Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια με άρθρο 26 και εξάντληση συντ. δόμησης


Recommended Posts

Τι να πω...

Αυτό από ποια διάταξη προκύπτει;

Και αν είναι έτσι οι υπηρεσίες γιατί δε το εφαρμόζουν;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δε νομίζω ότι δεν το εφαρμόζουν οι υπηρεσίες αλλά εμείς δεν το εφαρμόζουμε.Δεν είναι εύκολο να το εκτελέσεις αυτό όταν ας πούμε το μισό καθιστικό θα νομιμοποιηθεί και το άλλο μισό θα τακτοποιηθεί.Δεν είναι πολεοδομικά "φυσιολογικό" αυτό οπότε ούτε εγώ και πιστεύω πολύ δύσκολα θα το έκαναν και οι άλλοι συνάδελφοι.Αυτό που είναι το συνηθισμένο είναι να νομιμοποιείται το ολοκληρωμένο λειτουργικά και στατικά τμήμα και τα υπόλοιπα, τακτοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και το εφαρμόζουν οι υπηρεσίες δόμησης. Εγώ έκανα νομιμοποιηση με άρθρο 26 και ενα τμήμα του κτιρίου, σε συνέχεια αυτού, έγινε με άρθρο 24 τακτοποίηση, γιατί είχα υπέρβαση κάλυψης- δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχει τμήμα που αντίκειται τι επιλογές υπάρχουν :

Ή θα ρυθμιστεί όλη η επιφάνεια με το άρθρο 24 ή θα εφαρμοσθεί η εγκύκλιος και θα ρυθμιστεί τμήμα με το άρθρο 24 και τμήμα με το άρθρο 26.

 

Προσωπικά δε βλέπω καμιά πρακτική διαφορά. Μετά από 30 χρόνια πρακτικά θα αφορά το ίδιο πρόβλημα ειδικότερα αν οι δηλώσεις ξεπερνούν το εκατομμύριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.