Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΔΕ-Αρχιτεκτονική (Laurea Magistrale)


Recommended Posts

.... (εαν οντως με εγγραφουν στα μητρωα τους) ...

Απ όσο ξέρω ναι σε γράφουν στα μητρώα τους ως αρχιτέκτονα αν έχεις Lauera από Ιταλική αρχιτεκτονική σχολή.

Μη νομίζεις όμως ότι είναι κάτι το αυτόματο. Θέλει εξετάσεις και δεν είναι τυπικές.

 

Ειδικά αν εσύ θα έχεις ως γνωστική βάση τα έτη σπουδών στο ΤΕΙ εδώ και μόνο τα 2 τελευταία χρόνια στην ιταλική αρχιτεκτονική.

Θα έλεγα ότι θα δύσκολο να τελειώσεις εκεί σε 2 χρόνια και με την διπλωματική, έως απίθανο θα έλεγα.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που θα βγω λίγο of topic αλλά θέλω να κάνω μία παρατήρηση που μας έκανε εντύπωση στο τμήμα μας όταν μας έγινε μία συζήτηση περί επαγγελματικών δικαιωμάτων από καθηγητές.

Δε θα μακρηγορήσω, εν ολίγης μας είπαν ότι τελειώνοντας και παίρνοντας το πτυχίο μπορούμε να πάμε Αγγλία σε πανεπιστήμιο να κάνουμε 1 χρόνο + κάποιο master  στην ειδικότητα μας και να έχουμε τα αντίστοιχα δικαιώματα που έχουν συνάδελφοι από πολυτεχνικές σχολές εδώ.

Πετάχτηκε μία συμφοιτήτρια και ρώτησε το εξής: Γιατί πρέπει να πάμε έξω να πληρώσουμε ένα τόσο μεγάλο ποσό σε συνάλλαγμα σε ξένους και να μη δίναμε αυτά τα χρήματα σε κάποιο δικό μας πανεπιστήμιο;

Οι καθηγητές κάπως χαμογέλασαν και μας είπαν ότι εδώ είναι δημόσια τα πανεπιστήμια και δε γίνετε αυτό αλλά και για άβατο που υπάρχει στις πολυτεχνικές σχολές.

Μπορεί να σκέφτομαι και λάθος αλλά δεν είναι λίγο κουλό να πληρώνεις ξένο ενώ θα μπορούσες αυτό το ποσό να το δώσεις εδώ στην ίδια σου τη χώρα?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που θα βγω λίγο of topic...

Ναι είναι αρκετά οφφ τόπικ.

Υπάρχουν αρκετά άλλα σχετικά νήματα που μπορείς να το συζητήσεις εκεί.

Εδώ υπάρχει σαφέστατο ερώτημα, ΤΕΙ προς Αρχιτεκτονική σε ιταλικά πανεπιστήμια.

Τα πάντα σχετίζονται μεταξύ τους, δεν συζητάμε όμως τα πάντα παντού.

 

οπότε όχι οφφ τόπικ πλς..... 

Link to comment
Share on other sites

Oποτε ειτε παω σε πολυτεχνειο για αρχιτεκτων μηχανικος ειτε για πολιτικος μηχανικος πρεπει να δωσω εξετασεις για να εγγραφω στο τ.ε. της Ιταλιας.Καλο μου ακουγεται. Οποτε μου μενει να δω τι πρεπει να κανω για να εγγραφω , τι προυποθεσεις κτλ, οποτε επιβαλεται επικοινωνια να υποθεσω με τα εκει πανεπιστημια και ισως να παω και απο κοντα για τακτοποιηση των διαφορων ζητηματων.Μια ερωτηση τελευταια ειναι η πρεσβια αρμοδια για να  εχω ενημερωση/βοηθεια?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.