Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποτύπωση στατικών για νομιμοποίηση αυθαιρέτου


 

Recommended Posts

Συνάδελφοι, όσα λέτε, αλλά θα χρειαστεί πιθανότατα και μελέτη στατικής επάρκειας. Αντε και τα βρίσκει όλα αυτά. Μετά θα πρέπει κάπως να τα χρησιμοποιήσει. Γνωρίζετε λογισμικό που να μπορεί κάποιος να δίνει τον οπλισμό και την θέση του σε δοκούς-πλάκες;

 

Πρέπει να τα βάλει σε πρόγραμμα για να δει αν επαρκούν?

 

Αν θέλει να κάνει pushover φυσικά και υπάρχουν προγράμματα που τα παίρνουν σε δοκούς και υποστυλώματα

Link to comment
Share on other sites

Mιλώ βέβαια, Αρη για επίπεδο αδείας... Θα κάνει στατική επάρκεια δοκών με το χέρι;

Ποια προγράμματα;

 

 

αδείας!! :shock: :D

 

Το άτιμο το φεσπα έχει τα ελάχιστα ποσοστά!!! :evil: :evil: :evil:

Το static της cubus που δούλευα κάποτε τα τροποποιούσα και μετά απλά τα έλεγχα. Έβαζα κανονικά τους οπλισμούς ΚΑΘΕ στοιχείου και έκανα pushover....

Αυτό είχα στο μυαλό μου

 

Διαφορετικά σιγά σιγά με εντατικά μεγέθη και betonexpress

Link to comment
Share on other sites

Για μισο ρε παιδιά, έχω ακριβώς την ίδια περίπτωση με ένα νεόδμητο ισόγειο πλασκοσκεπές που του έγινε καταγγελία και το νομιμοποιώ, εαν κάνω μια δήλωση ότι το αυθαιρετο είναι στατικά επαρκές και στους ξυλότυπους δώσω μόνο πάχη στοιχείων δεν αρκεί? Φυσικά δεν είμαι τρελός να το κανω αυτό εαν δεν ημουν σίγουρος για την στατική επάρκεια του κτιρίου. Περιμένω απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αρκεί

Πρέπει να κάνεις στατική μελέτη και να δείξεις οπλισμούς

Νομιμοποίηση είναι. Θα την απαιτήσουν, οπότε θα αναγκαστείς να δείξεις οπλισμούς έστω και αν είναι ότι θα σου βγάλει το πρόγραμμα ή οι υπολογισμοί σου.

Άρα έχεις ευθύνη αν στην πράξη είναι διαφορετικά

Link to comment
Share on other sites

Δοκός η οποια στηρίζεται σε λιθόκτιστο τοιχο πάχους 1 μέτρου όλα τα υπόλοιπα σχεδόν φυσιολογικά (διατομές - οπλισμοί). Τι στο καλό να κάνω και πως να το επιλύσω όταν η μια δοκός στηρίζεται μόνο εκεί, τι να πω στο στατικο μου να κανει?

Link to comment
Share on other sites

Και καλα όλα αυτά,αν όμως το αυθαίρετο είναι π.χ. απο φέρουσα οπτοπλινθοδομή , τοτε τι γίνεται?Αν εχει τύχει σε κάποιον, εχουν ζητήσει και κει στατική μελέτη?

Link to comment
Share on other sites

Στη πολεοδομία της περιοχής μου αρκουνται στη βεβαίωση στατικής επάρκειας και στην αποτύπωση των στοιχείων μόνο στην αρχιτεκτονική μελέτη. Μια ερώτηση στη πολεοδομία μπορεί να σε απαλλάξει απο περιττό κόπο.Ενδιαφέρον έχει και η απόψη του Τheo TDM900 περι ευθύνης εδώ: http://www.michanikos.gr/ftopic595.html

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Για μισο ρε παιδιά, έχω ακριβώς την ίδια περίπτωση με ένα νεόδμητο ισόγειο πλασκοσκεπές που του έγινε καταγγελία και το νομιμοποιώ, εαν κάνω μια δήλωση ότι το αυθαιρετο είναι στατικά επαρκές και στους ξυλότυπους δώσω μόνο πάχη στοιχείων δεν αρκεί? Φυσικά δεν είμαι τρελός να το κανω αυτό εαν δεν ημουν σίγουρος για την στατική επάρκεια του κτιρίου. Περιμένω απόψεις.
ακριβώς το ίδιο έκανα και εγώ με εσένα,θέλω να πιστευώ οτι δε θα έχω πρόβλημα,αφού δε νομίζω να πάει κανένας της πολεοδομίας με καλέμι και σφυρί...
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.