Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξώδικα μεταξύ ενοικιαστή και ιδιοκτήτη ακινήτου


af.civileng

Recommended Posts

Καλησπέρα σας...

 

Σήμερα μου ήρθε μία κάπως περίεργη υπόθεση...

 

Ο πελάτης που εμφανίστηκε στο γραφείο μου δέχτηκε εξώδικο από τον ιδιοκτήτη επειδή εγκατέλειψε την κατοικία την οποία νοίκιαζε με συμβόλαιο...

Ο ίδιος υποστηρίζει πως το σπίτι ήταν ακατάλληλο επειδή δεν υπήρχε καθόλου μόνωση...

Μου έδειξε φωτογραφίες από την οροφή όπου δεν υπάρχει ίχνος μόνωσης ή στεγανοποίησης...

Ούτε καν κάποιο ελαστομερές υλικό...

Μία υδρορροή σε μία πλάκα περίπου 150τμ...

Επίσης μου έδειξε και κάποιες φωτογραφίες από το εσωτερικό του σπιτιού με το νερό από το ταβάνι και την μούχλα που είχε εμφανιστεί...

Η οροφή είχε μείνει όπως είχε κατασκευαστεί... Μόνο η πλάκα του σκυροδέματος δηλαδή...

Επίσης ο ίδιος υποστηρίζει πως ο ιδιοκτήτης αρχικά παραδέχτηκε ότι το σπίτι είχε πρόβλημα και ότι θα του επέστρεφε την εγγύηση καθώς και την μεταφορική για να το αφήσει...

Αφού το κάνει, ο ιδιοκτήτης του στέλνει εξώδικο ότι αποχωρεί από το σπίτι ενώ είχε συμβόλαιο ζητώντας του τα ενοίκια μέχρι την λήξη του...

Στο εξώδικο υπάρχει τεχνική έκθεση μηχανικού που αναφέρει ότι το πρόβλημα δημιουργήθηκε από την υψηλή θερμοκρασία που ήταν τα AC...

Είναι δυνατόν κάτι τέτοιο;;;

Δεν έχω κανένα θέμα να σας παραθέσω όλη την τεχνική έκθεση του μηχανικού μήπως και βγάλετε κάποιο νόημα...

Ο πελάτης τώρα θέλει να το φτάσει στα άκρα και απάντησε με εξώδικο ζητώντας του χρήματα για τα έπιπλα τα οποία καταστράφηκαν και διάφορα άλλα...

Από εμένα ζητάει να ετοιμάσω μία τεχνική έκθεση για την πλήρη απουσία μόνωσης στην οροφή...

Εγώ δεν έχω επισκεφθεί ακόμα το ακίνητο και αναρωτιέμαι πως θα το κάνω από την στιγμή που ο ιδιοκτήτης δεν πρόκειται να μου το επιτρέψει...

Στις φωτογραφίες βέβαια φαίνεται ξεκάθαρα πως δεν υπάρχει κανένα ίχνος μόνωσης!

 

Περιμένω τα φώτα σας!

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

Πότε αδειοδοτήθηκε η κατασκευή του κτιρίου?

Πριν ή μετά το '79?

Αν είναι μετά,

τότε ο ιδιοκτήτηςεκμισθώνει παράνομο διαμέρισμα

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Έχει γίνει προσθήκη ορόφου πρόσφατα! Νόμιμα, παράνομα, δεν γνωρίζω και ούτε ξέρω πως μπορώ να το μάθω...

Αλλά για να παρέδωσε συμβόλαιο πολύ πιθανό να το έχει τακτοποιήσει...

 

Τι εννοείς??? Τι σημασία έχει πότε έχει γίνει η αδειοδότηση???

Συγγνώμη για τις ερωτήσεις αλλά είμαι πολύ φρέσκος ακόμα!!!

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς??? Τι σημασία έχει πότε έχει γίνει η αδειοδότηση???

Μου έδειξε φωτογραφίες από την οροφή όπου δεν υπάρχει ίχνος μόνωσης ή στεγανοποίησης...

Έχει και παραέχει

Π.Δ. της 1.6/4.7.1979 (ΦΕΚ 362/Δ'/1979)

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει μια αστικη διαφορά.....

 

σταλθηκε εξωδικη και δοθηκε απαντηση με εξωδικη απο τη αλλη πλευρα...

Προφανώς τις συνεταξαν δικηγοροι...

 

Στην παρουσα φαση,όποιος θελει μπορει να συνεχισει την υποθεση καταθετοντας αγωγη στα δικαστηρια...

Θα μιλησεις με τον δικηγορο του πελατη σου...τι "ακριβως" ζηταει...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

[/size]

 

Έχει και παραέχει

Π.Δ. της 1.6/4.7.1979 (ΦΕΚ 362/Δ'/1979)

 

Μπορείς να μου πεις ποια παράγραφος αφορά την συγκεκριμένη περίπτωση;;;

 

υπαρχει μια αστικη διαφορά.....

 

σταλθηκε εξωδικη και δοθηκε απαντηση με εξωδικη απο τη αλλη πλευρα...

Προφανώς τις συνεταξαν δικηγοροι...

 

Στην παρουσα φαση,όποιος θελει μπορει να συνεχισει την υποθεση καταθετοντας αγωγη στα δικαστηρια...

Θα μιλησεις με τον δικηγορο του πελατη σου...τι "ακριβως" ζηταει...

 

Εννοείται ότι θα μιλήσω με τον δικηγόρο του πελάτη αλλά τι μπορώ να κάνω εγώ αν δεν έχω πρόσβαση στο σπίτι;

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 2

παράγραφοι 1 και 3

Άπαξ και η άδεια εκδόθηκε μετά την υπογραφή του ΦΕΚ

είναι δεδομένο πως η κατασκευή είναι θερμομονωμένη.

Σε διαφορετική περίπτωση

που δεν εφαρμόστηκε η μελέτη θερμομόνωσης έχουμε παρανομία (πως ρευματοδοτήθηκε, ποιο χαιβάνι μηχανικός υπέγραψε υπ. δήλωση χωρίς να έχουν ολοκληρωθεί όλες οι υποχρεωτικές εργασίες?...)

και ο ιδιοκτήτης εκμίσθωσε στον πελάτη σου αυθαίρετη κατοικία με κρυφό ελάττωμα.

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 2

παράγραφοι 1 και 3

Άπαξ και η άδεια εκδόθηκε μετά την υπογραφή του ΦΕΚ

είναι δεδομένο πως η κατασκευή είναι θερμομονωμένη.

Σε διαφορετική περίπτωση

που δεν εφαρμόστηκε η μελέτη θερμομόνωσης έχουμε παρανομία (πως ρευματοδοτήθηκε, ποιο χαιβάνι μηχανικός υπέγραψε υπ. δήλωση χωρίς να έχουν ολοκληρωθεί όλες οι υποχρεωτικές εργασίες?...)

και ο ιδιοκτήτης εκμίσθωσε στον πελάτη σου αυθαίρετη κατοικία με κρυφό ελάττωμα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Στο ΦΕΚ που το γράφει αυτό; Το ψάχνω τόση ώρα και δεν το βρίσκω! Μπορείς να με βοηθήσεις;;;

 

Edit: Διάβασα το μισό μνμ σου! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!

Edited by af.civileng
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.