Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναγνώριση Μεταπτυχιακού


Recommended Posts

Κατ’ αρχήν συγχαρητήρια για την ευδοκίμηση των κόπων σου.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ

 

 

Γκουγκλίζοντας inženýr regulated profession βρήκα το εξής Autorizovaný inženýr στην βάση ρυθμισμένων επαγγελμάτων της ΕΕ.

Αυτό είναι που έχεις τελειώσει? Μήπως είναι εύκολο να αποκτήσεις τον τίτλο αυτόν στην Τσεχία?

 

Ο τίτλος είναι πράγματι αυτός και έχω την εντύπωση ότι αποδίδεται αυτομάτως με την ολοκλήρωση του Master (χωρίς προυπηρεσία)...Κοίταξα τα στατιστικά στοιχεία που αφορούν περίπτωση αναγνώρισης τσέχικου διπλώματος πολιτικού μηχανικού στο site που μου έστειλες και υπάρχει δεδικασμένο για 3 περιπτώσεις με αρνητική έκβαση. Δεν ξέρω όμως αν είναι Bachelor + Master ή μόνο Master όπως στην δική μου περίπτωση που βασικό κύκλο σπουδών ολοκλήρωσα στην Ελλάδα (ασπαιτε). Πάντως αυτή την οδό (αναγνώριση επαγγελματικών δικαιωμάτων και όχι τίτλου σπουδών) δεν την είχα υπόψιν μου..ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτό που ζητάς να αναγνωριστεί είναι το Autorizovaný inženýr. Αντίστοιχα στην Ελλάδα θα ήσουν πολιτικός μηχανικός μέλος ΤΕΕ. Προσοχή όχι διπλωματούχος μηχανικός (αυτό είναι ένα ακαδημαϊκό δίπλωμα) που μπορεί να του λείπουν οι εξετάσεις στο ΤΕΕ. Στην Αγγλία αντίστοιχα θα μπορούσες να γίνεις CEng MIET (η ανώτατη εγγραφή στο βρετανικό επιμελητήριο) στον κλάδο των ηλεκτρολόγων που τον ξέρω καλύτερα, με πολλαπλούς τρόπους, ακολουθώντας δηλαδή πολλές ακαδημαϊκές διαδρομές. Πχ MEng (σπουδή 4 ετών) ή BEng + MSc (σπουδή 3+1 ετών) ή και με άλλους τρόπους. Αυτό θα κάλυπτε τις ακαδημαϊκές απαιτήσεις για CEng. Στο ΣΑΕΠ καταθέτεις την εγγραφή σου στο επιμελητήριο Engineering Council και συμπληρωματικά τις σπουδές που έκανες για να γίνεις μέλος αλλά και άλλα στοιχεία. Αυτές οι σπουδές αλλά και άλλες δοκιμασίες ή τυχόν προϋποθέσεις που πλήρεις νοούνται ως ενότητα. Την ενότητα αυτήν καταθέτεις. (Στην Τσεχία την λένε Autorizovaný inženýr) Για να έχεις το δικαίωμα να αιτηθείς αναγνώρισης θα πρέπει να έχεις τουλάχιστον σπουδές τριών ετών (εσύ έχεις σπουδές 6,5 ετών). Άρα αθροίζεται ο χρόνος των συναφών σπουδών. Μόνο ένα Μάστερ δεν στοιχειοθετεί τίποτα. Αλλά έχεις ακούσει πολλούς να έχουν σαν σπουδές μόνο ένα Μάστερ?

Δες Οδηγία 89/48/ΕΟΚ και ειδικότερα Άρθρο 1 α. Η οδηγία είναι αυτή η οποία θεμελίωσε το σύστημα αναγνώρισης επαγγελματικών προσόντων.

Αν ακούσεις ότι στην Ελλάδα μόνο οι προπτυχιακές σπουδές θεμελιώνουν Ε.Δ. να ξέρεις ότι δεν σε αφορά. Είναι μία κουβέντα που σκοπό έχει να σε αποθαρρύνει, αλλά είναι ανακριβής. (Όταν λέω ανακριβής, πίστεψε με, θαυμάζω την μετριοπάθεια μου).

  • Εσύ απέκτησες τα Ε.Δ. σου στην Τσεχία όχι στην Ελλάδα και θες να τα μεταφέρεις. Και έχεις το δικαίωμα. Και η Ελληνική πολιτεία την υποχρέωση να σου τα αναγνωρίσει. Τώρα αν δεν διεκδικήσεις το δικαίωμά σου …
  • Η κουβέντα αυτή αφορά μία πορεία που εξαντλείται μόνο μέσα στην Ελλάδα. Αν έχεις κομμάτι της επαγγελματικής σου πορείας στη αλλοδαπή (ιδίως το τελευταίο) ισχύουν αυτά που ισχύουν στο εξωτερικό.
  • Ακόμα και στην Ελλάδα είναι συζητήσιμο αν ισχύει αυτή η κουβέντα. Δεν ισχύει για το οικονομικό επιμελητήριο, το γεωτεχνικό, φυσικοί με μεταπτυχιακό μπορούν να ασκήσουν δραστηριότητες ηλεκτρ. Μηχανικού,

Χαρακτηριστικά να σου πω ότι κύκλοι του ΣΑΕΠ το ανέφεραν σε προφορική τηλεφωνική συζήτηση σε συγγενικό μου πρόσωπο. Γραπτά όμως ποτέ!

 

Χτες άκουσα πτώση της οικοδομής στην Ελλάδα Νοέμβριος 2011 Νοέμβριος 2012 66%. Αν θες να δουλέψεις ως πολιτικός μηχανικός λοιπόν το εξωτερικό δυστυχώς είναι πιο ρεαλιστικό. Εχεις λοιπόν χρόνο λοιπόν για αναγνώριση όλων των ειδών. Ψηλά το κεφάλι! Θα μπορούσες να δουλέψεις και λίγα χρόνια Τσεχία Αγγλία και παράλληλα να τρέχουν οι αναγνωρίσεις ή να τις υποβάλεις μετά με περισσότερα προσόντα (εμπειρία)

 

 

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Γιάννης

Edited by Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

 

Αν ακούσεις ότι στην Ελλάδα μόνο οι προπτυχιακές σπουδές θεμελιώνουν Ε.Δ. να ξέρεις ότι δεν σε αφορά. Είναι μία κουβέντα που σκοπό έχει να σε αποθαρρύνει, αλλά είναι ανακριβής. (Όταν λέω ανακριβής, πίστεψε με, θαυμάζω την μετριοπάθεια μου).

 

Αυτό ακριβώς μου είπαν από το Δοαταπ αλλά και σε προηγούμενα post.

 

 

Σ' ευχαριστώ για την αναλυτική πληροφόρηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.