Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έντυπο γνωστοποίησης εκτέλεσης εργασιών, άνευ έγκρισης, προς τις Υπηρεσίες Δόμησης


bati7xanthi

Recommended Posts

 

Μάλιστα το νέο υπόδειγμα αίτησης το έβγαλαν την επόμενη ημέρα όπου ξεκαθαρίζει το τοπίο σχετικά με την μη ανάμιξη της πολεοδομίας, αλλά πάλι με την βιασύνη που τους διακατέχει και τους αυτοσχεδιασμούς ανοίγει αλλά πιο μικρά προς το παρόν μέτωπα.

 

 

Η μη ανάμιξη της πολεοδομίας όπως λες αγαπητέ δεν βλέπω να προκύπτει ούτε από το έντυπο, ούτε από την απόφαση, καθώς πουθενά δεν αναφέρεται ότι δεν ελέγχεται η προσκόμιση των απαραίτητων δικαιολογητικών. Γιατί από την στιγμή που θα κατατεθεί η "γνωστοποίηση", ο προιστάμενος είναι υποχρεωμένος να την "χρεώσει" σε κάποιον υπάλληλο και ο υπάλληλος θα την αρχειοθετήσει μόνο αν τα δικαιολογητικά είναι πλήρη (διαφορετικά έχει ευθύνη).

Το δελτίο τύπου είναι το μόνο που αναφέρει ότι δεν απαιτείται κανένας έλεγχος. Για άλλη μια φορά νομοθετούν με δελτία τύπου.

 

Το λογικό κατά την γνώμη μου θα ήταν να ελέγχεται η πληρότητα των δικαιολογητικών και όχι το περιεχόμενό τους και αυτό να αναφέρονταν ρητά στο έντυπο. Έτσι και ο πολίτης θα διασφαλίζονταν ότι έχουν προσκομισθεί όλα τα απαραίτητα (ώστε να μην κινδυνεύει να χαρακτηρισθούν ανα πάσα στιγμή αυθαίρετες οι εργασίες επειδή δεν επισύναψε πχ μια τεχνική έκθεση ή δεν έλαβε την απαραίτητη έγκριση από το Σ.Α.) αλλά και η υπηρεσία θα έκανε μόνον τυπικό και γρήγορο έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΜΗΔΕΝ ΕΡΓΑΣΙΕΣ σε οσους εχουν κανουν ρυθμιση 3843

γιατι τολεγε οτι απαγορευονται οι εργασιες...

 

δλδ αν πας για αβψιμο ΟΨΕΩΝ θα βαψεις τα παντα ΕΚΤΟΣ απο Η/Χ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε περιπτωσεις εσωτερικων διαρρυθμισεων εντος του κτηριακου ογκου αλλα που να περιλαμβανουν αυξομειωσεις εμβαδων ιδιοκτησιων (η και παρακολουθηματων αυτων) δυναται να εφαρμοστει η απλη γνωστοποιηση ή απαιτειται αδεια δομησης?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Για μια ακομα φορα αποδεικνυεται η ευθυνοφοβια των υπαλληλων της καθε Υπ. Δομησης και το νομικο μπαχαλο στο οποιο δουλευουμε.

 

Για Γνωστοποιηση Εργασιων (επισκευες σε στεγη) ζητανε τη μανα τους και τον πατερα τους.

Ακομα και Αποδειξη Νομιμοτητας του κτηριου!!!!!

 

Σε κουβεντα με τους υπαλληλους απλα διαπιστωθηκε οτι εχουν εκδοθει 11!!!!!!! Γνωστοποιησεις και εχουν επιστραφει 50!!!!!!!!!!!!

 

Αλλα δεν φταινε αυτοι, φταινει οι "εξυπνοι" συναδελφοι που τους καλομαθαινουν.

Ο αλλος ειχε υποβαλλει ΦΩΤΟΕΡΜΗΝΕΙΑ για την αποδειξη νομιμοτητας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock:  :shock:  :shock:  :shock:  :shock:

 

Φταιει και το ΥΠΕΚΑ το οποιο δεν μπορει να εκδοσει ενα γ#μημμενο εντυπο της προκοπης!!!

 

 

ΥΓ. Συμφωνω με τον Αρμενοπουλο, αλλα μονο η πληροτητα  να ελεγχεται. Δεν νομιζω να προκυπτει απο καπου οτι απαιτειται αποδειξη νομιμοτητας. Διοτι αυτο μονο με βεβαιωση μηχανικου θα μπορουσε να γινει κατοπιν αυτοψιας, αφου προσκομισθουν ολα τα σχεδια κτλ κτλ.

Και παλι την ευθυνη ο μηχανικος θα την ειχε και οχι ο ιδιοκτητης.

 

ΥΓ. Το αστειο ειναι οτι θα κανουν ενα ερωτημα στην περιφερεια σε καποιον που ασχολειται μονο με γνωστοποιησεις. Δημιουργηθηκε και νεα ειδικοτητα μηχανικου!!!

Edited by terry
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

....................

 

Σε κουβεντα με τους υπαλληλους απλα διαπιστωθηκε οτι εχουν εκδοθει 11!!!!!!! Γνωστοποιησεις και εχουν επιστραφει 50!!!!!!!!!!!!

 

.................

Χαχαχα... έχουν εκδωθεί ο αστρονομικός αριθμός των 11 από πότε??  από τον Ιούλιο 2012 που άρχισε να ισχύει ο ΝΟΚ?? 

Link to comment
Share on other sites

Και μένα στην Πολεοδομία Λαγκαδά μου ζητούσαν για γνωστοποίηση ότι ήθελαν... Εκεί που με έβγαλαν από τα ρούχα μου, είναι που μου ζήτησαν συμβόλαιο ιδιοκτησίας, γιατί στην Ο.Α. αναφερόταν άλλος ως ιδιοκτήτης (τι πρωτότυπο!!!). Λες και θα ερχόταν κάποιος γείτονας να δηλώσει ότι θα κάνει αυτός τις εργασίες. Πήγα και στον προιστάμενο (γιατί ο υπάλληλος δεν μπορούσε να βγάλει άκρη μαζί μου) και του είπα ότι η υπηρεσία του οφείλει να εφαρμόσει το πνεύμα του νόμου στην συγκεκριμένη περίπτωση της γνωστοποίησης, που είναι η απλοποίηση των διαδικασιών για τον πολίτη. Όταν ζητάνε από τον πολίτη να καταθέσει πάνω από δύο έγγραφα, τότε μιλάμε για κατάθεση κανονικού φακέλου και όχι κατάθεση ενός και μόνου εγγράφου.

 

Κοιτάξτε λίγο και στο χαρτί της γνωστοποίησης, την υπεύθυνη δήλωση Ιδιοκτήτη και για το τι δηλώνει....Κοιτάξτε και τις κυρώσεις για τον Ιδιοκτήτη...Μέχρι και για ποινή φυλάκισης 8-10 χρόνων μιλάει, εφόσον κάνει ψευδή δήλωση....

Αυτό έτριψα στα μούτρα του προισταμένου....Του είπα, αφού ο Ιδιοκτήτης δηλώνει ότι όλα τα παραπάνω στοιχεία της δήλωσης είναι αληθή, τι ζόρι τραβάει η υπηρεσία του για να τα ελέγξει??Αν κάτι στη πορεία αποδειχτεί αναληθές, το λόγο τότε έχει η δικαιοσύνη. Ούτε εγώ, ούτε αυτός...

 

Φυσικά και μου υπέγραψε τη γνωστοποίηση (χωρίς τα συμβόλαια που μου ζητούσε).

 

Σε όσους ζητάνε χαρτιά περί νομιμότητας και εγώ δεν ξέρω τι....τρίψτε τους τη δήλωση του Ιδιοκτήτη:: Δηλώνει ο Ιδιοκτήτης αυτά που δηλώνει?? ( να μην τα παραθέσω πάλι εδώ όλα). Ναι......Δηλώνει ότι θα υποστεί τις συνέπειες του νόμου?Ακόμα και φυλάκιση? Ναι.....Τι ζόρι τραβάς τότε Κύριε Υπάλληλε?

Αν γίνει κάποια καταγγελία στον Ιδιοκτήτη, τότε οφείλει αυτός να αποδείξει τότε τη νομιμότητα του κτιρίου του..

και όχι να τους ελέγξεις όλους για αυτό από πριν......

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Για μια ακομα φορα αποδεικνυεται η ευθυνοφοβια των υπαλληλων της καθε Υπ. Δομησης και το νομικο μπαχαλο στο οποιο δουλευουμε.

 

Για Γνωστοποιηση Εργασιων (επισκευες σε στεγη) ζητανε τη μανα τους και τον πατερα τους.

Ακομα και Αποδειξη Νομιμοτητας του κτηριου!!!!!

 

Σε κουβεντα με τους υπαλληλους απλα διαπιστωθηκε οτι εχουν εκδοθει 11!!!!!!! Γνωστοποιησεις και εχουν επιστραφει 50!!!!!!!!!!!!

 

Αλλα δεν φταινε αυτοι, φταινει οι "εξυπνοι" συναδελφοι που τους καλομαθαινουν.

Ο αλλος ειχε υποβαλλει ΦΩΤΟΕΡΜΗΝΕΙΑ για την αποδειξη νομιμοτητας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :shock:  :shock:  :shock:  :shock:  :shock:

 

Φταιει και το ΥΠΕΚΑ το οποιο δεν μπορει να εκδοσει ενα γ#μημμενο εντυπο της προκοπης!!!

 

 

ΥΓ. Συμφωνω με τον Αρμενοπουλο, αλλα μονο η πληροτητα  να ελεγχεται. Δεν νομιζω να προκυπτει απο καπου οτι απαιτειται αποδειξη νομιμοτητας. Διοτι αυτο μονο με βεβαιωση μηχανικου θα μπορουσε να γινει κατοπιν αυτοψιας, αφου προσκομισθουν ολα τα σχεδια κτλ κτλ.

Και παλι την ευθυνη ο μηχανικος θα την ειχε και οχι ο ιδιοκτητης.

 

ΥΓ. Το αστειο ειναι οτι θα κανουν ενα ερωτημα στην περιφερεια σε καποιον που ασχολειται μονο με γνωστοποιησεις. Δημιουργηθηκε και νεα ειδικοτητα μηχανικου!!!

καλησπερα κ απο μενα,

τι ζητανε στη νομαρχια στα χανια για πληροτητα;;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.