Μετάβαση στο περιεχόμενο

Solar Log και Power One inverter


angelinho

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

μόλις τελείωσε η εταιρεία που εργάζομαι ένα επαγγελματικό σε μία βομηχανία 100kw, το οποίο αποτελείται από τρεις power one 27,6 και έναν ακόμη 12,5.

 

Ο πελάτης ήθελε τηλεμετρία και ο μόνος τρόπος ήταν με το σύστημα επιτήρητης Solar Log, όπως και αγοράστηκε (συγκεκριμένα το Solar Log 1000). Το πρόβλημα το οποίο έχει ανατεθεί σε εμένα είναι η σύνδεσή του. Έχω ψάξει αρκετά και δεν έχω βρει τα ακριβή βήματα παραμετροποίησης του Solar Log ώστε να δουλέψει. Τα σημειώσω ότι στην Βιομηχανία δεν υπάρχει internet και η αποστολή δεδομένων θα γίνεται με κάρτα sim.

 

Όποιος γνωρίζει για το θέμα και μπορεί να βοηθήσει ας απαντήσει. Θα του είμαι ευγνώμων. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

γιατι πηρες αλλης εταιρειας τηλεμετρια και δεν χρησιμοποιησες της power one?

Ετσι δεν θα ειχες τετοια θεματα.

 

Γι α το solar log δεν το εχω χρησιμποοιησει και δεν μπορω νασε βοηθησω...

Link to comment
Share on other sites

Συνδέεις τα ινβέρτερ μεταξύ τους, μέσω της θυρας RS485, με καλώδιο RS485 ή Lycie ή UTP. Συνδέεις ολα τα ινβέρτερ "αλυσιδωτά", δηλαδή στην ιδια κλεμα που μπαινει το καλώδιο - από την ίδια βγαίνει για το επομενο ινβερτερ, κ.ο.κ.

 

Το πρώτο ινβερτερ, θα ενωθει αντιστοιχα με το solarlog. Tώρα, το Solarlog μετά το ενώνει με UTP με το 3G Router σου, σετάρεις ip και είσαι ετοιμος, δεν αλλάζει κάτι σε σχέση με το PVI-EVO.

Link to comment
Share on other sites

τι σχεση εχει η παραμετροποιηση με την συνδεση αγωγων? :confused:

 

Εχει άμεση σχέση γιατί χωρίς σύνδεση αγωγών δεν μπορεί να υπάρξει παραμετροποίηση.

 

Τώρα αν η απορία σου είναι του στυλ "τι γράφει ο βλ@κας ο sakatis, αυτός ρωτάει για παραμετροποίηση και ο αλλος απανταει για συνδεση αγωγών", δες οτι το παιδι γραφει ξεκαθαρα οτι έχει πρόβλημα και ζητάει την βοήθεια μας, οπότε ξεκινώντας απο το πως θα συνδεθούν οι ινβερτερ μεταξύ τους, πιθανώς να βοηθήθηκε, επίσης, ας γράψει αναλυτικότερα τι προβλημα αντιμετωπίζει ώστε να παρει πιο ξεκαθαρες απαντησεις.

 

Το να του γραφεις ομως εσυ γιατι αγορασε solarlog και οχι PVI EVO ή να "απορείς" με την απαντηση που του εδωσα εγώ, τοτε δεν νομίζω να τον βοηθάς.

Link to comment
Share on other sites

καλα συναδερφε μην αρπαζεσαι.

 

Υποτιθεται οτι εχουμε ενα επιπεδο (μορφωσης) και οταν θελουμε κατι, ξερουμε πως να το ζητησουμε.

Σε αυτο λοιπον που ρωτηθηκε ειπα οτι δυστυχως δεν μπορω να βοηθησω γιατι δεν γνωριζω.

 

Το να κανω και μια ερωτηση παραπανω δεν τρεχει τιποτα.

 

 

Κατα τα αλλα ο ερωτων δεν εχει δωσει σημεια "ζωης" απο τοτε. Χωρις λοιπα σχολια.......

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.