Μετάβαση στο περιεχόμενο

υπολογισμός Θερμικών απωλειών


karrakos

Recommended Posts

γειας ειμαι νεος μηχανικος και θελω να κανω μια εκτιμηση θερμικου φορτιου σε μονοκατοικια.

εχω το βιβλιο του ηλεκτρικες Εγκαταστάσεις του Δημοπουλου που μας εχουν προμηθευσει απο τα ΤΕΙ

και εχει μεσα τον αναλυτικο υπολογισμο απωλειων. παρόλα δεν μπορω να βρω τι συντελεστη να παρω για οροφη που απο πανω εχει ακατοικητο σπιτι.

επισης δεν μπορω να καταλαβω πως υπολογίζονται και αν υπολογίζονται οι θερμιδες σε τοιχους που συνρευουν με αλλους θερμαινομενους τοιχουν στο ιδιο σπιτι

δλδ. αν ενα δωματιο εχει 2 εξωτερικους τοιχους και 2 τοιχους απο τους οποιους ο ενας συνορευει με το χολ και ο αλλος με αλλο δωματιο τους παιρνουμε σαν συντελεστη? η το χολ το οποιο δεν εχει κανεναν εξωτερικο τοιχο παιρνουμε συντελεστη μονο απο οροφη δαπεδο?

 

κατι ακομα.. αν ενας χωρος 40 τετραγωνικα θελει 4000 kcal πειραζει να βαλω ενα σωμα μεγαλο η ειναι καλυτερο να βαλω 2 των 2000?

Link to comment
Share on other sites

Μονοκατοικία με άλλην ιδιοκτησία πάνω της ΔΕΝ υπάρχει. Είτε έχεις διώροφη μονοκατοικία (μεζονέτα), είτε έχεις πολυκατοικία (=άνω του ενός διαμερίσματα).

Ξεκαθάρισε (περιέγραψέ μας σαφέστερα) τι ακριβώς συμβαίνει, και τα λέμε.

 

υ.γ. Βελτίωσε τη σύνταξη του κειμένου σου, διότι σε κάποια σημεία δεν βγαίνει νόημα

Link to comment
Share on other sites

τοιχους μεταξύ θερμαινομενων χωρων δεν τους λαμβανεις υποψην. Για οροφή σε μη ακατοίκητο χωρο, θεωρησε τηνν ως αμονωτη πλακα 15εκ με θερμοκρασιακη διαφορα 10οC.

Για την τοποθετηση σωματων θελει καποια εμπειρια. Στην περιπτωση σου σαφως ειναι καλυτερα 2 σωματα παρα 1 σωμα, για να εχεις καλυτερη διαχυση της θερμοτητας.

Link to comment
Share on other sites

τετρις η αληθεια ειναι οτι το εγραψα λιγο βιαστικα και τωρα που το ξαναδιαβαζω ουτε εγω βγαζω ευκολα νοημα..

 

parth οταν λες θερμοκρασιακη διαφορα 10οC εννοεις απο την εξωτερικη θερμοκρασια της περιοχης η απο την επιθυμητη θερμαινομενη

Link to comment
Share on other sites

Τις θερμικές απώλειες τις υπολογίζουμε βάσει των ελάχιστων εξωτερικών θερμοκρασιών (0οC νομίζω για Αθήνα) ,και εσωτερικη θερμοκρασία 20οC. Σε ΜΘΧ θεωρούμε ότι έχουν θερμοκρασία 10οC, αρα 10οC και η θερμοκρασιακή διαφορά.

Link to comment
Share on other sites

αρα εγω που βρισκομαι στην περιοχη της θεσσαλονικης και εχω θερμοκρασια -6 θα εχω στον πανω οροφο θερμοκρασια 4 βαθμων?

και επομενος θερμοκρασιακη διαφορα 16 βαθμων απο τους 20 επιθυμητους?

Edited by karrakos
Link to comment
Share on other sites

Για εξωτερική -6oC και επιθυμητή εσωτερική +20oC, θα έχεις θερμοκρασιακή διαφορά: ΔΤ = 20oC - (-6oC) = 26oC.

Για θερμοκρασία Μ.Θ.Χ. +10oC και επιθυμητή εσωτερική +20oC, θα έχεις θερμοκρασιακή διαφορά: ΔΤ = 20oC - (10oC) = 10oC.

Δες κι αυτό το πινακάκι, βοηθητικά.

post-22627-0-08732800-1362689593_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Να ρωτησω κι εγω κατι με την σειρα μου? 
Καλησπερα κατ'αρχας ,ειμαι καινουργιος στο φορουμ και θα ηθελα να με βοηθησετε σε κατι , αν μπορειτε βεβαια.
Οταν λετε οτι τους τοιχους που συνορευουν με θερμαινομενους χωρους δεν τους λαμβανουμε υπ' οψιν , δηλαδη ενα δωματιο που περικλειεται απο αλλα δωματια οπωσ αυτο το WC της εικονας δεν το υπολογιζω καν..?? Το λογικο ειναι να μην το λαβω υπ'οψιν καθολου ωστοσο μου εχει ζητηθει κατι τετοιο... για αυτο τον λογο ρωταω..

Ευχαριστω..εκ των προτερων!!

post-86404-0-76291500-1371658154_thumb.jpg

Edited by Kouva Nos
Link to comment
Share on other sites

Αν έχω καταλάβει σωστά το ερώτημα, σου απαντάω στο συγκεκριμένα παράδειγμα της εικόνας που έχεις αναρτήσει...

 

Αν υπολογίζεις π.χ. τις θερμικές απώλειες του υπνοδωματίου (που συνορεύει με το WC), τότε δεν υπολογίζεις τις απώλεις του δωματίου απο το WC, γιατί στη προκειμένη περίπτωση έχεις θερμικό κέρδος (Θυπνο < ΘWC) που σημαίνει οτι έχεις θερμική ροή απο το WC προς το δωμάτιο, συνεπώς τις αγνοείς

 

Όμως δεν ισχύει το αντίθετο, δηλαδή υπολογίζεις τις απώλειες του WC που έχει ο τοίχος προς το υπνοδωμάτιο (ΘWC > Θυπνο), γιατί σ΄αυτή τη περίπτωση το WC χάνει ζέστη (έχεις θερμική ροή) προς το υπνοδωμάτιο.

 

Το ίδιο σκεπτικό ισχύει και με τους εξωτερικούς τοίχους

 

Δεν ξέρω αν μπορεσα να σε βοηθήσω ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.