Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προσθήκη παρόμοιου ΚΑΔ


Recommended Posts

Στην εφορία στο μητρώο άρχισαν να μου λένε για ΤΕΒΕ κτλ. Αλλά τους είπα ότι είμαι μηχανικός και με ασφαλιστικό φορέα το ΤΣΜΕΔΕ και μου είπε ο υπάλληλος ότι σε αυτήν την περίπτωση δεν χρειάζεται κάτι άλλο και η προσθήκη ΚΑΔ μπορεί να γίνει απευθείας.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: ο 2ος ΚΑΔ να ανήκει στις υπηρεσίες και να έχει κάποια σχέση με τη δραστηριότητα του μηχανικού (το οποίο είναι πολύ γενικό βέβαια)

 

George Mech υπαρχει καποιος νομος που να το οριζει αυτο? Για να παω με το ΦΕΚ στον υπαλληλο εδω, γιατι αλλιως δε βλεπω να προσθετω ΚΑΔ.

Ολους τους μηχανικους (ανεξαρτητα αν ο 2ος ΚΑΔ ανηκει στις υπηρεσιες που εχουν και σχεση με το επαγγελμα του μηχανικου) τους στελνουν να κανουν εναρξη στο ΤΕΒΕ και μετα να παρουν απαλλαγη.

Εγω να ρωτησω το αλλο: Αν παω στο ΤΕΒΕ με τη βεβαιωση του ΤΣΜΕΔΕ για "εξαιρεση απο τον ΟΑΕΕ", γιατι να μην μου δωσουν βεβαιωση απαλλαγης?

Edited by eng11
Link to comment
Share on other sites

Εγω να ρωτησω το αλλο: Αν παω στο ΤΕΒΕ με τη βεβαιωση του ΤΣΜΕΔΕ για "εξαιρεση απο τον ΟΑΕΕ", γιατι να μην μου δωσουν βεβαιωση απαλλαγης?

 

Θα σου δοθεί η απαλλαγή , αν είσαι στις περιπτώσεις που δεν συντρέχει λόγος για παράλληλη ασφάλιση ήτοι 1)νέος μηχανικός δηλαδή με ασφάλιση από 01/01/1993 και εδώ, οπότε διατηρείς το δικαίωμα της επιλογής του ασφαλιστικού φορέα και επιλέγεις το ΤΣΜΕΔΕ 2) ΚΑΔ σχετικός με την άσκηση του επαγγέλματος , θα έχεις προηγουμένως πάρει τη σχετική βεβαίωση για τη συνάφεια από το ΤΕΕ . Αυτό το χρησιμοποιούν οι "παλαιοί μηχανικοί" δεδομένου ότι οι νέοι είναι στην περίπτωση 1 .

Link to comment
Share on other sites

Θα σου δοθεί η απαλλαγή , αν είσαι στις περιπτώσεις που δεν συντρέχει λόγος για παράλληλη ασφάλιση ήτοι 1)νέος μηχανικός δηλαδή με ασφάλιση από 01/01/1993 και εδώ, οπότε διατηρείς το δικαίωμα της επιλογής του ασφαλιστικού φορέα και επιλέγεις το ΤΣΜΕΔΕ 2) ΚΑΔ σχετικός με την άσκηση του επαγγέλματος , θα έχεις προηγουμένως πάρει τη σχετική βεβαίωση για τη συνάφεια από το ΤΕΕ . Αυτό το χρησιμοποιούν οι "παλαιοί μηχανικοί" δεδομένου ότι οι νέοι είναι στην περίπτωση 1 .

 

οκ. Ειμαι νεος μηχανικος, άρα περιπτωση 1. Να ρωτησω κατι. Για να μου δωσουν τη απαλλαγη θα πληρωσω και 100 ευρω για την εγγραφη ΟΑΕΕ?

Edited by eng11
Link to comment
Share on other sites

οκ. Ειμαι νεος μηχανικος, άρα περιπτωση 1. Να ρωτησω κατι. Για να μου δωσουν τη απαλλαγη θα πληρωσω και 100 ευρω για την εγγραφη ΟΑΕΕ?

 

Oxι

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δεχονται, αλλά θελουν βεβαιωση απαλλαγης απο το ΤΕΒΕ, εκδιδομενη απο το ΤΕΒΕ. Αυτο προυποθετει εγγραφη στο ΤΕΒΕ και μετα απαλλαγη απο εισφορες στο ΤΕΒΕ, κτλ κτλ κτλ. Τεραστια διαδικασια για κατι τοσο απλο. Περισσοτερα εξηγω και στο νημα που εχω βαλει πιο πανω.

Βεβαίωση απαλλαγής από τον ΟΑΕΕ (και ΙΚΑ) μπορείς να πάρεις και από το www.tsmede.eu αρκεί να έχεις κωδικούς.

Αν δεν έχεις, να κάνεις τον κόπο να βγάλεις όπως και όλοι μας.

Θα έχεις από εκεί και πέρα όσες βεβαιώσεις θέλεις, όποια ώρα τις θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίωση απαλλαγής από τον ΟΑΕΕ (και ΙΚΑ) μπορείς να πάρεις και από το www.tsmede.eu αρκεί να έχεις κωδικούς.

Αν δεν έχεις, να κάνεις τον κόπο να βγάλεις όπως και όλοι μας.

Θα έχεις από εκεί και πέρα όσες βεβαιώσεις θέλεις, όποια ώρα τις θέλεις.

 

Aπό το ΤΣΜΕΔΕ θα πάρεις τη σχετική βεβαίωση και με βάση αυτή θα ζητήσεις απάλλαγή από τον ΟΑΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Με ποιόν νόμο το ΤΕΒΕ δεν δίνει απαλλαγή στους προ ΄93 μηχανικούς;;

και έχει αυτην την διπλή αντιμετώπιση;;

Είναι νόμιμο;; εκτός από ανήθικο;;

Edited by HQ7
Link to comment
Share on other sites

Ψάξε το άρθρο 39 του ν.2084/1992

 

Έχοντας κωδικούς για το www.tsmede.eu γλυτώνεις το πήγαινε έλα στον γκισέ.

Όποιος δεν έχει πηγαίνει από εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Με ποιόν νόμο το ΤΕΒΕ δεν δίνει απαλλαγή στους προ ΄93 μηχανικούς;;

πρέπει από χθες να μην ισχύει (έχει καταργηθεί με το πολυνομοσχέδιο που ψηφίστηκε) και οι "παλαιοί" και αυτοί μπορούν να έχουν 1 ταμείο ελ . επαγγέλματος-αλλά πρέπει να το βρω ακριβώς.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.