Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετο χωρίς άδεια εντός σχεδίου


Recommended Posts

Για αρτιο και οικοδομησιμο σε εντος σχεδίου περιοχή, 50 τμ. κύριος χώρος και 10 τμ αποθήκη,

 

αν προχωρήσω σε τακτοποίηση πως υπολογίζω το πρόστιμο;

δήλωνω τα τμ των κύριου και του βοηθητικού χώρου στα φύλλα καταγραφής ακόμα κι αν δεν έχω υπέρβαση δόμησης με βάση τα τετραγωνικά που επιτρέπεται να δομηθούν στο οικόπεδο;

 

αν θέλω να προχωρήσω σε εκδοση άδειας δηλώνω και πάλι τα τμ στα φύλλα καταγραφής;

 

γνωρίζει κανείς;;;;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εάν έχει εκδοθεί προηγούμενη άδεια στο οικόπεδο, πρέπει να συμπληρώσεις τους αντίστοιχους συντελεστές, ακόμα και αν υπάρχει υπόλοιπο των μεγεθών στο οικόπεδο.

Υπολογίζεις με βάση τον λόγο υπέρβασης της άδειας / επιτρεπόμενο οικοπέδου.

Πχ αν η περίπτωσή είναι αυθαίρετη προσθήκη καθ ύψος 50μ2 (3 μ ύψος) και αυθαίρετη αποθήκη 10μ2 στον ακάλυπτο μέσα στο Δ, ενώ στο οικόπεδο έχεις επιτρεπ. δόμηση 200 μ2, κάλυψη 100 μ2 και ύψος 16μ, οι συντελεστές διαμορφώνονται ως εξής:

ΥΔ = 50+10 / 200 <50% => συντΥΔ = 1.0

ΥΚ = 10 / 100 <20% => συντΥΚ = 1,2

ΥΥ = 3/16 <20% => συντΥΥ = 1,2

ΠΔ > 20% => συντΠΔ = 1,4

Τελικά θα φτιάξεις δύο ΦΚ:

1) προσθήκη> 50μ2 ΚΧ με ΥΔ και ΥΥ

2) αποθήκη> 10μ2 ΒΧ με ΥΔ, ΥΚ, ΠΔ.

 

Εάν θέλεις να πας σε νομιμοποίηση (εφόσον μπορείς), το δηλώνεις στην αντίστοιχη επιλογή του ΦΚ, ενώ η συμπλήρωση των συντελ δεν παίζει ρόλο, αφού δεν υπολογίζεται πρόστιμο. Ωστόσο καλό είναι να είναι σωστά συμπληρωμένοι.

 

Εάν δεν έχει εκδοθεί προηγούμενη άδεια στο οικόπεδο (πρόκειται για ένα μοναδικό, τελείως αυθαίρετο κτίσμα στη μέση του οικοπέδου), δηλώνοντας χωρίς άδεια, απενεργοποιούνται οι συντ Υπερβάσεων, με εξαίρεση της ΥΥ η οποία υπολογίζεται τώρα μόνο για το υπερβάλλον του μέγιστου ύψους τμήμα (θα έπρεπε να έχει κτίριο πάνω από 16μ για να υπολογιστεί).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου, η περίπτωση μου είναι -χωρίς προηγούμενη άδεια στο οικόπεδο- όντως όπως μου είπες απενεργοποιούνται οι συντ Υπερβάσεων, με εξαίρεση της ΥΥ

 

Δεν έχω υπέρβαση ύψους, ούτε δόμησης με βάση τα μεγέθη που θα μπορούσαν να δομηθούν αν είχε εκδοθεί άδεια.

 

Το ερωτημα μου είναι: υπολογίζω το πρόστιμο με αναλυτικό προυπολογισμό ή δηλώνω τα τμ κύριου και βοηθητικού χώρου στα φύλλα καταγραφής;

Link to comment
Share on other sites

Eίτε για ρύθμιση, είτε για νομιμοποίηση, όλοι οι κλειστοί χώροι δηλώνονται ως επιφάνεια σε ΦΚ. Ο αναλυτικός προϋπολογισμός είναι γι άλλες αυθαιρεσίες.

 

Εφόσον δεν υπάρχει άδεια, δεν συμπληρώνονται συντελ, ΥΥ προφανώς δεν έχεις και για ρύθμιση μπορείς να κάνεις ένα μόνο ΦΚ με τα μ2 Κ και ΒΧ στα αντίστοιχα κουτάκια.

Το παράβολο θα υπολογιστεί με βάση τα συνολ μ2 (60) και τη χρήση. Για κύρια κ μοναδική κατοικία θα προκύψει 500€ για οποιανδήποτε άλλη χρήση 1000.

Το υπόλοιπο πρόστιμο εφόσον είναι >400€ θα μπορεί να πληρωθεί είτε εφάπαξ με έκπτωση, είτε με δόσεις. Αν είναι <400€ μόνο εφάπαξ χωρίς έκπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Σε περιπτωση οπως την παραπανω του συναδελφου οπου μεσα σε ενα ενιαιο οικοπεδο υπηραχαν δυο κτισματα το ενα με ο. αδεια και το αλλο χωρι ο.α.

και στην συνεχεια ο διοκτητης εκανε συσταση καθετου και τις μετετρεψε σε 2 αυτοτελεις ιδιοκτησιες.

 

Τωρα πρεπει να τακτοποιηθουν και αυτο με ο.α. το οποιο εχει υπερβασεις και το αλλο.

Θα γινουν 2 δηλωσεις γιατι ειναι 2 αυτοτελεις ιδιοκτησιες.

Αυτο που εχει ο.α. θα βαλλω ναι στο κουτακι της ο.α.

Στο αλλο τι κανουμε βαζουμε ναι στο ο.α. ή οχι ?

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ρε συ εχω καταμπερδευτει, αν δεν ειχε γινει η συσταση τοτε θα σιγουρα με αδεια.

Τωρα πλεον ειναι διαφορετικες ιδιοκτησιες που το ενα εχει αδεια και το αλλο οχι αλλα βρισκονται στο ιδιο ενιαιο οικοπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Αφού προϋπάρχει σύσταση καθέτου θεωρώ ότι, μπορεί το δεύτερο κτίριο να μπει χωρίς άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.