Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πληρωμή "Εξοικονομώ κατ΄οίκο"


Recommended Posts

μια ερώτηση παιδιά.

έχω κάνει τη μόνωση με 2 άτομα και έχει τελειώσει εδώ και λίγες μέρες.

Εκανα εσωτερική μόνωση βέβαια και έβαλα εσωτερικές πόρτες.

μπορώ με κάποιο τρόπο να ενταχθώ τώρα στο πρόγραμμα αν θα το δεχτούν

και με ποιο τρόπο ώστε να μου επιστραφεί κάποιο ποσό?

pm δεκτά ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

παιδιά είχα βγάλει παλιά πεα, μετά άλλαξε ιδιοκτήτης και ο νέος μπήκε στο εξοικονομώ. Δεν έκανα προσάρτημα αλλά ανάκληση του 1ου γιατί είχαν γίνει και κάποιες αλλαγές στο σπίτι. Ομως παρόλο που ξαναμελέτησα δεν πληρώθηκα το πεα γιατί το τεε δεν είχε αμοιβή για ανάκληση και όπως μου είχαν πεί σε ανάκληση δεν θα μπορούσα να βάλω αμοιβή.

Τώρα στο 2ο πεα μπορώ να πληρωθώ και το 1ο?

Μπορώ να βάλω δηλαδή για μονοκατοικία και αιτιολογία 2ο ΠΕΑ στο buildingcert αμοιβή 400 +ΦΠΑ αντί 200+ΦΠΑ και να τα πληρωθώ μαζεμένα?

Τι προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα όχι. Η αμοιβή που βάζεις και πληρώνεσαι για κάθε ΠΕΑ στο "Εξοικονομώ" είναι η τέως "νόμιμη", δηλαδή αυτή που βγάζει το ΤΕΕ.

 

Το πρώτο ΠΕΑ μετά την ανάκληση μπορείς να το πληρωθείς κανονικά κόβοντας απόδειξη για αυτό. (κακώς σου είπαν ότι σου είπαν ή κακώς κατάλαβες)

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

άρα λές 1. τώρα στο 2ο ΠΕΑ να βάλω κανονικά στο buildingcert την αμοιβή την πρώην νόμιμη και να κόψω απυ

2. να κόψω άλλη μία απυ για αυτό που έγινε ανάκληση, και ουσιαστικά πέρασα τίς αλλαγές αλλά και τα στοιχεία του νέου ιδιοκτήτη.

3. δεν πειράζει που η 2η απυ θα κοπεί τώρα ή που δεν περνά από το buildingcert?

4. τί αιτιολογία να βάλω σε αυτή την απυ?

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες έκανες ανάκληση καταλαβαίνω ότι το 1ο ΠΕΑ ξαναέγινε (τουλάχιστον τυπικά αφού το ξαναϋπέβαλες). Σωστά ?

Άρα όπως τα είπαμε και στο "Eξοικονομώ" μπαίνουν και οι δύο ΑΠΥ. Αιτιολογίες 1ο ΠΕΑ, 2ο ΠΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

έγινε πάλι το πεα που ήταν για μεταβίβαση, ανάκληση, πάλι για αιτιολογία μεταβίβαση γιατ'ι στην ανάκληση δεν αλλάζει η αιτιολογία,  και χρησιμοποιήθηκε από τον νέο ιδιοκτήτη (το νέο πεα μετά την ανάκληση βγήκε στο ονομά του) ώς 1ο πεα για εξοικονομώ.

Αρα στην απυ τι αιτιολογία να γράψω για το 1ο Πεα? και αυτ΄'η η αμοιβή θα είναι εκτός συστήματος buildingcert και εκτός ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

Με το ΤΕΕ δεν νομίζω ότι ασχολείται κανείς. (Θα έχεις δύο ΠΕΑ με ίδιο αριθμό πρωτοκόλου, αλλά το ένα ανακλήθηκε)

Στο buildingcert έχεις δηλώσει χαμηλότερη αμοιβή?

Αν είναι έτσι τότε πιστεύω ότι θα πρέπει η ΑΠΥ να συμφωνεί (άρα τόσο θα πληρωθείς).

Η αιτιολογία γιατί σε προβληματίζει? (ΠΕΑ διαμερίσματος.....μπλα μπλα)

Link to comment
Share on other sites

το ΠΕΑ όταν ανακλήθηκε πήρε καινούργιο αριθμό πρωτοκ. αλλά αμοιβή μπήκε ο ίδιος α/α τεε διότι στήν ανάκληση δεν προβλέπεται από το σύστημα αμοιβών αιτιολογία <<ανάκληση πεα>>. Ετσι τότε δεν πήρα τίποτα για το πεα που ανακλήθηκε.

1.Τώρα δεν ξέρω αν μπορώ να πάρω κόβωντας μία απυ εκτός του συστήματος τεε και buildingcert και να μην είμαι εκτεθειμένος..

π.χ αιτιολογία <<προτάσεις και συμπλήρωση εντύπου παρεμβάσεων για ένταξη στο εξοικονομώ μετά πρώτη ενεργειακή επιθεώρηση>>. Γιατί είναι κρίμα να έχω ξανακάνει τόση δουλειά και να τήν χάσω.

2. είναι το ίδιο σάν να είχατε κάποτε βγάλει πεα για μεταβίβαση οπότε το πληρωθήκατε τότε και ο νέος ιδιοκτήτης μετα απο καιρό  να θέλει να μπεί στο εξοικονομώ με εκείνο το ΠΕΑ. Το πληρωνόσαστε ? και με ποιά διαδικασία? Εγώ μάλιστα ξαναέκανα επιθεώρηση λόγω ανάκλησης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω ενταχθει στο περόγραμμα εξοικονομηση κι έχουν γίνει και οι εργασίες.
Προκαταβολές δεν μπήκαν ακόμα αλλά προέκυψε το εξης πρόβλημα.Η μία παρέμβαση ήταν η τοποθέτηση αντλίας θερμότητας.Στα χαριά γράφτηκε ενα συγκεκριμένο μοντέλο απόδοσης 14 kw και με αυτό πάρθηκε η έγκριση ,γενικώς υπήρχε από τη αρχη διχογνωμία για την ισχύ .Τελικά όμως μπήκε μεγαλύτερο μοντέλο και τώρα ο μηχανικός μου ζητάει να πληρώσω από τη τζέπη μου τη διαφορά των 1500 ευρώ :evil:  που κοστίζει το μεγαλύτερο μοντέλο .Το 2ο ΠΕΑ δεν έχει κατατεθεί ακόμη. Τελοςπάντων το κακό έγινε, γιατί ξέρω θα μου πείτε για μελέτη. Στο διαταύτα μπορεί να μπει το έπιπλέον ποσό αυτό στο προγραμμά για να μην πληρώσω έγω τους μακάκες και τις μακακίες τους και την αντιεπαγγελματική συμπεριφορά τους και αν ναι πως? Ή δεν θα τη γλιτώσω τελικά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.