Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κάλυψη αναγκών νέας προσθήκης από υπάρχοντα επίτοιχο λέβητα


Dylan9283

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα,

 

Είμαι νέος μηχανολόγος και χρειάζομαι τα φώτα σας!

Στον 3ο όροφο πολυκατοικίας έχουμε επίτοιχο λέβητα αερίου 30Kw και καλύπτει τις ανάγκες του ορόφου σε θέρμανση και ΖΝΧ.

Θέλουμε να καλύψουμε τις ανάγκες σε θέρμανση από τον επίτοιχο σε 2 ακόμα ορόφους.

Συγκεκριμένα στο ισόγειο και στο υπόγειο.

Στο ισόγειο οι θερμίδες είναι 1700.

Στο υπόγειο 5300.

Θερμικά ο λέβητας επαρκεί.

Το κύκλωμα είναι παντού μονοσωλήνιο και θα τοποθετηθούν ηλεκτροβάνες αυτονομίας σε κάθε ένα από τους ορόφους που προανέφερα.

 

α) Κατασκευαστικά πως το υλοποιώ? Με 2 ταυ σε προσαγωγή και επιστροφή και επιπλέον κυκλοφορητή μετά το ταυ της προσαγωγής για το νέο κύκλωμα?

 

β) Φ22 επαρκεί για κεντρική στήλη του νέου κυκλώματος?

 

γ) Τι άλλο πρέπει να προσέξω?

 

Σας ευχαριστώ

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο profil σας.

Ευχαριστώ, hkamp

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Και την κατανομή δαπανών πως θα την κάνετε αφού ο λέβητας είναι συγκεκριμένης ιδιοκτησίας, τοποθετημένος σε ΜΗ κοινόχρηστο χώρο και ο μετρητής αερίου είναι συγκεκριμένης ιδιοκτησίας; Νομικά θα υπάρχει πρόβλημα.

Τη στήλη για τις δύο νέες ιδιοκτησίες θα πρέπει να "στήσεις" το δίκτυο για να την υπολογίσεις. Εντάξει το Φ22 σε χαλκό θεωρητικά καλύπτει τα συνολικά 7000 kcal/h αλλά θα πρέπει να το δεις.

Στους επιτοίχιους, ο κυκλοφορητής είναι συνήθως στην επιστροφή. Δεν ξέρω αν θα χρειαστεί και δεύτερος κυκλοφορητής (στην προσαγωγή) για να καλύψει τις αυξημένες ανάγκες ή γιατί θα θέλατε χωριστό κυκλοφορητή για τα νέα κυκλώματα. Πιθανόν να σε καλύπτει ο υπάρχον από τον κατασκευαστή.

Τα κυκλώματα στον 3ο όροφο, έχουν υπολογιστεί για λειτουργία μόνο με αυτό το φορτίο. Τώρα με την προσθήκη νέων κυκλωμάτων θα αποδίδουν σωστά;

Αν μπορεί να τοποθετηθεί νέος κυκλοφορητής με inverter, νομίζω πως θα ήταν καλύτερα.

Και να μπει και αντιστάθμιση.

Το παραγόμενο ζ.ν.χ. θα επαρκεί για να καλύψει τις αυξημένες πλέον απαιτήσεις;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γεια χαρα.

 

θα ηθελα να παρω καποιες γνωμες για το παρακατω θεμα:

 

προκειται για εκδοση οικοδομικης αδειας για προσθηκη 3ου επιπεδου σε υπαρχον διωροφο.

δεν απαιτειται μελετη φυσικου αεριου (Φ.Α.).

ο 1ος οροφος καλυπτει αναγκες θερμανσης και ΖΝΧ απο επιτοιχο λεβητα συμπυκνωσης Φ.Α. ισχυος 30 kW.

οι ιδιοκτητες εξεφρασαν την επιθυμια η προσθηκη να τροφοδοτηθει απο τον ιδιο λεβητα.

εδω, λοιπον, ερχονται τα ερωτηματα μου.

 

 

1. επιτρεπεται στο πλαισιο εκδοση οικοδομικης αδειας να τροφοδοτηθει η νεα κατοικια απο τον υπαρχοντα επιτοιχο λεβητα;

2. ειναι γενικα κατι τετοιο τεχνικα εφικτο με τα επιτοιχα συστηματα;

3. για τη μελετη θερμανσης θα μπορουσα να εμφανισω επιτοιχο λεβητα στη θεση ακριβως που ειναι ο υπαρχων,

αλλα να θεωρησ ω οτι ειναι νεος; μηπως, ομως, τοτε θα πρεπει να καταθεσω και μελετη Φ.Α. ;

4. αν, εναλλακτικα, αναφερθω στον υπαρχοντα λεβητα, δε θα πρεπει να καταθεσω στην πολεοδομια μελετη θερμανσης και για τις δυο κατοικιες για τον ελεγχο της επαρκειας της ισχυος του και της ικανοτητας του κυκλοφορητη να καλυψει τις συνολικες αναγκες;

5. αν η καλυψη αναγκων και των δυο κατοικιων απο τον ιδιο επιτοιχο ειναι εφικτη, υπαρχει καποιο σημειο που χρηζει ιδιαιτερης προσοχης;

 

 

η προσθηκη ειναι 58 m² με ογκο 232 m3 (υπαρξη επικλινους στεγης) και απωλειες γυρω στα 7kW ,

υπολογισμενες με το ΕΝ12831 και προσαυξηση 10%.

το κατω επιπεδο ειναι 95 m² με 3m υψος και εκτιμω αρχικα τις απωλειες του με 70W/m3,

λογω του οτι ειναι αμονωτο του 1955,

που ισως ειναι μαλλον τσιμπημενες, γιατι, επιπλεον, απο κατω υπαρχει αλλος κατοικημενος χωρος,

πλαγιως υπαρχουν ομορα κτιρια και απο πανω θα ερθει και η προσθηκη.

με αυτα τα δεδομενα και ανακγη ΖΝΧ, οπως υπολογιζεται απο τον ΚΕΝΑΚ για συνολικα 3 υπνοδωματια

(με τον τυπο Pn=Qd/5), ο υπαρχων λεβης φαινεται να καλυπτει οριακα, μιας και απ' τα τεχνικα του χαρακτηριστικα η μεγιστη ωφελιμη ισχυς για 80/60°C ειναι 27 kW.

 

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι αρνητικός με αυτή την επιλογή για τον απλούστατο λόγο ότι σε περίπτωση βλάβης η ατυχήματος η απλου ελέγχου, θα πρέπει ο τρίτος να μπει σε ξένη ιδιοκτησία. Και μάλλον για αυτό το λόγο δεν θα το δεχτεί και η Πολεοδομία

 

Link to comment
Share on other sites

Επιπροσθέτως σ΄αυτό που λέει ο Kcher και συμφωνώ απόλυτα, είμαι σίγουρος οτι η πολεοδομία δεν θα δεχτεί να υπάρχει κοινός λέβητας (θέρμανσης + ΖΝΧ για το 1ο και 3ο επίπεδο) σε ιδιωτικό χώρο, γιατί μπορεί (υποψιάζομαι) σήμερα τα 2 επίπεδα να είναι μεταξύ συγγενών, αύριο όμως μπορεί να νοικιαστεί (ο 3ος οροόφος) και να είναι όμηρος του 1ου σε θέρμανσης + ΖΝΧ

 

Συνεπώς θα πρέπει :

 

1) Ο επίτοιχος λέβητας του 1ου να μεταφερθεί σε κοινόχρηστο χώρο (με αλλαγή μελέτης στην ΕΠΑ) ή

 

2) Ο 3ος όροφος (προσθήκη) να έχει αυτονομία σε θέρμανση + ΖΝΧ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.