
Link to comment
Share on other sites

Αυτός που σου το είπε είναι π@π@ρίων. Όπως σου είπε κι ο Siradrab έχει γίνει βελτίωση της αρτιότητας. Το κτίριο είναι νομίμως υφιστάμενο με άδεια με τις παρεκκλίσεις που είχε τότε. ΔΕΝ τίθεται θέμα για 15μ.

Link to comment
Share on other sites

ξεκάθαρα έχεις βελτίωση της αρτιότητας, συμφωνώ με όλους, στην πολεοδομία σου λένε βλακείες.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς βαριούνται να το ψάξουν (ως έχουν υποχρέωση) και βρίσκουν την εύκολη απάντηση.

Να απαιτήσεις έγγραφη απάντηση, και άφησε αιχμές ότι θα το τραβήξεις.

Παράλληλα δες το και στη ΔΟΚΚ (αν κι έχω την εντύπωση ότι δεν απαντούν δε ιδιώτες).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.