Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επιστροφή ΦΠΑ εκκααθαριστικού


Bard

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Δούλευα με μπλοκάκι και σταμάτησε η σύμβαση.

 

Αποτέλεσμα στην εκκαθαριστική ΦΠΑ του 2012 να έχω πιστωτικό ΦΠΑ 133 Ευρώ.

 

Βλέπω από κάτω υπάρχει ένα πεδίο, το 803, το οποίο αναφέρεται ως ποσό προς επιστροφή.

Ξέρετε τι παίζει;

Αν θα πρέπει μετά να κάνω κάποια επιπλέον αίτηση στην εφορία;

Αν θα πρέπει να περάσω από έλεγχο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς είτε να το μεταφέρεις στην επόμενη περιοδική σου ως πιστωτικό είτε να κάνεις αίτηση για επιστροφή ΦΠΑ, την οποία με την στάση πληρωμών του κράτους είναι αβέβαιο πότε θα πάρεις. Επίσης αν θυμάμαι καλά αν το μεταφέρεις στις επόμενες περιοδικές σου, ισχύει για 3 χρόνια από τότε που πρωτοεμφανίστηκε. Μετά δώρο στην δου...

Edited by shin0bi
Link to comment
Share on other sites

Στο προηγούμενο εκκαθαριστικό, όπου είχα επιστροφή, είχε στο αριστερό μέρος ένα τριπλότυπο με το ποσό και τις τράπεζες απ' όπου θα το έπαιρνα. Στην τράπεζα κρατήσανε το ένα κομμάτι και μου δώσανε το ποσό.

 

Δεν έχει το δικό σου κάτι τέτοιο;

 

Update: αναφερόμουν στην επιστροφή φόρου.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

Στο προηγούμενο εκκαθαριστικό, όπου είχα επιστροφή, είχε στο αριστερό μέρος ένα τριπλότυπο με το ποσό και τις τράπεζες απ' όπου θα το έπαιρνα. Στην τράπεζα κρατήσανε το ένα κομμάτι και μου δώσανε το ποσό.

 

Δεν έχει το δικό σου κάτι τέτοιο;

 

 

Μην τα λες τόσο απότομα σιγά σιγά

Link to comment
Share on other sites

Στο προηγούμενο εκκαθαριστικό, όπου είχα επιστροφή, είχε στο αριστερό μέρος ένα τριπλότυπο με το ποσό και τις τράπεζες απ' όπου θα το έπαιρνα. Στην τράπεζα κρατήσανε το ένα κομμάτι και μου δώσανε το ποσό.

 

Δεν έχει το δικό σου κάτι τέτοιο;

Μηπως αναφέρεσαι στην επιστροφή φόρου εσύ ;

Link to comment
Share on other sites

Στο προηγούμενο εκκαθαριστικό, όπου είχα επιστροφή, είχε στο αριστερό μέρος ένα τριπλότυπο με το ποσό και τις τράπεζες απ' όπου θα το έπαιρνα. Στην τράπεζα κρατήσανε το ένα κομμάτι και μου δώσανε το ποσό.

 

Δεν έχει το δικό σου κάτι τέτοιο;

 

Mπλέξανε οι φορολογίες. Αλλη η διαδικασία γαι το φόρο εισοδήματος, άλλη για τον ΦΠΑ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Δούλευα με μπλοκάκι και σταμάτησε η σύμβαση.

 

Αποτέλεσμα στην εκκαθαριστική ΦΠΑ του 2012 να έχω πιστωτικό ΦΠΑ 133 Ευρώ.

 

Βλέπω από κάτω υπάρχει ένα πεδίο, το 803, το οποίο αναφέρεται ως ποσό προς επιστροφή.

Ξέρετε τι παίζει;

Αν θα πρέπει μετά να κάνω κάποια επιπλέον αίτηση στην εφορία;

Αν θα πρέπει να περάσω από έλεγχο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Θα το μεταφέρει

Μπορείς είτε να το μεταφέρεις στην επόμενη περιοδική σου ως πιστωτικό είτε να κάνεις αίτηση για επιστροφή ΦΠΑ, την οποία με την στάση πληρωμών του κράτους είναι αβέβαιο πότε θα πάρεις. Επίσης αν θυμάμαι καλά αν το μεταφέρεις στις επόμενες περιοδικές σου, ισχύει για 3 χρόνια από τότε που πρωτοεμφανίστηκε. Μετά δώρο στην δου...

 

Μόνο σε περίπτωση που δεν μπορεί να συμψηφισθεί σε επόμενη φορολογική περίοδο επιστέφεται πιστωτικό υπόλοιπο ΦΠΑ. Από όσο καταλαβαίνω στην περίπτωση που συζητάμε δεν συντρέχει λόγος αδυναμίας συμψηφισμού. Επομένως το μεταφέρουμε στην επόμενη φορολογική περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.