Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμός συρματόσχοινων


aginor

Recommended Posts

Θέλω να υπολογίσω για δεδομένο οριζόντιο συρματόσχοινο που είναι σταθερά πιασμένο στα 2 άκρα του πια θα είναι η παραμόρφωση (βύθισμα) για κάθε φορτίο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 32
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

το φορτίο είναι σημειακό και στο κέντρο του συρματόσχοινου. η βύθηση για δεδομένη δύναμη μπορει να μεταβληθεί εφαρμόζοντας προένταση το συρματόσχοινο. και αυτό που με ενδιαφέρει είναι αυτή η προένταστη

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ κώδικας, διάταξη νόμου, πρότυπο, Τεχνική οδηγία κτλ, που να προδιαγράφει τον υπολογισμό συρματόσχοινου; Ισως στις μελέτες των ανελκυστήρων να υπάρχει κάποια μέθοδος....

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ελληνικος κωδικας αλλα ειναι για τα καμπτικα φορτια σε τροχαλιες και για τα καθετα φορτια του ανσανσερ. οχι για την δικη μου περιπτωση...

Link to comment
Share on other sites

μήπως δεν βρίσκεις επειδη γενικώς δεν συνιστάται αυτή η φόρτιση;;;

 

είσαι σίγουρος οτι δεν υπάρχει τρόπος να την αποφύγεις

γιατί δεν αντικαθιστάς το οριζόντιο συρματόσχοινο με μια μεταλλική δοκό;

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να ζητήσεις πληροφορίες (ελαστικότητα, ειδική επιμήκυνση κτλ) από κατασκευαστές συρματοσχοίνων. Επίσης μέχρι ποιό σημείο είναι γραμμική η ελαστικότητα.

 

Πάντως το δύσκολο θα είναι να θέσεις το συρματόσχοινο υπό συγκεκριμένη προένταση.

 

Είναι πραγματική η κατάσταση; Ή άσκηση επι χάρτου;

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να αποφυγω την κοιλια του καλωδιου. θελω να την ελενξω. Δηλαδη αυξανοντας την προενταση του συρματοσχοινου η κοιλια αυτη μιωνεται. αν η προενταση γηνεται απο ελατηριο, σε περιπτωση υπερβασης του οριου φορτισης, το ελατηριο ανοιγει και το καλωδιο κανει πιο μεγαλη κοιλια. αν ηταν δοκος ή θα στραβωσει ή θα σπασει. και αν δεν σπασει η δοκος θα σπασει το σημειο συγγρατησης. και ετσι παμε απο το κακο στο χηροτερο. αν καπου ειναι λαθος ο συλογισμος, κτυπηστε το καμπανακι, πριν να μου ερθει η καμπανιά!!!

παντα μηλαμε για πραγματικες κατασκευες. τα επι χαρτου ειναι ή για καθηγητες πανεπιστημιου ή για σφραγιδα- μηχανικο.

 

ενα γνωμικο που διαβασα και μου αρεσε. και ηταν κολημενο στο γραφειο του ΔΙΕΥΘΗΝΤΗ της σχολης:

οποιος μπορει, κανει.

οποιος δνε μπορει, διδασκει.

και οποιος ουτε να διδαξει μπορει, διοικει!!!

(εγω και μπορω και κανω!)

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως και το συρματόσχοινο θα σπάσει γιατί θες άπειρη δύναμη για να το τεντώσεις οριζόντια ενω έχεις κάθετη φόρτηση σε αυτό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.