Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οριακή Κατάσταση Λειτουργικότητας


 

Recommended Posts

Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας σχετικά με τον έλεγψο λειτουργικότητας και του συνδυασμούσ φόρτισης που λαμβάνεται υπόψη.

 

Για τον έλεγχο λειτουργικότητας οι συνδυασμοί δράσεων είναι :

Χαρακτηριστικός - Μη αναστρέψιμος

Συχνός - Αναστρέψιμος

Οιονεί-μόνιμος (μακροχρόνιος) - Αναστρέψιμος

 

Με ποιο κριτήριο επιλέγω 1 από τους 3... Πως κάνω διάκριση ανάμεσα στις ανατρέψιμες και μη ανατρέψιμες οριακές καταστάσεις .

 

Σημ. Έχω έλεγχο υπάρχουσας κατασκευής από χαλύβδινα στοιχεία. Οπότε δε μπορώ να πάω με το δυσμενέστερο (για ασφάλεια όπως σε μια νέα κατασκευή).

Ο Χαρακτηριστικός συνδυασμός δε βγαίνει , θα μπορούσα να ισχυριστώ ότι απαιτώ την ικανοποίηση του Συχνού...

Γενικά θα ήθελα να δω ποιες είναι οι σκέψεις σχετικά με το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αφενός, χρειάζεται μία απάντηση το ερώτημα του terry.

 

 

Αφετέρου, έχω την αίσθηση ότι οι Ευρωκώδικες αφήνουν γενικά τα κριτήρια λειτουργικότητας ελεύθερα και διαπραγματεύσιμα με τον κύριο του έργου.

 

Το Ελληνικό προσάρτημα του ΕΚ-3 καθορίζει δύο τιμές για τα κατακόρυφα βέλη, το w3 και το wmax (βλέπε παράρτημα ΕΚ-0, §1.4.3).

Το w3 είναι το μέρος του βέλους που οφείλεται μόνο στα κινητά. Το προσάρτημα δίνει τιμή L/250 για δάπεδα και L/300 για στέγες.

Το wmax είναι το συνολικό βέλος μείον την πρόκαμψη. Το προσάρτημα δίνει τιμή L/200 για δάπεδα και L/250 για στέγες.

 

Τα βέλη αυτά πρέπει να θεωρήσουμε ότι αφορούν τον μη αναστρέψιμο συνδυασμό (για τις συνήθεις φορτίσεις είναι 1,0g+1,0q). Τουλάχιστον αυτό εφαρμόζουμε, μολονότι δεν το λέει κάπου συγκεκριμένα...

Link to comment
Share on other sites

Το γιατί πρέπει να γίνει έλεγχος σε ήδη κατασκευασμένο φορέα ας το θεωρήσουμε δεδομένο.

Η ερώτηση μου ειναι πως σαν μηχανικοί θα μπαίναμε στη διαδικασία να υποστηρίξουμε οτι ελέγχετε η λειτουργικότητα με το συχνό συνδυασμό και όχι τον χαρακτηριστικό. Έχω φορτία χιονιού, ανέμου και ιδια βάρη. Ο συχνός (αναστρεψιμος) ειναι ευμενεστερος του χαρακτηριστικού.

Τι σημαίνει αναστεψιμος? Οτι αν φύγει το φορτίο επανέρχεται το βέλος? Άρα αν θέλω να μη έχω εναπομείναν βέλος πάω με αυτόν?

Link to comment
Share on other sites

Δεν μιλάμε για βέλος, αλλά για "τις συνέπειες των δράσεων"

 

ΕΝ 1990-1 §1.5.2.14.1:

Μη αναστρέψιμες: "Οριακές καταστάσεις λειτουργικότητας που συνδέονται με το γεγονός ότι όταν απομακρυνθούν οι δράσεις θα παραμείνουν κάποιες συνέπειες των δράσεων, οι οποίες υπερβαίνουν τις καθορισμένες απαιτήσεις λειτουργικότητας."

 

Όταν -πχ- μιλάμε για προστασία ευαίσθητων ή μη ευαίσθητων διαχωριστικών, μιλάμε για μη αναστρέψιμη κατάσταση.

Δηλαδή, όταν εφαρμοστεί ο συνδυασμός 1,0g+1,0q και εμφανιστεί το βέλος L/250, τα διαχωριστικά θα ρηγματωθούν.

Προσοχή, η οριακή κατάσταση λειτουργικότητας δεν αναφέρεται στα φέροντα στοιχεία (όπως η Ο.Κ.Α.) αλλά στα φερόμενα: διαχωριστικά, άνεση χρηστών, εμφάνιση κλπ.

 

Στην γενική περίπτωση, το βέλος είναι πάντα αναστρέψιμο επειδή είμαστε ακόμη στην καθαρά ελαστική περιοχή.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Πέρα απο το βέλος, εάν το δάπεδο δέν καλύπτει τίς ανάγκες άνεσης χρηστών (π.χ δόνηση ), θα μπορούσες να λάβεις τη λειτουργικότητα

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.