Μετάβαση στο περιεχόμενο

Να γιατί αδικούνται οι απόφοιτοι της αλλοδαπής! ECTS


Trips

Recommended Posts

Για να μιλάς για BEng μάλλον αναφέρεσαι σε β' κατηγορίας βρετανικά πανεπιστήμια. Τα καλά δίνουν MEng σε 4 χρόνια.

 

Να διορθωσω λιγο, τα περισσοτερα δινουν BEng σε 3 χρονια και MEng σε 4 (ή και 5). Ολοι ξεκινανε απο το ΒΕng που ειναι κοινα τα μαθηματα και για τα δυο πτυχια και στο 2ο ετος χωριζονται αναλογα την βαθμολογια !

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί trips , sterzam

 

Ξέρετε πόσοι φοιτητές Αγγλίας με έχουν "πλησιάσει" για ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΙΕΣ (προσέχω την διατύπωση να είναι politically correct)

Με αυτές τις μονάδες που θα μπορούσα να έχω πάρει (και τα μαθήματα που τους έχω κάνει για να καταλάβουν τι παρέδιδαν στους καθηγητές τους) θα έπρεπε να έχω καμμιά χιλιαρά ECTS.

Για τσεκάρε τε και αυτό

http://www.buyanessay.com/

Για να μην μας περνάνε κάποιοι για μ@#$!ς

Link to comment
Share on other sites

Να απαντησω επι της ουσιας

 

1) iovo

 

** ***** *** ** **** *** ************ **** ****** ***********

Οδηγος Σπουδων l Ecole Polytechnique

 

Σελ 13

Degrees awarded at the end of the third year, students are awarded the diploma "Ingenieur de l Ecole Polytechnique" a Master degree which corresponds to a multidisciplinary scientific education.

 

Students having completed the full curriculum are awarded the degree "Diplome de l Ecole Polytechnique", i.e. a second Master degree in a specialized domain.

(Εδώ μιλαει για το 4ο και τελευταιο ετος)

 

Και σελ 5

Οι της αλλοδαπης μπαινουν στο 3ο ετος κατευθείαν με ένα Bachelor 3 χρονια (μα γιατι αραγε(?)

-theMaster's programs: graduate studies in the fields of Science and Technology, Engineering, Economics and Business Management, as well as Sustainable Development. The courses are open to the best European and International students, who have at the minimum a bachelor's degree or equivalent.

 

Ενώ τα γαλλακια μπαίνουν στο 1ο έτος δεδομένου ότι έχουν 2-3 χρόνια κάποιων προπτυχιακών σπουδών

the "Ingenieur Polytechnicien" curriculum: starting after two to three years of undergraduate studies in Science or in Engineering, this advanced Undergraduate and Graduate program lasts four years and leads to an advanced Master's degree in Science and Technology.

 

Δηλ. συνοψίζοντας για τα γαλλακια

2 προπτυχιακών + 3 = 5ετη = Ingenieur de l Ecole Polytechnique (Master)

Η αλλιως 2 + 4 = 6 ετη = Diplome de l Ecole Polytechnique (Second-Advanced Master)

 

Στα 5 χρόνια έχουν 1 Μαστερ ενώ στα 6 χρόνια 2 Μαστερ! Καλό! Διάλεξε και πάρε πόσο επιστήμονας θες να γίνεις! Αν δεν αρκεισε έχουμε και Phd!

 

Οσον αφορα τα ECTS

Για ποια αδικια μιλας?

Ταριφα είναι 60 / ετος εντος και εκτος Ελλαδας

 

ΑΕΙ ημεδαπης = 5 x 60 = 300 (όχι δεν είναι σιωπηλά και αντικειμενικά σε καμία περίπτωση λιγότερα από αυτά που θα έπρεπε)

 

ΤΕΙ ημεδαπης = 4 x 60 = 240 (με επιφύλαξη το αναφέρω - ενώ θα έπρεπε να ήταν 210 - πιάνουν και την πρακτική 6 μήνες που και εγώ έκανα 1 χρόνο αλλά δεν μετράει πουθενα!)

 

Bachelor Αγγλίας = 3 x 60 = 180

 

MSc Αγγλίας = 1 x 90 = 90 (+30 επειδή τρέχουν 3 semesters)

 

MSc Ecole Polytechnique (Second-Advanced Master) = 2 x 60 = 120 (σελ 153 οδηγός σπουδών αναφέρεται σε 2 έτη - 4 semesters)

 

 

2) m@rios

Γιατί εγώ ρε φιλαράκι ΜΕΚ με την έννοια των ελληνικών ΑΕΙ δεν έκανα στο πανεπιστήμιο γι'αυτό. Βλέπεις το δικό μου το πανεπιστήμιο ήταν ένα από αυτά που συνεργάζεται με British Aerospace και κάναμε για μηχανές αεροπλάνων. Δεν μπορώ να δώσω ΜΕΚ. Εδώ σηκώνει μεγάλη κουβέντα αλλά αστο σε άλλο topic, δεν περιμένω να καταλάβεις και πολλά πάντως. Συγκρίνουμε επίπεδο και ταυτόσημο περιεχόμενο κλπ.. Που να αρχίσω να μιλάω και για την ύλη, θα κλάψουν μανούλες

 

3) Evan

Είσαι εκτός τόπου χρόνου και πραγματικότητας και στο λέω από πρώτο χέρι.-

 

 

Και ένα επίσης πάρα πολύ ενδιαφέρον link

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/teetkm/MONIMES_EPITROPES/EPAGGELMATIKWN_THEMATWN/OMADES_ERGASIAS/oe_mhxanikos_EU.pdf

 

Σε όλα τα ανεπτυγμένα κράτη Αγγλία – Γερμάνια – Γαλλία – Σουηδία το επάγγελμα του μηχανικού δεν είναι κλίκα! Πολύ περισσότερο δε τα δημόσια έργα που όποιος θέλει τα παίρνει ανεξάρτητα από το είναι μηχανικός η όχι. Γιατί να νοικιάζω πτυχίο και να πληρώνω νταβατζηδες άλλωστε? Ξεκολλήστε από τα σκουριασμένα σας μυαλά. Υπογραφεί κανείς ότι ξέρει και όχι ότι μπορεί!

Και μην αναφερθεί κανείς σε Ιταλία-Ισπανία που είναι una faccia una razza με τα δικά μας χάλια. Οι απόψεις σας καλλιεργημένες γενιά-γενιά από την δεκαετία του ’30 δεν προάγουν παρά μόνο φρενάρουν τo επάγγελμα και την επιστήμη του μηχανικού. Κοιτάχτε λίγο γύρω σας, σας έχουν κάνει το μυαλό τυρί και δεν έχετε πάρει χαμπάρι.

 

 

ΕΛΕΟΣ

 

Κόκκινη κάρτα από τον, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί trips , sterzam

 

Ξέρετε πόσοι φοιτητές Αγγλίας με έχουν "πλησιάσει" για ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΣΙΕΣ (προσέχω την διατύπωση να είναι politically correct)

 

Για να μην μας περνάνε κάποιοι για μ@#$!ς

Ξέρω, όπως επίσης ξέρω και βοηθούς καθηγητών αλλά και αιώνιους φοιτητές που κάνουν φροντηστήρια και εργασίες όσων ''ο μπαμπάς δεν είχε λεφτά να τους στείλει έξω'' ...

 

ενώ κάποιοι εδώ ΜΟΧΘΟΥΝ να αποκτήσουν τα αυτονόητα δικαιώματα τους.

Το σωστό το έγραψε ο georges: Επιτέλους ας θεσπιστεί ένα ενιαίο σύστημα πιστωτικών μονάδων για όλη την Ανώτατη εκπαίδευση να τελειώνουμε.

Σου ξαναλέω χαλάρωσε...

Εσεις οι ''μέσα'' δεν ξέρετε τι κάναμε εμείς έξω...

Εμείς όμως, με τα μαθήματα του ΔΙΚΑΤΣΑ (εγώ έδωσα 4) ΞΕΡΟΥΜΕ τι γίνετε μέσα...

Αφήστε τα παστ papers και τα buyanessay...

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου από ποιο πανεπιστημίο της αγγλίας αποφοιτήσατε για να μπω στο νόημα της κουβέντας;ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου από ποιο πανεπιστημίο της αγγλίας αποφοιτήσατε για να μπω στο νόημα της κουβέντας;ευχαριστώ

Γιατι να σου πούμε; Για να μας μετρήσεις τα credits?

Δηλαδή αμα σου πω απο το Imperial θα ψαρώσεις; :D

Link to comment
Share on other sites

παιδιά να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου από ποιο πανεπιστημίο της αγγλίας αποφοιτήσατε για να μπω στο νόημα της κουβέντας;ευχαριστώ

 

Γιατι να σου πούμε; Για να μας μετρήσεις τα credits?

Δηλαδή αμα σου πω απο το Imperial θα ψαρώσεις; :D

 

 

Αμα εχεις βγαλει το Imperial μπαινεις και στο δημοσιο ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Ένα ακόμα θέμα που δείχνει πόσο χαμηλά μπορούμε να πέσουμε.

Κρίμα βρε παιδιά.

Το θέμα κλειδώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.