Μετάβαση στο περιεχόμενο

4014 + Δόμηση κάτω από γραμμές υψηλής τάσης της ΔΕΗ-Δουλεία-


Recommended Posts

Μου έχει τύχει τέτοια περίπτωση πριν από ενάμιση χρόνο.

 

Τακτοποίησα κανονικά, εφόσον ο 4014 δεν έκανε λόγο για τέτοιες περιπτώσεις.

 

Η ΔΕΗ δεν έδωσε ρεύμα.

 

Στη ΔΟΚΚ μου είπαν ότι καλώς το τακτοποίησα (από πολεοδομική άποψη) ώστε να μπορεί να μεταβιβαστεί κιόλας, αλλά το θέμα της σύνδεσης εναπόκειται στη ΔΕΗ. Βρήκα τον προϊστάμενο του αρμόδιου τμήματος της ΔΕΗ και μου είπε να κάνω αίτηση για εξέταση αλλαγής του τύπου δουλείας, αλλά το πιθανότερο είναι να μην υπάρχει θετική εξέλιξη, μια και κάτι τέτοιο σημαίνει τροποποίηση υπουργικής απόφασης, το οποίο δεν είναι εύκολο να γίνει.

 

Ο ιδιοκτήτης δεν το προχώρησε το θέμα και έχει μείνει έτσι.

 

Απ' ότι είδα στο νέο νόμο υπάρχει πρόβλεψη για τέτοιες περιπτώσεις, οπότε... αναμονή.

Link to comment
Share on other sites

.....

Από τη στιγμή που ο 4014 δεν αναφέρει κάτι για απαγόρευση τακτοποίησης σε αυτή την περίπτωση, θεωρώ ότι δύναται να γίνει τακτοποίηση, σωστά;

 

Πώς εξασφαλίζουμε όμως τον πελάτη (και κατα συνέπεια εμάς) ....

 

Δεν νομίζω ότι είναι σωστά.

Ο 4014 δεν αναφέρει μεν ΔΕΗ αναφέρει όμως δουλεία, οπότε η ΔΕΗ θα έχει τεκμηριωμένα τις αντιρρήσεις της με όλες τις συνέπειες για τον πελάτη σου.

(Τονίζω όμως το νομίζω και όχι την βεβαιότητα αφού δεν υπάρχει κάτι πιο σαφές απ όσο ξέρω)

Πέρα όμως απ αυτά βρε συνάδελφοι…

 

Μια ερώτηση δική μου προς τον κάθε ιδιοκτήτη φυσικά….

Κάνει καλά για την υγεία του και την υγεία των παιδιών ή των παιδιών που θα ενοικίαση το οποίο ακίνητο να είναι τόσο μα τόσο κοντά στις γραμμές υψηλής τάσης…

Κάτι για καρκίνους στο κεφάλι κλπ τα έχουν συζητήσει με κάποιον γιατρό από τον Άγιο Σάββα…

Ας κάνουν μια βόλτα από εκεί πρώτα πρώτα να ρωτήσουν…

Και μη πουν τι να κάνω δεν φταίω που είναι εκεί τα καλώδια της ΔΕΗ. Φταίει… τα καλώδια στο 99% των περιπτώσεων είμαι σίγουρος ότι υπήρχαν πριν αγοράσει το οικόπεδο και πριν κτίσει….

 

Και ο πελάτης μας δεν εξασφαλίζεται νομιμοποιώντας το κτίσμα του εκεί αλλά μόνο αν φύγει από εκεί….

Όλα τα άλλα είναι ημίμετρα.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Και εδώ έρχεται το εξής παράδοξο:με το Ν.4014 γίνεται σύνδεση σε δίκτυο κ.ω. (ΔΕΗ), αφού έγινε δεκτή η τακτοποίηση (από ποιόν; από το "σύστημα";) η ίδια η ΔΕΗ απο μόνη της ακυρώνει το κομμάτι της παροχής ρεύματος στο αυθαίρετο;

Είναι ένας φαύλος κύκλος..

 

Όσον αφορά την υγεία, νομίζω πως όλοι συμφωνούμε..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.